Kombajn Claas Columbus

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Kombajn Claas Columbus

#61 Nový příspěvek od thovt »

Zdravím
To není o motoru jestli je na naftu nebo na benzín.
Bezpečnost je čistota (obilný prach a plevy) a udržba hlavně ložisek.
A ješte mít správně hodnoty pojistek v pojistkové skřínce, a ne hřebíky což dost často vídím.
Kombajn se zasadně nemeje vyfukuje se stlačeným vzduchem.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kombajn Claas Columbus

#62 Nový příspěvek od DYK »

Kovozem a začátek tohoto tématu jsi četl?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Re: Kombajn Claas Columbus

#63 Nový příspěvek od kovozem »

thovt : jo, je mě jasný, že čistota, dobrý stav a mazání ložisek i elektriky je jakýmsi základním předpokladem, ale měl jsem spíš na mysli vysokou hořlavost benzínu a jeho par i s ohledem že pod motorem je umístěna spojka, která pokud vím se může hřát. prostě nafta je pro mě bezpečnější, není tak vznětlivá.

DYK : jo téma jsem si pročetl celé od začátku ale dočetl jsem se že diesel z osobáku 1,9 není moc vhodný, popř. úvahu o tom že by tam mohli dát tříválcový Zetor - ale zkušenosti jak to s ním šlape už ne.
Zetor mě připadá že má málo otáček na kombajn.
Ty tam máš jaký motor ?

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Kombajn Claas Columbus

#64 Nový příspěvek od Britt »

[quote="kovozem"]zdravím,

koupil jsem kombajn Columbus, funkční, předchozí majitel s ním mlátil zhruba 5ha ročně. je v dobrém stavu, je v něm originál motor WV brouk vzduchem chlazený, šlape, ale nelíbí se mě, že je benzínový /z bezpečnostních důvodů/.


Nevymýšlej chujoviny s motory a věnuj raději čištění a údržbě. Torony byly naftové a pamatuji, že jich na okrese shořelo 5 během týdne. Základní údržbou kombajnu je jeho čištění, mazání a kontrola během dne. Případů, kdy kombajn blafnul díky závadě na palivové soustavě je jak šafránu.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Kombajn Claas Columbus

#65 Nový příspěvek od thovt »

Kombajny začínají hořet od zadu protože je tam velké množství vzduchu a obilného prachu Pak stačí aby nabral trochu hlíny je tam křemík staticka elektrina je na světě pak musí být suchy a teply vzduch. Zavěr je vidět http://www.regionplzen.cz/uws_images/po ... 1682_h.jpg. http://www.tlakinfo.cz/t.py?t=2&i=1585
https://www.vimproc.cz/?page=record&id=1865

Zetor točí max kolem 2200 ot/min nejvyšší točivý moment pri 1500otmin. Volkswagen Beetle 1500 točivý moment (Nm)106 v 2600 ot./min. max 4200ot/min, obsah 1500ccm.
Jedině diesel s turbem v takovém rozsahu pracují to bys musel napasovat z nejakého auta .
Někde jsem četl všem dieslům zvoní umíraček, budou se vyrábět motory na benzín a plyn i v zemedělské technice.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14606
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Kombajn Claas Columbus

#66 Nový příspěvek od DYK »

Já jsem měl v "prckovi" Perkins, ale byl to motor na toto "stabilní" použití dělanej. Čerpadlo, regulátor, chlazení. Řval hned vedle mě. Pokud si v zátěži nedokáže motor přidat, je vždycky problém to obsluhovat. Ti, co mají Columbusy si nechávají právě benzíňáky, pokud to jde, jednodušší údržba a na ten "kousek" nevadí ani spotřeba. Navíc je to tam od výrobce, tak to musí fungovat, němci nejsou úplně blbý. Motor Zetor se mi taky nezdá jako vhodný.
Kombajny chytají od zadřených ložisek v domcích, proto odzadu a toto žádná údržba neodhalí, protože namazat se dá i vadný ložisko. Hoří i moderny. V záruce.
Jinak už nikdy nebudu vlastnit "svůj" kombajn. Je to na hovno a se starou kurvou nevíš kdy - co i kdybys to nachystal sebelíp. Žere to strašnou spoustu času a peněz na to, jak "nevyužitelný" stroj to je pro vlastní potřebu. Zkusil jsem a fakt už ne. Jsou mi známé možné problémy se službama, ale po zkušenostech je rád strpím, protože je jedno, jestli se zase něco vysere a já opravuji, nebo čekám na kombajn a jen ho zaplatím.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Kombajn Claas Columbus

#67 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Jen abys ses ho vždycky dočkal, to už mám taky za sebou, proto musí být kombajn doma, ale máš svím spůsobem pravdu, ono jde o to jestli se to vůči sklízený výměře vyplatí, u mě ano, obzvlášť když je doma kombajn , který mi už 23 let slouží opravdu jen za naftu a občas ty oleje, a pak ponejtování nějakejch těch plechu, už je chudák trochu schnilej. Pak je to o něčem jiném.

kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Re: Kombajn Claas Columbus

#68 Nový příspěvek od kovozem »

souhlasím a vámi v tom, že je to original motor, který tam byl už z výroby a musím říct, že je vyladěn k tomu kombajnu. Spotřebu až tak neřeším, mám toho kousek a mít kombajn je částečně mé přání a částečně příprava na dobu až místnímu družstvu odejde poslední E514, která mi zatím mlátila /určitě ji nebudou nahrazovat - sami mají velké moderní stroje/
navíc je nás tady záhumenkářů už jen pár, nikomu se to už dělat nechce, takže je namístě zajistit se tak, abych byl nezávislý - taky už mám pár zkušeností s čekáním na služby a nic moc - ono když to člověk dělá při práci není to vždy jednoduché zkoordinovat - a už dávno jsem přišel na to /a nejenom v zemědělství/ že nejlepší je spoléhat se jenom sám na sebe, protože ostatní mají mnohdy jen plnou hubu keců ale skutek utek :-(

je mě jasné, že kombajn potřebuje údržbu - při přebírání jsme strávili pět minut jenom tím, že mě prodávající ukazoval kde jsou všude maznice - je jich tam snad stovka :-)
budu se snažit starat se o něj co nejlépe, abych předešel nějakým nepříjemnostem i když je mi jasné, že vždy se může něco vyvrbit :-(

výhledová výměna motoru za diesel je vedena spíš snahou snížit riziko, že benzín se dostane někam kde nemá a při jeho hořlavosti....
hned pod motorem je například spojka a nejenom zkušenost bývalého majitele, ale i jiných vlastníků říká, že není zcela ideálně řešena a někdy se zahřeje tak, že je to o hubu :-(
vím, že Perkins se v kombajnech i tohoto typu používá, ale myslím, že se hůř shání, je to starý motor se špatnou dostupností ND, proto bych raději volil něco více u nás rozšířeného / i když staré/

odkaz na to co mám teď :
https://translate.googleusercontent.com ... SgCSLEu0_g

jakýmsi bonusem by pak byla skutečnost, že bych se dostal na 12V elektriku a mohl bych tak použít baterie, které mám doma rozšířené a ne držet jedinou 6V jen kvůli jednomu nebo dvěma dnům v roce

je mě naprosto jasné, že pohon kombajnu má svá specifika co se charakteru motoru týká, proto mě zajímají zkušenosti ostatních

vítám vaše názory

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Kombajn Claas Columbus

#69 Nový příspěvek od thovt »

Předělat kombajn na 12V není problém musíš vyměnit všechny žarovky dynamo za alternator 12v s regulatorem ze škodovky 120 , dále vyměníš zapalovací cívku za 12V.
Starter mužeš nechat budeš muset vyměnit civku na vysouvaní pastorku. Starter tu chvíli startovaní vydrží.

Uživatelský avatar
majo258
Příspěvky: 801
Registrován: stř říj 21, 2009 4:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Kombajn Claas Columbus

#70 Nový příspěvek od majo258 »

Mame columbusa uz viac ako desat rokov, perkins motor, variator odisel u velakrat, hlavne to slavne male lozisko, a keby tam tiekol benzin z motora uz by bol v srote. Zozente si diesel perkins co je na to stavany a mate relativny klud. Inac rok vyroby 1968, tri roky mladsi ako ja a mlati krasne. 8)
A umieracik nech zvoni velkym znecistovatelom ovzdosia, my sme len kvapockou v mori, pol ameriky a dalsich by mali zatvorit a to by bolo miest duchov.

kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Re: Kombajn Claas Columbus

#71 Nový příspěvek od kovozem »

díky za info, prosím o upřesnění - jaké malé ložisko máte na mysli ? mám jej teprve krátce a vůbec ho neznám - budu rád za jakoukoli radu či zkušenost. nikdy jsem s kombajnem nedělal nemám absolutně žádné zkušenosti tak to může skončit i tak, že obilí budu nakonec muset koupit, vůbec nevím co k čemu slouží a jak co mám nastavit

právě vysoká hořlavost benzínu mě vede ke snaze změnit palivo na naftu, letos už to nestihnu tak premiéra se odehraje s benzíňákem /teda jestli ho zprovozním - podávací čerpadlo nedává benzín/
z perkinse mám trochu obavy, přeci jenom je starý a hlavně je z ciziny tzn. podle mě špatná dostupnost dílů - chtěl bych aby motor byl v supr stavu aby mě už přežil /to při mém věku nebude zas asi takový problém :-) /

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Kombajn Claas Columbus

#72 Nový příspěvek od thovt »

Ješte si neposekal ani hektar řešíš palivo, když chceš být více bezpěčí nádrž doplň do plna, dále zkontroluj přívod paliva až k motoru případně vyměnit gumové palivové hadice na které je možné namotat tepelnou izolaci s hlinikovou folii.
Na perkinse v normalním železářství nekoupíš ani šroubek.

kovozem
Příspěvky: 129
Registrován: stř bře 16, 2011 6:36 am
Bydliště: prostějovsko

Re: Kombajn Claas Columbus

#73 Nový příspěvek od kovozem »

tož musím říct, že máš pravdu v tom, že jsem ještě nic neposekal a bude to zajímavé neboť jsem nikdy s kombajnem nejel ale nějak to dopadne :-)
předpokládám, že benzíňáček pošlape jak hodinky, ale až bude čas a vhodný nafťáček tak ho stejně vyměním :-)

Uživatelský avatar
Václav007
Příspěvky: 882
Registrován: stř dub 20, 2011 9:45 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Kombajn Claas Columbus

#74 Nový příspěvek od Václav007 »

Já myslim, že na Perkinse nejsou díly až takovej problém asi jako na celý kombajn, jen pro ně musíš do Rakouska. už jsem nějaké věci taky scháněl...

Uživatelský avatar
Marek805805
Příspěvky: 203
Registrován: pon úno 08, 2010 1:48 pm
Bydliště: Vaniškovce
Kontaktovat uživatele:

Re: Kombajn Claas Columbus

#75 Nový příspěvek od Marek805805 »

Tak ako claasaci už kosíte? Ja som predvčerom dotiahol domov jedného columbusa :wink: 10 rokov bol odparkovaný v stodole a nekosil, tak som sa ho ujal a po pár hodinách vŕtania sa v motore ide na jednotku, dnes už pokosil pol hektára 8) akurát tá spotreba benzínu je teda na trafenie, niekto vyhodil originál karburátor a namontoval tam karburátor z 1202, tak to žerie ako statok :pistol: tí čo máte motor VW akú máte približne spotrebu na hektár?
Obrázek
Obrázek
co je doma to se počítá

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“