Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#751 Nový příspěvek od pavolmakys »

Hej ja som ho otacal, dal som ho z vnutra, vylepsilo sa postavenie ramien. Ale bacha, zmensite si zakladnu lichobeznika, ak je roztec ramien na pluhu siroka, tak to urobte. Mne to pomohlo.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16587
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#752 Nový příspěvek od oco13 »

Ešte sa opýtam nemá Tkčko náhodou ramená napevno?? Ja som za tým pôvodne ťahal pluh z Variny a tak som mal v ramenách chytený aj taký nosič.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#753 Nový příspěvek od thovt »

Tkčko má ramena napevno v původním stavu, nemá žadný šponovák. Stačí jen hledat vše je v foru .

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16587
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#754 Nový příspěvek od oco13 »

Ja som to práve na fore našiel , len nerozumiem ako je to teda s tým lichobežníkom a pohyblivými ramenami , keď TK môže mať pevné a dvoják zoberie. Poprosil by som vysvetliť nastavenie pri traktoroch ktoré majú uchytenie pluhu ako TK.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Nastavení pluhu na orání

#755 Nový příspěvek od DYK »

UR1SK píše:Ten otočený čap by zaujímal aj mňa. Aj na mojom pluhu by sa mi to javilo že by sa upravila pozícia ramien.
Obrázek
Jen se zeptám, když začneš točit tou červeně natřenou klikou u levého čepu, nezmění se mmj. i poloha pluhu a tím i ramen?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1534
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#756 Nový příspěvek od UR1SK »

Zmení sa, ale sa zmení aj uhol radlíc a záber prvej radlice je veľmi veľký, že medzi radlicou a kolesom je pásik nezoraného a je cítiť že ide ťažšie a aj zmení obracanie pôdy. Tento pluh je za majory 30-4011 s užším rozchodom kolies - ak sa mýlim opravte ma.
Teraz som dooral. Prehodil som ten čap dovnútra a paráda. Počas orby som zastal a pozrel španováky - pravý voľný, ľavý trochu našpanovaný, šiel povoliť bez odporu. Škoda že na fotenie je tma.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#757 Nový příspěvek od pavolmakys »

oco13 píše:Ja som to práve na fore našiel , len nerozumiem ako je to teda s tým lichobežníkom a pohyblivými ramenami , keď TK môže mať pevné a dvoják zoberie. Poprosil by som vysvetliť nastavenie pri traktoroch ktoré majú uchytenie pluhu ako TK.
Podla mna ak su ramena na pevno, mal by byt pluh uchyteny vykyvne. Nejavi sa mi ako dobre aj ramena na pevno aj pluh na pevno. Zvlast pri klbakoch, kde i male natocenie znasilnuje pluh do nie pre neho prirodzenej polohy. Ale priznam sa ze s klbakom nemam skusenosti. To ze "zoberie" dvojak je hadam normalne, nikdo netvrdi ze to nemoze orat, debatujeme tu hlavne o tom aby bola vyuzita sila traktora optimalne. To znamena, ze ak je vsetko napevno, treba to vyladit presne. Ale aj tak by som tam rad videl nejaku tu volnost.
Ten lichobeznik pri volnych sponovakoch napomaha tomu aby si pluh nasiel svoju polohu sam, teda ak ho nenastavi traktorista rovno, tym ze su ramena do lichobeznika si uhol voci traktoru dokaze pluh zmenit tym, ze vysunie ramena bud vpravo alebo vlavo. Ono sa tym zmeni zaber prvej radlice, preto to treba doladit bud lomenou hriadelou alebo inym nastavovacim prvkom.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení pluhu na orání

#758 Nový příspěvek od Antony30011 »

Sám sice orbě moc nerozumím, ale tohle mi příjde ukázkový video "jak se to nemá dělat"

cmaro
Příspěvky: 37
Registrován: ned říj 12, 2014 6:56 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Nastavení pluhu na orání

#759 Nový příspěvek od cmaro »

Sice ani ja niesom odbornik ale treti bod nema celkom v poriadku. Chcel by som vidiet prvu brazdu. Chlapi ked robite prvú brázdu je tak isto hlboka ako nasledujuce brazdy? Mne to moc nechcelo ist do hlbky. Ale robim to prvy krat tak sa pytam

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#760 Nový příspěvek od thovt »

Špatné orby na youtube je spousta. Mistrovství České republiky v orbě je opravdu přínosné k získaní důležitých informací .

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#761 Nový příspěvek od pavolmakys »

K tej orbe, tiez nie som odbornik na orbu:
1. Treti bod okrem toho ze ma pluh postaveny sikmo do predu (predna mu berie viac) ma moc vodorovne. Mal by ho mat viac sikmo .
2. Podla mna prilis velka hlbka na zaber pluhu, zly orebny pomer. Ak si vsimnete, zeminu viac hrnie ako otaca. To ja ale dane aj tym pluhom, dosky su skoro kolmo na pozdlznu liniu pluhu. Taketo pluhy idu dost tazko. Na druhu stranu viac drobia.

Co sa tyka prvej brazdy mas dve moznosti. Teda v pripade, ze chces prvu brazdu urobit opacne.
1. Lepsie sa to robi tak, ze si naklonis pluh smerom dosadu (roztiehnes treti bod) tak, aby ti brala iba zadna hlava. Nasledne uz v dobrom smere ides kolesom brazdne a prevratis takto vyoranu brazdu spat aj s preoranim v nastavenej hlbke.
2. Druha moznost je, ze ked nemas vyoranu brvu brazdu a koleso ti nejde v brazde, tak ti prva hlava aj tak moc neberie. Takze trochu prizdvihem na hydraulike pluh aby brala iba zadna. Toto mam vyskusane iba na dvojaku. Neviem ci to pojde aj na trojaku.
V kazdom pripade s prvou brazdou nejdem na plnu hlbku. Je to tak okolo polovicky.
Este poznamenam, ze nie vsetci robia prvu brazdu opacne, niektory po prvom prejazde idu kolesom po prvej brazde aby to vyroali aj tam (aplikovatelne pri naoravani), niektory na to uplne kaslu a s prvou brazdou sa vobec nezaoberaju. Vyhodia zem na nezorane a je im to jedno.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14610
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Nastavení pluhu na orání

#762 Nový příspěvek od DYK »

Jo, to jsou ta kola, "co dělají" traktor. Co vidím já svým zcela lajckým okem je, že pluh není na chtěnou hloubku vůbec stavěnej a celé to vypadá, že je kostrukčně špatný a blbě zaklápí. I ten jeho chod při zvedání - vyhlubování, chodí jaksi divně. Asi chyba na třetím bodě? Možná při max. záběru 10 cm a vyšší pojezdové rychlosti se bude jevit jinak - líp.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení pluhu na orání

#763 Nový příspěvek od Antony30011 »

Ty kola mne flaknuly do oci jako prvni :D a to ze tim pluhem hrne pulku zemekoule hned potom

Uživatelský avatar
majo258
Příspěvky: 801
Registrován: stř říj 21, 2009 4:26 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Nastavení pluhu na orání

#764 Nový příspěvek od majo258 »

Ahoj
pozeral som to video a neviem co s tym AGT-eckom vyraba, mam tiez polsky 2x25, taham ho za tekacom, mame dost dobru zeminu , pred rokom som dal dvojvalec, a dvojecka mozno na stvrt plynu spievajuci a nehrnie ale pekne zaklapa. :-/

Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: Nastavení pluhu na orání

#765 Nový příspěvek od mazhor »

pavolmakys píše:Myslim ze si ma asi nepochopil, alebo som to nepovedal uplne presne. Ked povolis ten sponovak, tak ano pluh sa vrati od kolesa, ale ked ho zaories, v tahu, si vzdy, ale fakt vzdy pluh hlada taku poziciu aby isiel lahko. Tzn. v tvojom pripade by si nasiel polohu s velkym zaberom prvej radlice. Ale to sa da ovplyvnit prave tou lomenou hriadelou. Takze zopakujem, ak ti pluh bude brat prvou radlicou vela, natoc hriadel tak, aby si vychylil zadok pluhu do nezoraneho , ku kolesu ktore nie je v brazde. Vermi, ze ak to prezenies, tak ti natlaci ramena uplne v pravo, ku kolesu v brazde, tak ako to mas teraz. Uz to len potom doreguluj na spravny zaber.
A teraz k tomu clanku. V tom clanku sa vysvetluje ako posoby pluh na traktor prostrednictvom postavenia ramien. Ibaze v tvojom pripade do toho vstupuje sila od nasponovaneho sponovaku, preto sa ti to moze spravat inak ako to popisuje ten clanok. V clanku sa nepredpoklada so silou od sponovakov. Je tam napisane ze musia byt volne. Skusim trochu rozobrat tvoj pripad. V zakladnom postaveni mas pravdepodobne pluh natoceny prilis zadkom do zoraneho. Po zahlbeni, ma pluh tendenciu sa vyrovnat, preto ide zadkom do nezoraneho, co mu je umoznene pohybom ramien ku lavemu kolesu. Kedze ho ale sponovak nepusti, vzniknena nom sila. Teraz si predstav, co sa stane ak chce ist pluh zadkom do nezoraneho a nemoze tam ist lebo ho drzi sponovak? No snazi sa otocit traktorom, preto ta taha do zoraneho, teda predok do zoraneho.
Povol sponovak a experimentuj.
Musis docielit aby si tahal pluh so spravnym zaberom a mat volne sponovaky. Vsetko to skusaj pri mensej hlbke, aby ti to traktor v pohode utiahol. Priecne (zvislim pravym ramenom ) a pozdlzne (treti bod) vyrovnanie pluhu pocas testov je samozrejmost.
Som si viac menej isty, ze ak budes mat volne sponovaky, tak ak ta bude tahat tak ta bude ta tahat do nezoraneho, vychadzam s obrazku ktory si poslal.
Tvuj zpusob nastaveni prvni radlice zni vcelku logicky. Cim pak ale doladim vodorovnost pluhu vuci zemi? Otacenim lomenou hrideli kvuli nastaveni zaberu si tu rovinu urcite rozhodim.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“