Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#1 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

Zdravím, koupil jsem sekačku domácí výroby o záběru 80 cm, úhlová převodovka je udělaná z diferenciálu, vývodový hřídel je místo poloosy, tahalo ji TZ-4K-14 . Druhá strana na poloosu je zaslepená a nože jsou na místě kde se původně připojoval kardan na autě. Je na čtyřech kolech, takže ji lze táhnout, upevnit bych musel alespoň na dva body, aby nelítala jak vlek a držela směr s traktorem.

Takže 1 otáčka vývodového hřídele pro traktor se rovna cca 6x otočení nože (jsou tam tři jako na bubnovce zespod, které se schovají pří nárazu )


Jelikož nemám traktor s vývodem, ani s hydraulikou. Traktor mám jen na chalupě, na bránosmyky a vlek, s motorem Trabant.

Tak bych chtěl tam napasovat, na sekačku, motor z čz175 který mám, důvod je přítomnost spojky a převodovky. Nevím jaký by byl finální převod, ale asi při zařazené jedničce, by to mohlo být akorát, když je úhlová převodovka 1:6 cca.

Takže bych musel napasovat rozetu na ten vývodový hřídel, kam se připojoval kardan z traktoru, rozetu asi klasickou, jak byla na motorce a udělat rám na motor. Na motoru asi zařazená jednička při provozu a mohlo by to sekat. Chtěl jsem původně čtyřtakt moderní, ale ten nezpřevoduji tolik řemenicemi, furt to bude točit hodně, jelikož převod úhlovky je 1:6 a je pěkně napasovaná, tak ji nechci dávat pryč.

Zapalování bych se pokusil tam napasovat z DT, které se hodně na tyto motory dávalo. A teď otázka chlazení, jak co nejjednodušeji to udělat na tom motoru.

Je to reálné takto provozovat, tento motor při stálých, maximálních otáčkách a sekat trávu ? Zkušenosti ze zapalováním DT máte nějaké na tomto motoru a chlazením ? Děkuji za odpovědi.

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#2 Nový příspěvek od jean »

80cm je na cz motor dost velky zaber.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#3 Nový příspěvek od Atlan »

Obavam sa ze to ani nestoji za vyskusanie a to z jedinehondovodu nema to zatazovy regulator. (oprobleme s chkadenim, vyfukom nadrzou ani nehovoriac) na 80cm treba nejakych 10 az 13ps.
Tak ze kulit stacionarny motor remenice 6pk a mohlo by to ist.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#4 Nový příspěvek od jean »

Chladenie, nadrz a vyfuk poblem nie je, to som bastlil aj doma. Problem je vykon

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#5 Nový příspěvek od Atlan »

No je to robota naviac, a vykon je len jedna vec. Ako zabezpecis aby sa ten motor nerozletel ked vyjdes z travy a potom aby ti nezdochol ked do nej vojdes, ked nema zatazovy regulator....
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

jean
Příspěvky: 3065
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#6 Nový příspěvek od jean »

Uplne normalne uberem plyn. Mam madarsky rotavator a ten o nejakom regulatore nikdy nepocul. Je k nemu aj rotacna kosacka. Pouzival som to. Menej teoretizovania a viac praxe.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#7 Nový příspěvek od Atlan »

Prax ukazala ze pouzivanie motora na kosacke bez regulatora je velka otrava a hlavne blbost.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#8 Nový příspěvek od z4011be »

Atlan píše: úte led 02, 2024 8:48 am Obavam sa ze to ani nestoji za vyskusanie a to z jedinehondovodu nema to zatazovy regulator. (oprobleme s chkadenim, vyfukom nadrzou ani nehovoriac) na 80cm treba nejakych 10 az 13ps.
Tak ze kulit stacionarny motor remenice 6pk a mohlo by to ist.
Bude záležet na porostu. Vem si, že Voďnanská BDR má na 70 cm 5 až 6 koní dle motoru. Jasně, v jeteli 70 cm záběr nedá, na otavě jo.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15817
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#9 Nový příspěvek od oco13 »

Atlan píše: úte led 02, 2024 9:17 am No je to robota naviac, a vykon je len jedna vec. Ako zabezpecis aby sa ten motor nerozletel ked vyjdes z travy a potom aby ti nezdochol ked do nej vojdes, ked nema zatazovy regulator....
Celkom jednoducho - mechanicky mu nastavím max 3600rpm a pridám 20?kg zotrvák tak pojde jak gula.
Povedal by som že mulčovač je vyššia záťaž ako kosa, lebo trávu musí zomlieť seká ju viac krát ako kosačka. Tovarnský Cronimo mal na 120cm záberu 15Hp a pri prevádzke skoro vždy išiel na plol plynu.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#10 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Ten motor z čezety bych nedával. Nevydrží to a sežere tě na benzínu. Jako nejvhodnější bych viděl všude nabízený motory 13HP, který jsou na plnejch otáčkách něco přes 3000/min. Honit to přes prokluzovej řemen řemenicema na kterejch si nastavíš otáčky podle potřeby a napínací kladku.

borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#11 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

Díky za odpovědi.
Bude to sekat trávu, která se udržuje a seká třeba 5x do roka, takže není nějak vysoká, ale je to slušná plocha a dvěma křovinořezy to zabere den práce.

Takže žádná velká tráva, na seno taky nechci.
Sekačka klasická se nepouživá, protože krtince, rozryté, od divokých prasat, proto to chce mít něco pevnější konstrukce, což ta tažená sekačka co jsem koupil trochu je, a hlavně, můžu jezdit na traktoře, mám tam motor z Trabanta, který má síly dost.

Ale jak z něho vzít výkon, což nepůjde, je to malý traktor, zespod, nikde není místo, je široky jen metr, je tam normálně převodovka trabant, z diferenciálu poloosa na olejovou skříň, kterou je vyvedený výstup na převodovku z Tatry 603, zapojený přesně z druhé strany, než kde se připojoval origo motor, je tam asi nějaká rychlost, nebo tam nic není, nevím, ale nelze řadit, není tam kulisa, já traktor nestavěl, tak nevím,

a vstup pro motor kde se připojoval motor a startér z Tatry 603 je jakoby zezadu u závěsu na vlek, nejde ani vidět, je to orámované a slouží to čistě jako náprava ta převodovka tatra 603.. Jediné co mě napadlo že, když bych oddekloval kryty, kde drží závěs, tak je tam asi kus hřídele která se točí, a na kterou se připojoval motor původně v autě Tatra 603.

Ale otáčky netuším, nejsem u toho traktoru, samozřejmě se bude točit jen když se točí kola, což by nevadilo.. Traktor jede na jedničku asi tak 5/kmh při maximálních otáčkach, 2 10kmh, 3 15 km/h, 4 - 20km/h. Ale to je jen odhad pocitový. Otáčky hřídele kde byla příruba originálně pro motor Tatra 603 nevím.

A nevím jestli bych ji neukroutil, nebude asi masivní, a ty otáčky nevím, ale stačilo by, tak 300 otáček za minutu, krát 6 zrychlení na úhlové převodovce, která je do rychlosti, tak by sekací nože točily 1800 otáček /min a to je akorát. Ale nevím otáčky té hřídele, nejsem na chalupě. Kola tam jsou tak odhadem 90 cm vysoké šípáky.



Ten klasický motor by byl taky dobrý, nejepší asi, moderní čtyřtakt, ale když dám řemenici na motor o průměru 54,4 na dva řemeny alespoň, jeden by asi nestačil. A na tu hřídel z úhlové převodovky (vyrobená z diferenciálu) 1:6 na sekací nože. Tam by nejvíce vlezla 360 mm řemenice průměru, tak dosáhnu maximálně převodu 1:6,6cca , což by spodek po zrychlení v úhlovce točil 2727/min cca, což je asi nějaká 114.17 m/s obvodová rychlost, to je už hodně + ta řemenice musela by být obrovská na té uhlovce.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2967
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#12 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Obrázek by asi napověděl, podle popisu si každej představí něco jinýho. Co takhle dát pryč tu úhlovku z diferáku 1ku6 a dát tam jinou 1ku2 nebo 1ku3? Všechno stavíš na tom, že tam máš ten difpřevod ale ten tam měl původní majitel protože měl na vývodu traktoru otáčky podle kterejch tam tu úhlovku napasoval aby mu to chodilo.

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7914
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#13 Nový příspěvek od Chose11 »

Já mám zahradu cca 2500m2, mezitím stromy, kopce, krtince a díry. Nakonec se jako nejjednodušší údržba našlo řešení sekat pozemek sekačkou s pojezdem s bočním výhozem. Sekačku mám záběr 50cm s výkonným motorem (zdařilá kopie Hondy) a velkými koly a za dvě hodiny mám hotovo. A že jsem vyzkoušel spoustu různých možností, tohle je nejmíň pracné, nákladné a rychlé.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#14 Nový příspěvek od Atlan »

https://youtu.be/x6EMyAR0o2I?si=JbO94js6DOWOgLWa

Vo vysikej trave cez spojku aby malo cas pokosit a nabrat otackt 6,5hp motor
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15817
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Tažená sekačka za malotraktor poháněná vlastním motorem ČZ175

#15 Nový příspěvek od oco13 »

Ja som mal toto , len jazdené treba dlhšie loviť na bazoši, nový je drahý

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“