rozvadzač

Moderátoři: rezis, Lukashil, Leo

Zpráva
Autor
Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#46 Nový příspěvek od Olpik »

Pracuji i ty ostatni pokud je dostatek oleje ,ale odtok neni urcite pritokem do druhe nebo dalsi sekce jde to do odpadu z kazde sekce . :)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#47 Nový příspěvek od Terablick »

Jakub píše:
Terablick píše:Podle mě je společný přívod pro všechny sekce a to v neutrálu buď volně průchozí, nebo v neutrálu natlakovaný na tlak přepoušťáku. Záleží asi na typu a na zapojení celého okruhu (umístění přepoušťáku). Ale jestli je to tak všude nevím.

PS: toto je můj 2000. příspěvek na zdejším foru :potlesk2: :juuuu: :ejchuchu: :makarena: . To nesvědčí jen o tom, že jsem spamer :vysmech: :smich: , ale i tom, jak kvalitní forum to je a že je stále o čem diskutovat ;-).
Gratuluju k jubileu, určitě to jsou velice kvalitní příspěvky 8)
Vypadá to, že už jsem na něco přišel. Doufám tedy, že funguje vícesekční rozvaděč tak, že odtok první sekce je přítokem druhé sekce, atd. Jinak to snad ani nejde. Potom by ta druhá rychlost mohla fungovat podle schématu.
Mám dotaz na kohokoliv, kdo používá vícesekční rozvaděč: Pokud pracuji s jednou sekcí, fungují i ty ostatní, nebo jde pracovat pouze s jednou a zbytek je hluchý??
V každém případě jde pracovat vždy se všemi sekcemi ;-). Jinak by ani nešlo ovládat více funkcí zároveň, jak je to běžné u bagrů, nakladačů, jeřábů atd ;-). Každá sekce má "svůj" přítok a svůj odpad oleje ;-). Je to řešené různě. Pokusím se najít nějaký řez nebo schéma rozvaděče s více sekcemi ;-).

Jinak díky za gratulaci. O svých zdejších příspěvcích nemám žádné iluze 8) ;-). Jsem amatér jako většina uživatelů, a ve stavění traktorů a podobných strojů jsem začátečník. Sám se mám dost co učit a mnohdy se právě tady dozvím spoust užitečných věcí a rad. Právě proto se mi tu tak líbí ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#48 Nový příspěvek od Jakub »

Olpik píše:Pracuji i ty ostatni pokud je dostatek oleje ,ale odtok neni urcite pritokem do druhe nebo dalsi sekce jde to do odpadu z kazde sekce . :)
No jo, kdyby to bylo jak říkáš, potřeboval bys pro každou sekci vlastní přítok a VLASTNÍ ČERPADLO. Protože pokud by byla jen jediná sekce v neutrálu všechen tlak by přez ni šel do odpadu a na ostatní sekce by nezbylo (mluvím o společném přívodu, s jedním čerpadlem).

Když tak o tom přemýšlím, napadají mě pouze dvě možnosti zapojení sekcí se společným jednostupňovým čerpadlem:

1) Sekce jsou paralelně, přívod oleje je rozvětvený, jde zároveň na vstup každé sekce. Každá sekce je však V NEUTRÁLU NEPRŮCHOZÍ a tudíž pokud jsou všechny sekce v neutrálu, obvod se tlakuje a přepouští přetlakáč. Tento rozvaděč měl na štípačce sferos a musel ho vyměnit: viewtopic.php?f=48&t=3660&start=5
Pokud u tohoto typu použiješ víc funkcí zaráz, olej půjde do té sekce, kde stačí na vysunutí nejmenší tlak (cestou nejmenšího odporu) a stejně ty ostatní nepojedou.

2)Sekce jsou sériově - Tak jak jsem nakreslil. Přívod jde do první sekce která je V NEUTRÁLU PRŮCHOZÍ, její odpad je přívodem další sekce atd. a odpad poslední sekce jde do nádrže. Pokud použiješ jednu sekci, její odtok projde přez ostatní sekce, které jsou v neutrálu do nádrže.
Pokud použiješ i druhou sekci, můžeš, máš k dispozici stejný průtok ALE TLAK SE ROZDĚLÍ DO DVOU PÍSTNIC A TUDÍŽ I SÍLA JE MENŠÍ. Proto jsem se právě ptal, jestli funguje víc sekcí naráz (samozřejmě s jedním čerpadlem)

Pak je tady teoreticky poslední možnost: Sekce jsou v sérii, v neutrálu průchozí, ale při funkci jde odtok z funkční sekce rovnou do nádrže. To by ovšem nemohly fungovat víc sekcí zaráz. Proto jsem se na to ptal, jak ty rozvaděče fungují. Pozor - nemám na mysli tandemová a vícesekční čerpadla, ale obyč. čerpadlo!
Další možnost už mě nenapadá, ale hydrauliku znám jenom na papíře :)
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#49 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Olpik píše:Pracuji i ty ostatni pokud je dostatek oleje ,ale odtok neni urcite pritokem do druhe nebo dalsi sekce jde to do odpadu z kazde sekce . :)
Pro znázornění jak je namalováno na obrázku to tak v rozvaděčích opravdu je . Všechny sekce mají jeden společný přívod a jeden společný odvod do nádrže přičemž jedna sekce je koncová a sekcí tam muže být nespočet . Takže jsou zapojeny seriově . Pro lepší pochopení má celý ten rozvaděč např. s pěti páčkama pouze jednu hadici přívodní a jednu hadici odpadovou do nádrže a každá sekce má dva vývody pro zapojení dvojčinného hydr. pístu . A pri ovládání více pohybu najednou jde olej nejprve do tech pístů co mají nejmenší tlakový odpor .
V jednoduchosti je krása

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#50 Nový příspěvek od Terablick »

Je to přesně tak. Ono je to konstrukčně trochu složitější, ale jde to udělat i s průchozím neutrálem. Když se pak zatáhne za libovolnou páku, volný odtok se přeruší a neutrál se stane neprůchozím pro všechny sekce před tou danou sekcí, tedy i ostatní sekce před tou danou sekcí jsou pak v neutrálu pod tlakem. Když tedy zatáhneš za poslední páku v řadě, bude celý rozvaděč pod tlakem. Když tedy zatáhneš současně za několik pák, bude celá část až k poslední páce v řadě pod tlakem, a tím pádem olej poteče nejprve do toho vývodu, který bude klást nejmenší odpor, a pokud bude odpor přibližně stejný, poteče do všech současně. Ale pokud jsou všechny páky v neutrálu může být rozvaděč průchozí nebo "slepý" na tlak přepoušťáku. Existují obě varianty, ale častější je ta průchozí.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: rozvadzač

#51 Nový příspěvek od Japa »

Pánové, s dovolením se zapojím do vaší diskuse, pletou se tady zákl. pojmy.
Pokusím se vysvětlit funkci klasického mechanického hydraulického rozváděče s pojišťovacím ventilem.
Skládá se z vstupního členu s pojišťovákem (má vstup tlakového oleje a výstup - odpad) a jedné - n sekcí, které jsou zapojeny paraelně (musí pracovat nezávisle na sobě). Každá sekce má dva vývody (A a B) pro napojení hydromotoru.
Vstupní člen je buď - otevřený - olej volně protéká do odpadu s nulovým tlakem.
K nárustu tlaku dojde až v případě zatížení výstupu ze sekce - pojišťovák potom olej přepustí do odpadu
- uzavřený - tlak v tlakové větvi (mezi čerpadlem a vstupem do rozváděče) je dán nastavením pojišťovacího ventilu, odpadem do nádrže proudí přepouštěný olej pojišťovákem už jen atmosférickým tlakem.
Ten obrázek o pár příspěvků výše - tak vícesekční rozváděč opravdu nefunguje - musí být přece paraelní zapojení pro nezávislou funkci všech sekcí.
Jednotlivé sekce lze libovolně přidávat a ubírat, rozhodující je pouze vstupní člen - uzavřený nebo otevřený.
Je to přece jako rozvod vody v domě, voda mi teče ze všech kohotků nezávisle na sobě (paraelní zapojení) a nikdo přece nemáte zapojenou baterii v kuchyni na odpad z koupelny.
A ještě, nepleťte si veličiny průtok a tlak.
Snad jsem alespoň něco ozřejmil, v případě že se mnou nesouhlasíte, tak na to nereagujte.
Naposledy upravil(a) Japa dne sob dub 10, 2010 8:03 pm, celkem upraveno 1 x.

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#52 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Japa píše:Pánové, s dovolením se zapojím do vaší diskuse, pletou se tady zákl. pojmy.
Pokusím se vysvětlit funkci klasického mechanického hydraulického rozváděče s pojišťovacím ventilem.
Skládá se z vstupního členu s pojišťovákem (má vstup tlakového oleje a výstup - odpad) a jedné - n sekcí, které jsou zapojeny paraelně (musí pracovat nezávisle na sobě). Každá sekce má dva vývody (A a B) pro napojení hydromotoru.
Vstupní člen je buď - otevřený - olej volně protéká do odpadu s nulovým tlakem.
K nárustu tlaku dojde až v případě zatížení výstupu ze sekce - pojišťovák potom olej přepustí do odpadu
- uzavřený - tlak v tlakové větvi (mezi čerpadlem a vstupem do rozváděče) je dán nastavením pojišťovacího ventilu, odpadem do nádrže proudí přepouštěný olej pojišťovákem už jen atmosférickým tlakem.
Ten obrázek o pár příspěvků výše - tak vícesekční rozváděč opravdu nefunguje - musí být přece paraelní zapojení pro nezávislou funkci všech sekcí.
Jednotlivé sekce lze libovolně přidávat a ubírat, rozhodující je pouze vstupní člen - uzavřený nebo otevřený.
Je to přece jako rozvod vody v domě, voda mi teče ze všech kohotků nezávisle na sobě (paraelní zapojení) a nikdo přece nemáte zapojenou baterii v kuchyni na odpad z koupelny.
A ještě, nepleťte si veličiny půtok a tlak.
Snad jsem alespoň něco ozřejmil, v případě že se mnou nesouhlasíte, tak na to nereagujte.
Ten obrázek maloval autor pro pochopení průtoku oleje . V praxi je to tak ,že olej teče nejdříve všemi přívody P a poté se vrací vývody T všech sekcí . Je to zapojení s jednim čerpadlem a jednou hadicí od čerpada na přívod P k rozvaděči a jednou hadicí na T . Takže když připojim na dvě sekce rozvaděče dva dvojčinné hydromotory ,které budou zvedat rozdílnou zátěž a budu je chtít zvednout nastejně tak nejdřív se zvedne ten s menší zátěží a po té ten s větší zátěží . Když budou mýt zátěž stejnou budou se zvedat nastejně , ale s poloviční rychostí . Takže to co je na obrázku je pro pochopení funkčně přesně stejné jako na skutečném rozvaděči až na to, že nejde olej ze zpátečky jedné sekce do přívodu druhé , ale jde z přívodu jedné sekce do přívodu druhé sekce a třetí atd. A zpátečka je to samý . Jde z jedné sekce do druhé .
V jednoduchosti je krása

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#53 Nový příspěvek od Terablick »

Japa píše:Pánové, s dovolením se zapojím do vaší diskuse, pletou se tady zákl. pojmy.
Pokusím se vysvětlit funkci klasického mechanického hydraulického rozváděče s pojišťovacím ventilem.
Skládá se z vstupního členu s pojišťovákem (má vstup tlakového oleje a výstup - odpad) a jedné - n sekcí, které jsou zapojeny paraelně (musí pracovat nezávisle na sobě). Každá sekce má dva vývody (A a B) pro napojení hydromotoru.
Vstupní člen je buď - otevřený - olej volně protéká do odpadu s nulovým tlakem.
K nárustu tlaku dojde až v případě zatížení výstupu ze sekce - pojišťovák potom olej přepustí do odpadu
- uzavřený - tlak v tlakové větvi (mezi čerpadlem a vstupem do rozváděče) je dán nastavením pojišťovacího ventilu, odpadem do nádrže proudí přepouštěný olej pojišťovákem už jen atmosférickým tlakem.
Ten obrázek o pár příspěvků výše - tak vícesekční rozváděč opravdu nefunguje - musí být přece paraelní zapojení pro nezávislou funkci všech sekcí.
Jednotlivé sekce lze libovolně přidávat a ubírat, rozhodující je pouze vstupní člen - uzavřený nebo otevřený.
Je to přece jako rozvod vody v domě, voda mi teče ze všech kohotků nezávisle na sobě (paraelní zapojení) a nikdo přece nemáte zapojenou baterii v kuchyni na odpad z koupelny.
A ještě, nepleťte si veličiny půtok a tlak.
Snad jsem alespoň něco ozřejmil, v případě že se mnou nesouhlasíte, tak na to nereagujte.
Přesně tak jsem to psal i já ;-). Ale to neznamená, že by se teoreticky nedal použít dvojsekční rozvaděč i k popsanému účelu (tedy teoreticky), ovšem ne zapojený klasickým způsobem. Blíž jsem to zatím nezkoumal, ale mělo by to nějak jít. Určitě by se muselo vymyslet nějaké propojení a možná upravit vnitřní uspořádání rozvaděče. Ale samotný princip násobného objemu (průtoku) by měl nějak jít určitě udělat. V podstatě princip jako popsaný rozvaděč s regeneračním šoupátkem ;-). To šoupátko by právě nahradila upravená (jinak zapojená či přímo mechanicky předělaná) druhá sekce.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#54 Nový příspěvek od Olpik »

Nevidim to moc ruzove to pouziti sekcniho rozvadece dival jsem se na stranky HYDROCOMU a je tam psano v parametrech - max.pracovni tlak 250 bar 8) ale max odpadni tlak jen 30 bar to je docela malo :nene: asi protoze odpad se nesmi moc tlakovat bo by vyletel nekde O krouzek. Je to mozne ? Neco me napadlo ze by to mohlo fakat z jednou sekci a jednim ventilem jen to hodim na papir a potom sem na konzultaci ;-)
http://www.hydrocom.cz/sortiment/rozvad ... rozvadece/

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#55 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Olpik píše:Nevidim to moc ruzove to pouziti sekcniho rozvadece dival jsem se na stranky HYDROCOMU a je tam psano v parametrech - max.pracovni tlak 250 bar 8) ale max odpadni tlak jen 30 bar to je docela malo :nene: asi protoze odpad se nesmi moc tlakovat bo by vyletel nekde O krouzek. Je to mozne ? Neco me napadlo ze by to mohlo fakat z jednou sekci a jednim ventilem jen to hodim na papir a potom sem na konzultaci ;-)
http://www.hydrocom.cz/sortiment/rozvad ... rozvadece/
Na odpadové větvi má olej volnou cestu do nárže takže nemá proč se tlakovat . Maximálně jestli je v cestě nějaký filtr nebo podobný prvek . :)
V jednoduchosti je krása

Bela
Příspěvky: 50
Registrován: pon pro 24, 2007 7:22 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#56 Nový příspěvek od Bela »

:shock:ale sa to tu rozpisalo

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#57 Nový příspěvek od Terablick »

Olpik píše:Nevidim to moc ruzove to pouziti sekcniho rozvadece dival jsem se na stranky HYDROCOMU a je tam psano v parametrech - max.pracovni tlak 250 bar 8) ale max odpadni tlak jen 30 bar to je docela malo :nene: asi protoze odpad se nesmi moc tlakovat bo by vyletel nekde O krouzek. Je to mozne ? Neco me napadlo ze by to mohlo fakat z jednou sekci a jednim ventilem jen to hodim na papir a potom sem na konzultaci ;-)
http://www.hydrocom.cz/sortiment/rozvad ... rozvadece/
No já to myslel tak, že by se ta vracečka vedla do tlakovýho vstupu druhý a současně do odpadu první sekce. A podle toho která páka by se zatáhla tak by se ten olej vracel do okruhu (rychlejší posuv) nebo by šel do odpadu. Ale přesně to promyšlený nemám ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#58 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Terablick píše:
Olpik píše:Nevidim to moc ruzove to pouziti sekcniho rozvadece dival jsem se na stranky HYDROCOMU a je tam psano v parametrech - max.pracovni tlak 250 bar 8) ale max odpadni tlak jen 30 bar to je docela malo :nene: asi protoze odpad se nesmi moc tlakovat bo by vyletel nekde O krouzek. Je to mozne ? Neco me napadlo ze by to mohlo fakat z jednou sekci a jednim ventilem jen to hodim na papir a potom sem na konzultaci ;-)
http://www.hydrocom.cz/sortiment/rozvad ... rozvadece/
No já to myslel tak, že by se ta vracečka vedla do tlakovýho vstupu druhý a současně do odpadu první sekce. A podle toho která páka by se zatáhla tak by se ten olej vracel do okruhu (rychlejší posuv) nebo by šel do odpadu. Ale přesně to promyšlený nemám ;-).
Ty chceš spojit P-A-B pro rychloposuv ?
V jednoduchosti je krása

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: rozvadzač

#59 Nový příspěvek od Terablick »

Ne, takhle jednoduše by to asi nešlo. Muselo by se propojit asi na první sekci B do vstupu P na druhé sekci, ale zachovat i výstup B do vracečky. Když by se zatáhla jen první páka, odtékal by olej do odpadu. Když jen druhá, olej by se vracel do P na druhé sekci, kde by bylo A druhé sekce spojené do A první sekce, a tím by se objem oleje znásobil ;-). Samozřejmě P by muselo být každé zvlášť, čili by se vlastně nedal použít dvojsekční, ale dva jednosekční rozvaděče ;-). Ten druhý by vůbec neměl přívod od čerpadla a sloužil by jen jako "regenerační šoupátko" ;-). Ta druhá sekce (druhý rozvaděč) by se používala jen pro ten rychloposuv a sloužila by jen pro jeden směr posunu (stačil by tedy vlastně jednočinný ;-) ). Ale jak už jsem psal, nepřemýšlel jsem o tom zatím nějak víc... nemám to promyšlené, ani nevím jestli je to reálné ;-).
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

Jarda 4x2
Příspěvky: 200
Registrován: stř črc 18, 2007 11:51 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: rozvadzač

#60 Nový příspěvek od Jarda 4x2 »

Jakub píše:
Terablick píše:Podle mě je společný přívod pro všechny sekce a to v neutrálu buď volně průchozí, nebo v neutrálu natlakovaný na tlak přepoušťáku. Záleží asi na typu a na zapojení celého okruhu (umístění přepoušťáku). Ale jestli je to tak všude nevím.

PS: toto je můj 2000. příspěvek na zdejším foru :potlesk2: :juuuu: :ejchuchu: :makarena: . To nesvědčí jen o tom, že jsem spamer :vysmech: :smich: , ale i tom, jak kvalitní forum to je a že je stále o čem diskutovat ;-).
Gratuluju k jubileu, určitě to jsou velice kvalitní příspěvky 8)
Vypadá to, že už jsem na něco přišel. Doufám tedy, že funguje vícesekční rozvaděč tak, že odtok první sekce je přítokem druhé sekce, atd. Jinak to snad ani nejde. Potom by ta druhá rychlost mohla fungovat podle schématu.
Mám dotaz na kohokoliv, kdo používá vícesekční rozvaděč: Pokud pracuji s jednou sekcí, fungují i ty ostatní, nebo jde pracovat pouze s jednou a zbytek je hluchý??
To jak si namaloval tento rychloposuv tak si pustil tlaky proti sobě . Rychloposuv nejde udělat jinak než s více čerpadly nebo propíkem ,ale to už jsme v jiný cenový relaci .
Přílohy
Zapojeni.PNG
V jednoduchosti je krása

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy“