Rada do života

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
kubik.brumik
Příspěvky: 924
Registrován: stř říj 20, 2010 2:24 pm
Bydliště: kutnohorsko

Rada do života

#1 Nový příspěvek od kubik.brumik »

Zdravím vás mám dotaz především na ty co doma soukromě hospodaří na cca 3-10ha. Dokončuju školu a přemýšlím co budu dělat. Mám obor opravář zemědělských strojů + svářečáký obalená elektroda, COčko, plamen. Řidičáky A,B,T,C. Kromě C a výučního listu mám už vše. No a teď k tomu na co se chci zeptat. Nejradši ze všeho bych vzal zpátky všechny pole cca 7ha. Chlív máme velký naskládal bych tam 6-7 býku každý 2 měsíc vzít tele a prodávat na jatka. můžu v okolí mít Hereforda, aberdeen angus a možná bych mohl mít i Limousine. Co se týče strojů mám zetora 6711, traktor z tatry 805, 2 sklopky, sazeč brambor, kultivátor, brány, dvoják pluh, plečka, fekál. Do budoucna bych sehnal RUR5, buď čelnák na 6711 nebo unhz 500-750. do léta bych sehnal sečku. A další dotaz by byl na kombajn. Moje představa je Claas Columbus nebo něco takového. Dalo by se tak nějak uživit??? Zatím hospodařím jen tak pro obživu a pro jedno býka na 13 árech. Brambory, Řepa. Tak že zkušenosti jsou, ale přemýšlím nad tím dlouho. Co by jste mí mohly poradit z vlastních zkušeností ??? :friends:

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Rada do života

#2 Nový příspěvek od zetornd »

Poradit ?! Tady nejde radit, rozbít ústa si musíš sám. Píše se rok 2014, za pár dnů rok 2015 a Ty se chceš vrátit cca 45 zpět ?
" Hospodařím jen tak pro obživu" co to znamená ???

Ahoj

kubik.brumik
Příspěvky: 924
Registrován: stř říj 20, 2010 2:24 pm
Bydliště: kutnohorsko

Re: Rada do života

#3 Nový příspěvek od kubik.brumik »

no to znamená že teď máme 7 arů brambor pro jídlo a pro prasata a 6 arů krmné řípy pro býka. Možná ještě všemu nerozumím a právě proto se ptám. Ve škole nás učí když něčemu nerozumíš zeptej se někoho kdo ví o co jde. Neříkej mi že už nikdo nehospodaří ??? Znám spoustu soukromníků, ale když se někoho z nich zeptám tak nedozvím se nic kloudného :( .

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Rada do života

#4 Nový příspěvek od vitex »

Ptáš se na správné adrese,ale počítej s tím,že Tě budou všichni od toho zrazovat.Včetně mě.

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Rada do života

#5 Nový příspěvek od zetornd »

Asi nebo možná pokládáš "špatné" otázky. Býk u Vás dostává jenom krmnou řepu a nic jiného? Žádné jádro, šrot, směsi a pod.???

Ahoj

kubik.brumik
Příspěvky: 924
Registrován: stř říj 20, 2010 2:24 pm
Bydliště: kutnohorsko

Re: Rada do života

#6 Nový příspěvek od kubik.brumik »

což čekal jsem ledacos no :( . Ale co má člověk dělat když ho to baví a chtěl by to dělat. Celej život dělat práci za kterou sice třeba jsou slušné peníze, ale nebaví tě to protože to děláš pro někoho jiného a člověk z toho nemá vůbec radost :( no jo no všechno je v řiti jak říkal kolega před tebou narodil jsem se ve špatné době :(

kubik.brumik
Příspěvky: 924
Registrován: stř říj 20, 2010 2:24 pm
Bydliště: kutnohorsko

Re: Rada do života

#7 Nový příspěvek od kubik.brumik »

[quote="zetornd"]Asi nebo možná pokládáš "špatné" otázky. Býk u Vás dostává jenom krmnou řepu a nic jiného? Žádné jádro, šrot, směsi a pod.???

To samozřejmě né, Od května do cca listopadu dostává nápoj ze šrotu, otrub, jablek, pak dostane koš trávy a pak koš sena+ podle počasí má pořád u sebe dostatek buď vlažné nebo studené vody. A tohle dostává 3x za den. Přes zimu se to dělá stejně jen se místo trávy dává krmná řepa. Když má býk cca 500-700kg nedělá mu problém sežrat přes 20kg nakrouhané řepy za den

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Rada do života

#8 Nový příspěvek od zetornd »

Kde jedni končí, druzí začínají! Pokud býkům ve Vaší lokalitě stačí krmná řepa a vzduch, dosáhnou jatečné váhy za obvyklou dobu není se čeho obávat. Jdi do toho ve velkém. (Kdo dotuje "to" ostatní?)

Ahoj
Naposledy upravil(a) zetornd dne stř pro 17, 2014 11:05 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Rada do života

#9 Nový příspěvek od vitex »

zetornd píše:Kde jedni končí, druzí začínají! Pokud býkům ve Vaší lokalitě stačí krmná řepa a vzduch, dosáhnou jatečné váhy za obvyklou dobu není se čeho obávat. Jdi do toho ve velkém.

Ahoj
Nevím proč si děláš z mladýho kluka srandu a proč mu raději neporadíš?

Uživatelský avatar
ondřej zetor 25K
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 26, 2010 8:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rada do života

#10 Nový příspěvek od ondřej zetor 25K »

Zdravím tě . Něco podobného doma praktikuji i já s tím rozdílem že se nikoho neptám . Jdu si tvrdě za svým. Je pravda že Mám obrovskou podporu rodičů . Ale řeknu ti na uživení to není , a někdy jsou situace kdy si řikam že s tím seknu ale nakonec to stejně neudělám . Člověka to musí bavit jinak to nejde . Když druzí jsou u bazenu tak se pečeš v traktoru a děláš sena a kolikrát do všeho jen strkáš prachy a skoro nic se nevrací . To je jen názor ode mě . A jednu věc ti ještě řeknu, nenech se odradit . Vyslechi služebně starší něco si s toho vem a udělej to po svém . Maximálně si rozbiješ hubu .
Zetor 6945 Zetor 25 K Suzuki Samurai 1,9 D Nissan Terrano 2 2,7 Tdi Plato na 2 tuny a tak dále :-)

Jakub Svoboda
Příspěvky: 1295
Registrován: pát bře 21, 2014 7:43 pm
Bydliště: Senec u Rakovníka

Re: Rada do života

#11 Nový příspěvek od Jakub Svoboda »

U nás můj bývalý spolužák začínal při práci ( dělal v ZD ) s cca 3býky, Z6911 a pár základních strojů. Pak koupil starý kravín u něho dvě silážní jámy. Po cca 5letech šel do toho soukromě a daří se mu. No a dnes už 4rokem sám na sebe. Jen nebýt ze začátku nás kamarádů a jeho rodiny, tak by hodně rychle skončil. Takže to jde, ale chce to čas a někoho kdo občas pomůže. Rozhodně bych začal při práci.
Zetor 5611
Fendt F12HL
Bibošuv špalíčkovač v.č.278
Paletizační vidle do 3.bodu, PAJ 1V-sklopka, Nesené brány a smyk,
Fekál 3m3, Fahr KM22

Uživatelský avatar
ondřej zetor 25K
Příspěvky: 765
Registrován: čtv srp 26, 2010 8:24 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rada do života

#12 Nový příspěvek od ondřej zetor 25K »

Tak tak , dobře napsáno , Kolega začínal se zetorem 25k a dnes má 4 traktory a zánovního john deera a veškeré stroje kolem toho nic si nenechává dělat službama . Je absolutně soběstačný a velice spokojený .
Zetor 6945 Zetor 25 K Suzuki Samurai 1,9 D Nissan Terrano 2 2,7 Tdi Plato na 2 tuny a tak dále :-)

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rada do života

#13 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Sám zkušenosti nemam, ale pozoruji co a jak ........a řekl bych že není důležité to umět "jen" pěstovat a chovat, ale taky a hlavně to umět dobře prodat. Z prodeje do velkovýkupu nějakýmu Babišovi se fakt asi při hospodařenítakhle v malém žít moc nedá. Asi nejlepší to maj lidi, když brácha má hospodu u silnice a druhej brácha je řezník a třetí brácha je sedlák. Hovězí jde rovnou na steaky na grill a tak dále. Otázka, zda to tak ještě dnes ještě smí a bude smět bejt. Nebo mít třeba 300 slepic a mít trvalej solidní příjem v hotovosti z vajec a krmit je tím co sám vypěstuješ, kvalitní vejce od slepic co běhaj venku se prodávaj dost dobře. A nebo prostě cokoli co pěstuješ a chováš umět prodat přímo lidem. Takže i něco jako zeleninu a tak.

Máme ve vsi dva bráchy a ti chovaj nějakejch 400 slepic na velikym dvoře, vlastně celej další barák se zahradou a dvorem po babičce maj pro slepice, obden k nim jezdí z Karlovejch Varů z nějakýho nóbl hotelu dodávka pro vejce. Krom toho pár bejků a prasat, dělaj zabíjačky pro lidi z města. Samozřejmě maj pole, asi tak 20 ha, starej východoněmeckej kombajn a všechno krmení si pěstujou sami. Už tak hospodařej 25 let , jeden z těch bráchů byl soktromej zemědělec i za komančů, Řekl bych že do výkupu vozej jen tak aby se neřeklo kam to všechno dávaj, aby prostě aspoň z toho výkupu měli aspoň nejakej papír. . Většinu toho ale skrměj tem slepicum a za vejce maj hotový peníze,
ooooooooooooo

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rada do života

#14 Nový příspěvek od hajney »

V tom rozsahu jak jsi to popsal, tak by podle mě bylo lepší najít si práci s volnější pracovní dobou. A přitom se do toho pustit. Časem uvidíš co upřednostnit.
Mimochodem ty slepice na vajíčka není špatný artikl, docela mě překvapilo jednak zájem lidí o domácí vajíčka a také kolik lidí chová slepice "ve velkém".

Taky by ti pomohlo udělat si finanční plán třeba na první rok dopředu.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Rada do života

#15 Nový příspěvek od chobotek »

Hmm, a co ženské? Než (jestli) to začně fungovat, je to jedno z největších nebezpečí. Hajney už napsal to podstatné, finanční rozvaha. A pokud bych si mohl dovolit poradit, doporučil bych zásadně se nerozhodovat podle textů na nějakém fóru, ale jít se podívat jak to funguje jinde. Jednou vidět je o cosi lepší než o tom stokrát číst. Jedno hezké téma už tu je: http://nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=92&t=63012 Těžko říct, jak to dopadlo, tvoje situace je jiná.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“