Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

vše k motorům, včetně spojky, chlazení, palivové soustavy atd.

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výf

#16 Nový příspěvek od Tomkk »

Zatím nijak, měl jsem hodně rozdělané jiné práce (bouráme jednu budovu, montoval jsem na poslední chvíli místo starého kotle automat, předělával kvůli tomu celý sklep.. ) a nemám teplou dílnu. Vlastně žádnou dílnu, budu se v tom vrtat v zimě na kolenách ve stodole. :( A tím, že tento motor neznám, tak se přiznám, že to celkem s nechutí odkládám. Ale nebojte, dám vědět, až se k tomu dokopu. Trošku mě děsí varianta, že zjevnou závadu nenajdu, tak aspoň vyměním svíčku, ono to zase chvíli pojede zdánlivě normálně, a pak to někde venku kixne.

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#17 Nový příspěvek od Tomkk »

Zdravím,
tak se konečně oteplilo o mohl jsem se na to mrknout.
Stav je takovýto:
1. Setrvák jsem stáhnul, otočený nebyl, klínek je OK.
2 Karbec jsem sundal, žádný viditelný problém tam není, řídící i sytičová klapka jdou volně, nejsou nijak poškozené.
3. S citem jsem dotáhl hlavu.
4. Koukl jsem pod víko ventilů, žádný viditelný problém, lehce jsem je došťouchnul.
5. Svíčku jsem dal novou, jiskra vypadá dobře.


Nalil jsem benzín, motor pěkně nastartoval, bez problémů šel do otáček i zpět. Najel jsem frézou ke kmenu, abych vyzkoušel, jak motor zvládne zátěž. Chvilku pěkně zabral a konec, z výfuku se vyvalil šedobílý dým, motor ztratil výkon, při snížení otáček chcípá. Teď už je v tom stavu stále, skoro nejde nastartovat, když už chytne, jde z výfuku šedobílý dým, při ubrání otáček zdechne.

Takže něco se stane v okamžiku, kdy si motor zatáhne za přidání plynu plus vzrostou tlaky. Nevím, co ten šedobílý dým, mohl by to být olej, tak jsem odpojil hadičku odfuku ventilového víka. V otáčkách z ní prská trochu olej, ale i když je odpojená, dým z motoru jde stejný. Při těchto pár pokusech nepoznám, jestli si to bere olej. Je tam nějaká cesta , kudy by se do sání olej mohl dostat? Nebo co může dělat ten světlý dým? Ne, že by se mi chtělo sundávat hlavu.

PS: Ještě tedy nevím, ta hadice odfuku jde přímo do sání? Asi nejde do plovákové komory, ne?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#18 Nový příspěvek od thovt »

Co by to mohlo být: předstich(zapalovaní může blnout když se ohřeje), netěstnost ventilu, seřízení vůle ventilů.
Neuchlastává se?

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#19 Nový příspěvek od Tomkk »

Tak dnes jsem vystydlý motor zase v pohodě nastartoval a chvíli šel dobře. Protože jsem měl podezření, tak jsem nechal odpojenou hadici odvzdušnění, která spojuje ventilové víko a karburátor. Cca po dvou minutách tůrování najednou z hadice začal stříkat olej, nebo mastná směs oleje s benzínem. A stříká i na nízké otáčky, i na vysoké. Co to znamená? Problém s kroužky, nebo je tam někde jiná cesta? Celkem divné bylo, že vystřikování nezačínalo postupně, ale ostře, napřed vůbec nic, a pak fofr.

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#20 Nový příspěvek od Tomkk »

Vypustil jsem olej z bloku a podle očekávání nevytekl olej, ale olej s benzínem. Teď je otázka, jak se tam ten benzín dostává, jestli kvůli netěsnící jehle plováku, nebo jinak. Před skoro každou jízdou jsem ale hladinu oleje kontroloval a až do té doby, než na podzim začal motor z ničeho nic zlobit, nepřibýval, ani neubýval. Vím, že tyhle motory na průnik benzínu do oleje trpí, ať už protékáním při stání, nebo třeba prosakováním kolem kroužků, když jsou provozovány hodně zatížené s bohatou směsí. Takže nevím, jestli jen nalít olej a zkontrolovat, že plovák zavírá, nebo hledat jiný problém, jako třeba ty kroužky.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#21 Nový příspěvek od oco13 »

Ten motor si osádzal nový, alebo si ho už kupoval jazdený? Nejde mi do hlavy ako môže motor klaknúť po 30 mth aj keď je to čína.

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#22 Nový příspěvek od Tomkk »

Byl nový. A nevypadá to dobře, zkontroloval a vyčistil jsem jehlu plováku a dolil olej. Krásně chytnul a pěkně běžel i šel do otáček a zpět. Ale po chvilce vypnul. Několikrát pak v pohodě šel nastartovat, ale cca po 5 sekundách vypínal. Zjistil jsem, že ho vypíná čidlo oleje. Když doliji oleje až po hranu, tak to vydrží běžet o něco díl, ale stejně to vypne. Moc mi nejde do hlavy, že když ze skříně vystříkávala řídká směs oleje s benzínem, tak čidlo nevypínalo, ale teď s plnou skříní nového oleje vypíná. Z odvzdušnění olejového víka ale už nic nestříká. Alespoň zatím bez zatížení.
Uměl bych si představit, že kdyby byl problém s kroužky, že to do toho bude tak funět, že plovák oleje klesne a vypne motor. Ale přinejmenším při startech je komprese velmi dobrá, prakticky to při pomalém protáčení vůbec neprofukuje.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#23 Nový příspěvek od oco13 »

Tak ja mám ešte lacnejšiu čínu. Tá čidlo oleja nemá a maká už 4tým rokom na štiepkovači. Oplatí sa ti s ním naťahovať? Tu na svk ich predávajú za 2000Kč. Ja už mám jeden náhradný doma pod stolom.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#24 Nový příspěvek od thovt »

Tomkk : Jaký olej tam dáváš přesný název ať se mohu podivat na specifikaci.
Olej může zapékat pístní kroužky, je to motor vzduchem chlazený pracuje z vyššíma teplotama než vodou chlazený motor.

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#25 Nový příspěvek od Tomkk »

Olej tam loni byl od výrobce, dnes jsem tam na testování nalil 10W40. Návod jsem našel na Berřgland 168F a tam je toto doporučený olej. Vzhledem k tomu, že ten motor se ještě ani nestihl ohřát nad cca 40°C a běžel jen naprázdno, tak si nemyslím, že za těch pár minut provozu by to mohlo něco udělat dělat, i kdyby to nebyl přesně předepsaný olej.
Ještě mi to nedalo a protože jsem kdysi někde viděl obrázky takovéto čičiny s vyžvejkanými vodítky ventilů, tak jsem sundal vahadla a pružiny ventilů. Problém tam nevidím, sací má krom vodítka i takový nasazovací klobouček s přídavným těsněním. Výfukový ho asi kvůli teplotám nemá, ale vůle jsou tam jen mírné a řekl bych, že za chodu se i ty malé vůle teplem zmenší.
V sobotu potřebuji jet na brambory, tak už samozřejmě koukám po druhém motoru za 2k5. Potřebuji s 19mm hřídelí, tak bohužel budu muset koupit ten samý, jinde jsem ho nenašel.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#26 Nový příspěvek od Atlan »

Otazka je ci vobec este mas ten plavak na olej cely, a ci tam vobec je, lebo uz boli pripady ze tam bol len drotik strceny a plavak nikde. Motor z polska. Ono dat dole tych par skrutiek a poztiet to nieje problem, ked das pozor aj tesnenie to prezije. Karburator to ma jednoduchy nema sa co pakazit. Problem moze nastat ked sa zasekne plavak, vtedy pri odstaveni, ti natecie olej do motora. Ale to sa mi este ani na jednom z 3 motorov nestalo.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#27 Nový příspěvek od thovt »

Nalej olej M6A do tohoto motoru, 100% máš zapečné kroužky.

Olej byl už motoru , nové motory nemají olej , pokud prodejce do něj nenalil nebo mohl být jen konzervační.

https://www.tocopotrebujes.sk/fotky5140 ... --200F.pdf

Pokud je benzin v oleji asi bych se podíval na píst jak natom jsou kroužky. Píst musíš dát na stejné místo ,nesmíse pootočit.
Já bych doporučil olej tento https://eshop.paramo.cz/zbozi.aspx?kod=V531361313
https://eshop.paramo.cz/zbozi.aspx?kod=V032175309

PS: Na brambory je čas kritický čas je konec května.

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#28 Nový příspěvek od Tomkk »

S tím sejmutím bočnice to není tak snadné, je to napasované na ten starý Mounfield a sundat se toho musí víc, šajby a primární převod, aby šlo sejmout víko. Navíc hřídel motoru byla oproti původnímu B&S krátká, tak to tam mám nějak nadstavované a jsem rád, že to drží. A k některým šroubům téměř není přístup, nebyla to úpně sranda to tam dostat. Myslím, že plovák funkční byl, on mi ten motor občas vypínal, když jsem měl traktůrek v silném levém náklonu, a to až do poslední jízdy. Neřešil jsem to, protože to vždy bylo až při otáčení před stodolou při návratu z pole.
Stávající stav je takový, že jsem tam vrátil ty ventilové pružiny, seřídil vůle, vše pozavíral a zkoušel s tím chvíli jezdit. Po cca 3 minutách čidlo vyplo při mírném záklonu. Tak jsem ho odpojil a dalších cca 5 minut minut s traktůrkem rajtoval za stodolou. Pozitivní je, že za celou tu dobu motor ani při plném záběru ani trochu nezakouřil a zněl dobře. Ale samozřejmě za těch pár minut se motor nevyhřál tak, jako při hodinovém provozu na poli v létě. Takže nejspíš v sobotu bude ostrá zkouška, i když takový záběr, jako třeba vyorávání v létě to nebude. No a uvidím, co to udělá, jestli poběží jak má a jestli nenachčije do oleje.

Pokud by to zas zlobilo, tak koupím nový, abych tento mohl rozebrat a opravit v klidu.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5432
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#29 Nový příspěvek od thovt »

Jednoduchá odpověd máš tam málo oleje v motoru , když měříš hladinu zařoubovaní měrky je tam hladina pro stacionární polohu motoru(čerpadlo, elektrocentrála), tedy polohu vodorovnou.

Pro jednoosý traktůrek se měří hladina oleje jinak, cituji návod: Zasuňte zátku plnícího hrdla oleje /měrku až nadoraz hrdla plnění oleje, ale nezašroubovávejte ji.

Tvé zásahy vedou k desktrukci.

Tomkk
Příspěvky: 34
Registrován: pát zář 21, 2012 8:38 am
Bydliště: skoro Brno

Re: Motor Bergland BBM215-6.5 (GX200?) netáhne střílí do výfuku

#30 Nový příspěvek od Tomkk »

Oleje jsem "teoreticky" dal dost, ale když jsem si dal víc záležet, aby byl motor při plnění opravdu vodorovně, tak se mi tam skoro decka ještě vešla. Včera jsme dělali brambory a cca půl hodiny jsem ještě rotavátoroval, celkem motor běžel cca 3 hodiny bez problému i bez kouře, ale protože jsem nechtěl riskovat, že mi to olejový spínač bude vypínat v nejméně vhodném okamžiku na silnici, nebo když na mě rodinka s kyblíky brambor v rukách bude civět :smich: , tak jsem ho zatím nechal odpojený a zapojím ho, až na nějakou klidnější práci. Olej nepřibyl ani neubyl, ani se nezdá, že by do něj nachcal benzín. Budu to sledovat. Můj tip je, že pokud tam není jiná závada, tak jsem si problém vyrobil tím že asi ne před každým odstavením jsem zavíral benzín a jehla samotná asi 100% dlouhodobě netěsní, tak tam v průběhu měsíců něco prosáklo (přes zimu už ne, to jsem benzín vypustil).

Odpovědět

Zpět na „Motory“