Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1531
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1891 Nový příspěvek od UR1SK »

Pavol Makys ahoj, prosím ťa môžeš bližšie vysvetliť a popísať to podloženie plazu? Asi je už veľa hodín a nejako mi to nemyslí nepoberám to. A ešte sa ťa spýtam, spodná hrana ostria pluhu nemá byť nižšie ako je spodná hrana plazu ?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1892 Nový příspěvek od thovt »

Zde je videt geometrie plazu https://youtu.be/tWPl0TcDUqc?t=46 jak se opíra v brázdě.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1893 Nový příspěvek od pavolmakys »

Lukashil- idem postupne lebo torchu nechapem, niektore tvoje popisy. Este dopis za akym traktorov si ho mal, aby som si ucelil predstavu


Presne, posuvnym cepem u leveho ramene uz vic zaber rozsirit nesel, proto to podkladani plazu - pisal si, ze pluh po uvolneni sponovakov, isiel za lavym kolesom, co s pohladu jazdy znamena ze sa zaber zvacsil, prva radlica brala prilis moc,tak preco si chcel este rozsirovat?.

Rovnez predni radlice mela na volnych sponovacich mela moc maly zaber diky malemu rozchodu kol traktoru, zkusil jsem delsi cep na prave rameno, zaber byl zase mo velky, zkusil jsem vratit zpet a dat cep leveho ramene misto ven dovnitr, zase pro zmenu moc velky zaber predni radlie, vratil jsem zpet a naklopil pluh ne kolmo k poli ale k traktoru, zaber v pohode, ale pluh vyjizdel ze zeme, proto ty dlata na zelka.... - tu sa mi zda ze si preskocil jeden krok, pripadne si nenapisal ze si ho urobil. POdstatne je, aby si dostal pluh pod kontrolu a on sa posuval tam kde potrebujes, nie ze si lieta bud doprava alebo dolava. Myslim tym to, ze musis docielit, aby sa pluh zalomenim voci traktoru posuval na ranenach do stran, ale podotykam ze posuval pod tvojou kontrolou. Teda ak zmenis zalomenie, tak sa pluh torchu posunie, ak znovu zvacsil zalomenie tak sa znovu posunie viac. V tomto kroku nehra rolu ci bude zaber prvej radlice v poriadku. Ak ho dostanes pod kontrolu,tak to znamena ze chapas kde si pluh pri akom zalomeni/posunuti laveho capu posunie. Az potom nastava rozhodnutie, ci treba menit geometriu zapojenie pripadnym prehodenim capov. Neviem ci sa ti toto podarilo, tak akosi to napisal mi to pripadalo ako pokus-omyl. Ja som napr. pri tom PHX pluhu docielil stav ze zaber prvej radlice bol vhodne nastaveny, ale poloha ramien nebola dobra. Tym myslim, ze prave rameno suchalo o koleso, a ak spomeniete na dokument o spravnom nastaveni pluhu co tu je niekde zaveseny, tak ak som pomyslne predlzil ramena popod traktor, tak ich priesecnik nebol v spravnej polohe (spojnica idealneho bodu tahu pluhu a priesecnik predlzenia ramien neprechadzala stredom napravy => parazitny moment sposobujuci tahanie traktora o zoraneho. Iba upoznujem, ze zle postavenie ramien nesposoby az take tahanie traktora do stran ako napnute sponovaky, aspon ja som mal taky skusenost. Kedze som chcel vyskusat co to spravy, otocil osm pravy cap naopak, do vnutra pluhu, cim sa prave rameno pri tom istom spravnom postaveni pluhu posunulo od kolesa do stradu traktora, zlepsilo sa postavenie ramien, musel som prestavit nastavene zalomenie pluhu voci traktoru lebo som zmenil polohu praveho ramena opat tak aby si pluh sam zvolil zaber prvej radlice aky ma byt a vtedy som docielil ze som pluh fakt iba tahal ). Ale tieto zmeny treba robit az ked sa pochopi a docieli aby pluh robil to co si predstavujem ze pluh urobi ak zmenim nejake nastavenie.

Jinak to naklopeni pluhu do zoraneho (na desku) neni z me hlavy, ale od cloveka co skoli na mistrovstvi v orbe, docilite tak mnohem lepsiho zaklopeni, pokud se snazite jako ja neuzivat moc postriku, vite ze se tak lepe zbavujete plevele - toto potrebujem vysvetlit. V pozdlzenj rovine je pluh akokeby klin, jedna strana klinu je plaz, druha akokeby ostrie. Tym "naklopenim na dosku ", myslis zmenu uhla toho klinu? Lebo ak podlozil plazy povedzme iba vzadu, tak sa uhol zvacsil. Ak je viacradlicny pluh, ten nejde naklapat ani priecne (zmeni sa hlbka jednotlivych radlic), ani pozdlzne (opat sa zmeni hlbka). Nehovoriac o tom ze pri akomkolvek z tychto doch naklopeni, ostra nebudu tvorit rovinu, teda po odrani ak by som odobral odoranu zem, plocha nebude rovina ale kazdee ostrie vyorie zarez. Dufam ze ste ma pochopily.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6632
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1894 Nový příspěvek od Lukashil »

Traktor muj zetor 7211 na kolech 16,9 - 34 a 7,50 - 20 regulace polohova paka nadoraz dole, treti bod v druhe az treti dire zvrchu


Kdyz zaber pluhu zvetsis, predni radlici se zmensi zaber a vrati se k pravemu kolu. Jelikoz i na plny zaber jde za leve kolo, a vetai zaber tels uz tak nepripada v uvahu podlozim plazy klinky aby se vice opiraly o bok brazdy

Pokud pluh naklopis na desku, tzn. Ze vuci traktoru je v rovine, ale vuci poli spolcne s traktorem naklopeny doprava, bude klast vetsi odpor a mit snahu vymelcovat se, ale krasne zaklapi


Aby se v tomto pripade nevymelcoval musis dat na spicky ostri dlata, ktera musi sahat do stejne hloubky nebo hloubeji nez pata dlata


Toto vse jsem oberil jak na nesenem pluhu vogel 4 telesa tak na polonesenem kvetnelandu 7teles s variabilnim zaberem a 8 teles s konstantnim zaberem
Naposledy upravil(a) Lukashil dne pon led 01, 2024 8:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1895 Nový příspěvek od pavolmakys »

UR1Sk: Myslim to tak, ze si lahnes pred pluh, pred jednu z radlic, a ostrie aj doska ti zakryje plaz, plaz je prilis utopeny za doskou. Mne sa to stalo, ked som vymenil ostria za ostria z dlatami. Bol to uz iny vyrobca, a asi boli ostria vpredu moc dlhe. Pluh sa ale vzdy oprie o plaz, co znamen ze ak je plaz prilis utopeny, cely pluh sa akokeby natoci zadkom dolava, hovorim pri pohlade zozadu v smere jazdy. Tym sa samozrejme zvacsi zaber pluhu, a naviac sa zmeni geometria prevracania zeme, pluh menej hrnie, co pri kulturnych doskach znamena aj menej obracanie, zaklapania, jednoducho je vsetko horsie (prepacte za vyraz, ja to vzdy vysvetlujem cez tento pojem, 100% hrnunie ma buldozer, kde je radlica 90 stupnov voci pohybu stroja).
Aby som pluh dostal spraveho zaberu, potrebujem vysunut plaz spoza dosky alebo ostria, teda napr. podlozim plaz starym zodratym plazom. toot vsetko plati pri situaciach, ked uz nepouzijem origo diely ale je pluh nejako skruteny, zlomeny a zle zvareny atd.
Co sa tyka tvojej otazky, ked budu ostria nove, budu v spodnej rovine vyrazne pod plazom, ak sa zoderu budu menej. Nehovorme teraz o regulacii hlbky orby prave vdaka tomu ze sa tato rovina vyrovna, teda spodna hrana plazu bude v rovine so spodnou hranou ostria, to je specificky pripad a ma to svoje za aj proti. Mudre knizky tvrdia, ze by ostrie nebalo byt prilis nizsie ako plaz, dno brazdy je potom nerovne, pluh skaca atd.,,, plaz naviac cim je vyssie tym ma menej plochy o ktoru sa moze opriet. Ako tu uz pisal JiriSBS, rozdielnost tychto rovin ma vplyv na zahlbovanie pluhu, aj preto rozna poloha tretieho bodu aby pri zaoravani pluh opisoval kruznicu a bol najskor tzv. postaveny na spicu a pri zahlbovani sa postupne hlbka plazu zvacsovala o dostala sa takmer na hlbku ostria. Jednoducho, plaz by nemal byt daleko od hrany dna brazdy a steny brazdy, v idelanom pripade presne v rohu. Ale toto vsetko je uz asi vacsine jasne, nebudem to uz viac rozpisovat. Iba spomeniem, ako jiriSBS popisoval, ze bol vyskum na vplyv trecieho odporu plazu, a ze ho nahradili kolesom a k nejakej uspore tahovej sily doslo, myslim ze pisal na urovni par percent.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1896 Nový příspěvek od pavolmakys »

lukashil: Ok, takze zvatsenim zaberu myslis vacsie zalomenie pluhu voci traktoru (zadok pluhu voci traktoru do lava, lavy cap dam dalej od traktora). Je to zaujimave , lebo vysledny zaber pluhu pri uvolnenych sponovakoch sa zmensi, kedze sa ramena presnu doprava, ci nie? Preto to nechapem preco to volas zvetsenie zaberu.
Este dodam, teda sa pytam, zalomenim pluhu zadok dolava, si zmenil na mimimum zaber pravej radlice, a potom klinkami chces doocielit zvacsenie zaberu prvej radlice. Preco si ten pluh nenatocl zadkom doprava? To neslo uz viac natocit? Uz bol lavy cap uplne vpredu, najblizsie pri traktore ako sa dalo? Mas traktor pre ktory tento pluh nie je az taky nekompatibilny, to by malo ist, tak teda nie je nejako pozohybany .

To naklopenie pluhu teraz chapem, ale stale plati to co com povedal, pri takomto naklopeni bude rovina orby (spodna hrana vsetkych ostri) nekonstatna. Nie som agronom, ale pole potom nie je zorane do rovnakej hlbky, nevadi to? Chapem ze tu rovinu trochu budu dotahovat , resp. simulovat tie dlata, staci to tak?
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6632
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1897 Nový příspěvek od Lukashil »

Zvetseni zaberu se to v manualech od toho vogela jmenuje tak tomu tak rikam, jasne zaber se sam ma snahu dorovnat podle hloubky orby.....


Nikdy jsem to dno brazdy tak detailne nezkoumal, pokud chci orat 25cm nevadi mi kdyz jedna strana brazdy bude 23cm.

Pokud chces od skuzbaru 25cm dostanes 15 :friends:
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6632
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1898 Nový příspěvek od Lukashil »

*sluzbaru

Doprava jsem ho nevracel, protoze on mi stale zdrha za leve kolo, jen kdyz je hooooodne naklopen na spicku (doleva oproti traktoru i poli) tak pak drzel kde ma, akorat predni raflice uz nezvladala dohodit, protoze byla oproti zadni melceji. Kdyz jsem potom zalomil pluh doprava, zacal zase zdrhat za leve kolo.

Asi neco del vule v ramenech traktoru, neco rozdilne pudni slozeni na jednom poli a zbytek to, ze jsem podmitku podryl kultivatorem a pak oral.

Az budu mit moznost kde vyzkouset, budu podrobne referovat, letos jsem s nim neoral a za 2 roky uz se neco vykourili z hlavy, uz si ani sam nepamatujimyslenky, kdyz jsem to sem psal.

Bude se testovat, ale jen proto abych prodaval pluh kterym nikoho nenapalim. Pro me uz nema vyznam, vymeru jsem si zmensil, takze podmitaci paterak i tenhle trojak pujdou pa.

Trojak za 20 (mam v nem 26 a naoral prd) a podmitacka byla za 14 a necham za 10. oba za 27 000
Obili uz mit nebudu a na ty 4ary brambor staci pn 25
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1531
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1899 Nový příspěvek od UR1SK »

Jeden jediný rok sa mi ho podarilo ako tak nastaviť, že zorané pole vyzeralo ako tak. Potom vždy s nejakým kompromisom. Aj som si pomeral ramená, a všetko okolo a prd.
Teraz mám Rabe Werk 3ják a mám fakt pokoj. Redukovaná 5, regulácia M, citlivosť reakcie cca na polovicu, 3bod druhá diera od vrchuu, zavierku nepotrebujem ani v hnoji. volant pustím a súprava ide rovno.
Ešte fotky keď som mal ten 2Pn

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1900 Nový příspěvek od thovt »

Jílovitá půda chce orat v září kdy je sušší půda

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1901 Nový příspěvek od paulo77 »

Prosím vás o rozseknutí sporu, je možné, že by váha traktoru až tak ovlivnila chování traktoru při orbě? Nějak mi za mým traktorem 47hp, cca 2t, nejde 2-pn-35, ale za Zetorem 4011 šel úplně v pohodě. Je teda určitě mezi tím ještě i jiná půda jíl/písčitá, to je další aspekt.

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1902 Nový příspěvek od jiriSBS »

...roudničáky jsou dělany za Zetory , pokud druhý traktor není Zetor bude problém v zavěšení pluhu k traktoru ,základ je u toho pluhu mít stardantní
rozchod zadních kol jako má Zetor.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1903 Nový příspěvek od thovt »

paulo77 : váha, dezén pneumatik, obvod a šířka pneu a tlak v pneu.
Písčitá půda má menší půdní odpor než jílová půda i vlhkost půdy dělá divy.
Tech. stav pluhu dělá také své.

Uživatelský avatar
murár
Příspěvky: 2618
Registrován: ned úno 22, 2009 7:04 pm
Bydliště: Zlaté okr. Bardejov

Re: Nastavení pluhu na orání

#1904 Nový příspěvek od murár »

Výkonovo sú na jednej úrovni ale ta váha je u Z4011 asi o necelú tónu viac ako u toho tvojho a to je dosť veľké + pre tu 4011.

paulo77
Příspěvky: 273
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1905 Nový příspěvek od paulo77 »

To je bez diskuze, že váha bude vždy plus, ale přece když nastavím pluh tak by se měla váha projevit spíš prokluzem, než tím, že mě bude pluh tahat do zoraného, ať točím levým čepem pluhu tam či onam :vztek:

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“