Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#736 Nový příspěvek od pavolmakys »

Maruten: Takto presne som to robil poslednych asi 10 rokov a nebolo to dobre. Pluh ide vascinou sikmo a tlaci neumerne plaz o stenu brazdy a pluh ide tazsie ako by mohol.
Ja som za riesenie, ze sponovak uvolnis a lomenou hriadelou docielis spravny zaber prvej radlice. Ak bude zaber velky, budes natacat hriadelou tak, aby isiel zadok pluhu do nezoraneho. Kedze si bude pluh hladat priamu polohu, sam si vykloni ramena ku kolesu v brazde a tym sa ti snizi zaber prvej radlice (posunum pluhu s ramenami ku kolesu v brazde sa pluh nataca zadkom do zoraneho, ak ho ty nastavis hriadelov sikmo, on si vyklonenim ramen vykompenzuje tak aby isiel rovno, snazim sa tu vysvetlit, ze pohybom pluhu s ramenami vpravo alebo vlavo, si meni pluh rovnako uhol ako tou zalomenou hriadelou). Pluh sa usadi pravdepodobne tak, ze sice ramena nebudu uplne symetricky, ale to ani nemusia v tvojom pripade, pretoze mas zaber mensi ako rozchod kolies. Ak by ti predok niekde tahalo, najlepsie by bolo skusit nejakym sposobom vymysliet ako posunut tu hriadel do stran. Ak sa to neda a bude ta tahat, a ak nezmenis sirku kolies, zostan pri starom sposobe, ine riesenie nie je.
Ak sa ti to podari docielit, potom mu obmedz trochu sponovaky aby ti pluh moc nelietal. Je to hlavne kvoli tomu, aby ked zacinas brazdu nebol pluh moc mimo zaberu. On si sice do zaberu vojde sam, ale s neustalim opakovanim sa ti kazi rovina brazdy na zaciatku a budes musiet dorovnavat.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

maruten1707
Příspěvky: 790
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Nastavení pluhu na orání

#737 Nový příspěvek od maruten1707 »

Ok diki za radu ale bude to ťažko realizovať lebo ak by som pravý španovák povolil pluh by sa vrátil do ľava dosť výrazne možno aj 10-12cm, (proste vonkajšia strana radlice by utekala od vnútornej strany kolesa asi o 10-12cm).Takto by sa už nedalo orať. Mne to skor príde že pluh je zle konštrukčne urobený,alebo skor vhodný pre iný traktor,ale pluh je sa mi zdá že továrenský-neviem prečo je tak urobený...vid foto.

Obrázek
Moja fotka je v podstate totožná s fotkou v príručne (obrázok v príručke)

Ale ide mi o to či ten obrázok v červenom obdlžíku z príručky je nakreslený dobre, lebo pluh ako písal pavolkamys ide ťažie ako by mal, by podla obrázka z príručky mal ťahať do nezoraného -mne to robí skor naopak.Neviem či tam to je zlé nakreslené ,alebo je iná príčina.Aby som vedel či sa dá nejako vyregulovať aby to natáčanie nebolo také výrazné. minuleročné oranie som natičil zadok pluhu mierne do zoraného a zadlo sa mi lepšie ako ked tohtoročé som zoradil pluh tak isto ale zadok pluhu som natočil mierne do nezoraného a nerobilo to dobrotu.Takže neviem no...alebo prevariť celé uchytenie pluhu?

jiriSBS
Příspěvky: 1774
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#738 Nový příspěvek od jiriSBS »

Pro maruten1707:
ten pluh bych typoval na domácí výrobu a je nevhodný za traktor jak ho máš na obrázku ,buď stáhnout rozchod kol nebo předělat závěs,úpravy pomocí šponovacích šroubu a natáčení pluhu budou vždy na úkor tahu,neboli spotřeby.
Naposledy upravil(a) jiriSBS dne ned říj 25, 2015 9:23 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#739 Nový příspěvek od pavolmakys »

Myslim ze si ma asi nepochopil, alebo som to nepovedal uplne presne. Ked povolis ten sponovak, tak ano pluh sa vrati od kolesa, ale ked ho zaories, v tahu, si vzdy, ale fakt vzdy pluh hlada taku poziciu aby isiel lahko. Tzn. v tvojom pripade by si nasiel polohu s velkym zaberom prvej radlice. Ale to sa da ovplyvnit prave tou lomenou hriadelou. Takze zopakujem, ak ti pluh bude brat prvou radlicou vela, natoc hriadel tak, aby si vychylil zadok pluhu do nezoraneho , ku kolesu ktore nie je v brazde. Vermi, ze ak to prezenies, tak ti natlaci ramena uplne v pravo, ku kolesu v brazde, tak ako to mas teraz. Uz to len potom doreguluj na spravny zaber.
A teraz k tomu clanku. V tom clanku sa vysvetluje ako posoby pluh na traktor prostrednictvom postavenia ramien. Ibaze v tvojom pripade do toho vstupuje sila od nasponovaneho sponovaku, preto sa ti to moze spravat inak ako to popisuje ten clanok. V clanku sa nepredpoklada so silou od sponovakov. Je tam napisane ze musia byt volne. Skusim trochu rozobrat tvoj pripad. V zakladnom postaveni mas pravdepodobne pluh natoceny prilis zadkom do zoraneho. Po zahlbeni, ma pluh tendenciu sa vyrovnat, preto ide zadkom do nezoraneho, co mu je umoznene pohybom ramien ku lavemu kolesu. Kedze ho ale sponovak nepusti, vzniknena nom sila. Teraz si predstav, co sa stane ak chce ist pluh zadkom do nezoraneho a nemoze tam ist lebo ho drzi sponovak? No snazi sa otocit traktorom, preto ta taha do zoraneho, teda predok do zoraneho.
Povol sponovak a experimentuj.
Musis docielit aby si tahal pluh so spravnym zaberom a mat volne sponovaky. Vsetko to skusaj pri mensej hlbke, aby ti to traktor v pohode utiahol. Priecne (zvislim pravym ramenom ) a pozdlzne (treti bod) vyrovnanie pluhu pocas testov je samozrejmost.
Som si viac menej isty, ze ak budes mat volne sponovaky, tak ak ta bude tahat tak ta bude ta tahat do nezoraneho, vychadzam s obrazku ktory si poslal.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16587
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#740 Nový příspěvek od oco13 »

Páni existuje nejaké riešenie ak šponováky nemám?? ramená mám pevné ,rovnobežné s pozdlžnou osou traktora. Teda neviem posúvať pluh do strán .
Pozn: šponováky ani nie je kam dať lebo šírka medzi kolesami traktora to nedovoluje.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#741 Nový příspěvek od pavolmakys »

Sponovaky sa davaju aj s vnutra ked nie je miesto, ale aby fungovalo spravne musia byt ramena v postaveni do lichobeznika, ochyty ramien na pluhu musi byt sirsie ako su ramena uchytene na traktore + kazdy spoj musi byt pohyblivy, nesmie to byt na pevno.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

maruten1707
Příspěvky: 790
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Nastavení pluhu na orání

#742 Nový příspěvek od maruten1707 »

Ok dakujem za odpovede najprv k vyrobe pluhu bude asi jak písal jiříSBS domácej výroby ale na detaily okopírovaný od originálu 3PN 25M a vyrabali to ako som zisťova niekde na východe slovenska -neviem či nie v STS Bardejov alebo tam niekde poblízku.... vid foto

Obrázek
Obrázek
Obrázek

A s tými volnými španovákmi som skúšal ale velmi to nebolo ono pluh utekal raz doprava raz dolava....asi som sa netrafil presne ho naladiť-bol velmi nestabilný a bolo cítiť že traktor ťažko tahá, nebolo to ono....ale viem ked pred 3 rokmi mi pluh vytrhol šrobenie pravého španováku(bol strhaný závit) a vlastne oral som tiež ako pri voľných španovákoch a nedalo sa s tým skoro orať vobec, traktor sa stál neovládatelný a jediné možné oranie je aj ked nie velmi vhodné je tak ako som písal po rovinke to ako tak ide v pohode aj ked ideálne to nie je ale jakmile je naklonené pole dole smerom k brázde už traktor tahá do pooraného, ked je kopec sklon pola naopak všetko je OK. ale pomaly asi zisťujem že ten pluh k traktrou je nevhodný asi ako písal jiříSBS-bud prerobiť úchyty, rozchod by nepomohol-tam by to bolo rozdiel len 3,5cm, alebo predať a kúpiť niejaký iný...ale aký....chcel by som 3x25 max 3x30 ,rozmýšľam na pluhom wirax.pl tie s posuvom do strán a na nastavenie idálneho bodu ťahu....bol by vhodný za 4011?

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Nastavení pluhu na orání

#743 Nový příspěvek od Auto-klassik »

To co vidím na té třetí fotce tak na druhém tělese je plaz jen v náznaku, na prvním orebném tělese bohužel není vidět.Ten pluh je chudák není v dobrém stavu a chceš po něm ,aby dobře oral.Ne nadarmo se říká z ho... bič neupleteš.
Podívej se na obr 1a2 jaké tam jsou plazy!
Je také možné ,že pluh je pro 40-ku docela těžký a přizvedává přední nápravu,tím je zhoršena ovladatelnost traktoru a pukud je jen trochu nepřesně seřízena tahová osa,tak pluh s traktorem sjíždí ke straně.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#744 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ani ani jeden nie je jeho, si myslim.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

maruten1707
Příspěvky: 790
Registrován: čtv led 10, 2013 8:20 pm
Bydliště: Prešov

Re: Nastavení pluhu na orání

#745 Nový příspěvek od maruten1707 »

Pre Auto-klassic:
Tie 3 fotky pluhu nie su moje,to je len ilustračné foto pluhu -podobný ako mám ja, tými troma obrázkami len som chcel doplniť to že moj pluh je bud tiež továrenský ako tieto...alebo podla nich okopírovaný....
Môj pluh je na foto za traktorom fotka vyššie v článku....a je to pluh nový ktorý cca 17rokov neoral stál, a potom som s ním ja pooral cca 1-1,5ha viac nie. Takže v zlom stave podla mna by nemal byť a je to 3x25 za 4011 je to v pohode, mne ho utiahne aj do kopca,jedno aká zemnina. V predu mám závažie v kolesách cca 80kg+120kg pod vanou, hranatá kapotáž+liatinová vaňa dalších 39kg. Takže cca 250kg naviac od seriovej 4011 nemože byť málo. To nemajú ani niektoré 56-70 tky tolko na predku,a orajú aj bez závaží a aj 4 pluhy berú ale tam zase silnejší motor robí svoje, takže predok nedvíha vobec ani ho nenadvihuje.Je to ideál za 4011. len je asi určený bud k iným typom traktorov alebo je blbo na nom navrhnuté uchytenie....Viem že u nás v dedine má taký istý ako ja ale večší 4x30 za 8011 , ale tiež z ním iba malo orali čo viem ....neviem či nie práve tomu že je blbo možno navrhutý ako moj.
Takže tolko k tomu a presne ako písal pavolmakys že ani jeden neje moj.
Ešte ma napadla jedna vec nepomohlo by keby som pravý úchyt pluhu prehodil z vonkajšej strany ako je dovnútra?
Vid foto
Obrázek

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Nastavení pluhu na orání

#746 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Ten nastavovací čep a L ramenu není moc vidět,ale myslím si ,že je vzadní části své dráhy,tak do dej stejné poloohy od země ,ale dopředu ,tím se pluh srovná příčně a zadní část pluhu půjde doprava.
Až nyni jsem si všiml že odhrnovačky jsou stočeny rýhovaného plechu ,slupice svařeny asi za 3 pásovin a takových anomálií tam určitě bude víc.Za těchto podmínek to těžško bude někdy orat dobře.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5589
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#747 Nový příspěvek od thovt »

Ještě bych upozornil na hloubkové kolo, které má gumovou pneumatiku, pokud není správný tlak v pneumatice nedrží nastavenou hloubku.

jiriSBS
Příspěvky: 1774
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#748 Nový příspěvek od jiriSBS »

Pro oco13,
nebo je možno provést stabilizaci ramen jak je to u II unif.řady(crystal),pomocí klínu mezi rameny ,kdy ve spodní části pohybu ramen jsou klíny uzší a tím jsou ramena volná a při zvednutí se ramena vymezí klíny a pluh je tím stabilizován.
Pro Maruten1707,
pravý otočený čep na pluhu používá(nebo používal) Pavolmakys,tak se na něj obrať,určitě ti poradí.

Uživatelský avatar
UR1SK
Příspěvky: 1534
Registrován: pát črc 15, 2011 10:19 am
Bydliště: Liptov

Re: Nastavení pluhu na orání

#749 Nový příspěvek od UR1SK »

Ten otočený čap by zaujímal aj mňa. Aj na mojom pluhu by sa mi to javilo že by sa upravila pozícia ramien.
Obrázek

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Nastavení pluhu na orání

#750 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Dle fotky se mi zdá, že máš převařený ten pravý čep v jiném místě.Máš ho takhle?
Obrázek
Naposledy upravil(a) Auto-klassik dne úte říj 27, 2015 10:11 pm, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“