Sadzač zemiakov

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
miňo
Příspěvky: 365
Registrován: ned lis 16, 2008 5:38 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Sadzač zemiakov

#1 Nový příspěvek od miňo »

Kedže máme nejaký materiál vhodný na výrobu doma, tak skusíme vyrobiť sadzač zemiakov za kubotu KB 205. Bude 2 riadkový 2x51cm.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Snáď sa nám to podarí ;-) Zajtra skúsim urobiť ešte misky. Misky robím z PPR 63x11, výška 30mm.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4451
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sadzač zemiakov

#2 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj. Kopíruješ nejaký fabrický sadzač alebo staviaš podľa seba? Aký máš priemer kolesa bez drapáku? Priemer reťazového kolesa? Dlžka reťaze a počet misiek na reťaz? Veď nám napíš aj takéto parametre?

miňo
Příspěvky: 365
Registrován: ned lis 16, 2008 5:38 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Sadzač zemiakov

#3 Nový příspěvek od miňo »

Ahoj. Niet podľa čoho skopírovať, je to výroba bez výkresu. Kolesá som vyrobil asi 5 rokov dozadu na Hecht 750. Majú priemer 32cm bez drapákov x 5cm šírka. Zdali sa mi také primerané a hotové, budem ich prehadzovať medzi Hechtom a sadzačom. Reťazové kolesá 10b-1 30zubov, cca 150mm priemer. Koľko misiek a ako ďaleko sa budem ešte rozhodovať, reťaze je tam cca 2x240cm. Jediný rozmer som si zobral z kuboty, mám ju trošku rozšírenú a má vzadu na stred pneumatík 102cm. Trošku trpezlivosť, vymýšľam si to za jazdy.

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Sadzač zemiakov

#4 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...těch 51cm se mi zdá být už hodně málo . No , vyzkoušej a uvidíš ... :chytry:

andre.marek
Příspěvky: 664
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Sadzač zemiakov

#5 Nový příspěvek od andre.marek »

Děláme brambory na 50cm a to jen poslední 3 roky s doma dělaným sazečem. Dříve tak 45cm.
I tak jsem měl co dělat rodinu přesvědčit. Není to asi optimální, ale lze to. Ale my neokopáváme, zasadíme, nahrneme ručně řádky co nejvíce a když vyklíčí plevel, postříkáme selektivním herbicidem. Většinou je to jediný postřik na brambory.
Ale sadíme toho pár, dříve 50, teď spíše tak 35kg sadby.

bratrH
Příspěvky: 893
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Sadzač zemiakov

#6 Nový příspěvek od bratrH »

Já koupil sazeč k Vari.Nechal předělat zahrnování s diskovými talíři a po jednom sázení jsem ho prodal a vrátil se k ručnímu sázení.Nepraktické,protože někdo musí kontrolovat aby na misce byla sadba.Někdy to vynechalo i metr řádku.

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Sadzač zemiakov

#7 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...taky jsem stvořil sazeč z toho , co bylo doma . Za Kubotou to dává celkem spolehlivě , ale za varinou je to jak píše Bratr H ...

Obrázek Obrázek


miňo
Příspěvky: 365
Registrován: ned lis 16, 2008 5:38 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Sadzač zemiakov

#8 Nový příspěvek od miňo »

Keď som bol chlapec, tak sa zemiaky zaorávali konským dvojákom pluhom. Zemiaky sa dávali do každej druhej brázdy ručne na stopu (dľžku topánky), bývali od seba 50cm. Potom sa chodili motymami rozbiť hrudy,. Keď vybehli zemiaky zo zeme na cca 10cm sa išli prekopať, zasa motymami. Potom trošku poskočili, podrástli a išli sa oborať ručne dvaja chlapi na lieskovej palici ťahali oborávací plúžok, tretí chlap plúžil. Ak sa dalo o 2 týždne sa znova oborali, alebo oplečkovali. Takže tých 50cm sa kedysi používalo, len sa nedalo plečkovať, oborávať traktorom.
Tu dávajú na 50cm https://www.youtube.com/watch?v=8kR6SWo ... ZHphxI0%3D
Tu asi tiež https://www.youtube.com/watch?v=M_lViPz ... ZHphxI0%3D
Ak by mi to ukladalo zemiaky ako Vladimírovi 8) budem spokojný. Uvidíme či sa mi to podarí . Potom pridám nejaké foto.
Naposledy upravil(a) miňo dne pát pro 29, 2023 8:05 pm, celkem upraveno 1 x.

miňo
Příspěvky: 365
Registrován: ned lis 16, 2008 5:38 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Sadzač zemiakov

#9 Nový příspěvek od miňo »

Vladimír2 ešte by to chcelo nejaké prihnojovanie na sadzač. Inšpirácia tu https://m.youtube.com/watch?v=FE5cw8bbVC0&t=371s

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Sadzač zemiakov

#10 Nový příspěvek od Vladimír2 »

...přihnojování při sázení je v mém případě zbytečné . Půdu mám připravenou a vyhnojenou už před sázením .Přihnojím dusíkem podle stavu porostu před druhým ohrnováním . Většinou to ale není potřeba .

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5496
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Sadzač zemiakov

#11 Nový příspěvek od thovt »


miňo
Příspěvky: 365
Registrován: ned lis 16, 2008 5:38 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Sadzač zemiakov

#12 Nový příspěvek od miňo »

Misky hotové ,osadené. Unášače som zvaral tigom. Je ich 18+18ks. Z reťazou som mal šťastie ,nevedel som akú dlhú urezať, vyšlo mi to tak že vždy sú všade volné 3 články. Misky sú od seba 13cm, vychádza to cca 32 cm zemiaky od seba. Opravujem rozmer PPR 63x10,5. Skúsim spraviť pomaly zásobník, zahrnovacie plúžky a dopredu 2ks rúry, pomaličky to snáď dokončím.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Vladimír2
Příspěvky: 14392
Registrován: stř led 26, 2011 9:05 pm
Bydliště: Přece na Hané

Re: Sadzač zemiakov

#13 Nový příspěvek od Vladimír2 »

:friends: ...makej , jaro je tu co nevidět ! 8)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4451
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Sadzač zemiakov

#14 Nový příspěvek od Peter768 »

Chlapi, čo je lepšie na prihŕňanie zemiaku na sadzači? Je lepšie na tvorbu hrobčeka plúžok ako napríklad tu:
Obrázek
Alebo je lepsie použiť disk (ak sa to odborne volá neviem)
https://youtu.be/ByZNcPJx6XM?si=ZSBXC174yT6y2Yak
Ide mi o to, že ja mám šírku traktora na stred 75cm. Ak by som tam dal tie plúžky, tak by mi robili kolaj pre koleso a mohol by som ich použiť aj na oborávanie. Nie je to veľa tých 75cm?

miňo
Příspěvky: 365
Registrován: ned lis 16, 2008 5:38 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Sadzač zemiakov

#15 Nový příspěvek od miňo »

Ja budem dávať plúžky, pretože by som ich rád využil aj na oboranie. 75cm vychádzalo aj mne, ked som mal traktorík na úzko, ale prehodil som kolesá medzi sebou a dozadu som musel spraviť malé rozširovacie vložky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“