Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
jiriSBS
Příspěvky: 1774
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#706 Nový příspěvek od jiriSBS »

Ahoj Pavol,
asi se nechapeme ,ale podle mě je několik věci jinak:
bod1) u pluhu "roudničáku" se záběr prvé radlice nenastavuje pokud máš standartní rozchod kol,když prvá radlice nemá daný záběr je třeba změnit rozchod kol,proto na tom pluhu není nastavovací mechanismus pro nastavení prvé radlice.Proto se to nouzově nastavuje natáčením pluhu,na úkor tažné síly traktoru.
bod2)vektor tažné síly pluhu není shodný s osami spodních ramen,pokud by byl nešlo by dotížit zadní nápravu a traktor bez hnané nápravy by se pohyboval s velkými problémy-docházelo by k odlehčování zadní nápravy,čož je problém některých amatérských traktoru(znám případy,kdy traktor domací výroby 4x4 při orbě jel po přední nápravě a pluhu ,zadní náprava jen plavala).
bod3) optimální tažný bod pluhu-ideální tažný bod pluhu,při změně záběru se změní a je jej třeba nastavit,je to vidět na videu od ITS, jak po změně záběru pluhu to začne traktor natáčet než traktorista upraví záběr první radlice.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2389
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#707 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ok, myslim ze sa blizime k vzajomnemu porozumeniu:
1. Ja som vychadzal s faktu ze ten zaber sa da zmenit touto klikou, ci vsak na to bola urcena, to vedia iba ty co ho vyrobili. Taktiez v navode sa to vola stranova regulace, co ma v tom utvrdilo, ale mas pravdu ze ak bude traktor s danych rozchodom kolies tak sa klikou nastavy zaber prvej radlice ako eliminacii vzniknutych voli v ramenach.
2. Ja si myslim, ze vysledny vektor taznej sily bude vyskladany so silovych ucinkov od ramien a od tretieho bodu (tak som to pisal aj v predchadzajucom prispevku). Ano, ak budu ramena smerovat nahor, tak to bude zadnu napravu odlahcovat, a moze vzniknut situacia aku si popisoval. Za ramena traktor vacsinou pluh taha, naopak, treti bod vascinou tlaci do traktora, to sa vyuziva na zatazenie prednej napravy (sklon tretieho bodu ako to je na videach). Kedze treti bod a aj ramena su na oboch koncoch v guliach (v strojnickej terminologii su uvolnene), vysledna sila posobiaca na jednotlive rameno a treti bod bude v smere ich polohy.
3. V takom zmysle ako si to napisal, suhlasim, zo zmenou zaberu treba nastavit tazny bod. Neplati pre vario pluhy, tam sa to kompenzuje automaticky ich zlozitejsou kinematikou na pluhu.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

jiriSBS
Příspěvky: 1774
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#708 Nový příspěvek od jiriSBS »

Prvý a třetí bod OK
U druhého bodu -sklon ramen,resp.poloha čepů pluhu(závěs pluhu) nemá vliv na vektor tahu pluhu,vliv má pouze umístění předních čepů spodních táhel na traktoru,proč je tomu tak popisují výše(pluh a TBZ se vůči sobě nepohybují,tvoří celek,v prostoru pracovního zdvihu-hloubky orby,vertikálně,horizontálně mají volný pohyb,ale tento pohyb neřešíme).

Lesa
Příspěvky: 1104
Registrován: sob dub 10, 2010 5:58 pm
Bydliště: Mikulov

Re: Nastavení pluhu na orání

#709 Nový příspěvek od Lesa »

Jíří, moc tu do toho nekecám, ale strašně rád sem chodím číst Vaše příspěvky. Díky za spoustu nových informací a díky za trpělivost, se kterou se nám tu věnujete. 8)
Sny se nemají plnit. Ty se mají snít. Proto je oblečená žena krásnější než nahá.
Juraj Kukura
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat a když nemáš co říci, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Nastavení pluhu na orání

#710 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Nebudu vám mluvit do těch vektorů....
Chci je připomenou ,pokud potočíš tou klikou tak se mění tzv. příčné natavení pluhu t.j osa pluhu změní svoji polohu a tak má traktor snahu buď jet do záhonu nebo do zoraného pole a současně ovlivňuje rovinost dna brázy

z4011be
Příspěvky: 2051
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Nastavení pluhu na orání

#711 Nový příspěvek od z4011be »

to Auto-klassik
Ať to nemusí zkoušet stylem pokus - omyl (jako já, prostě si to nepamatuji, ale na druhý pokus to vždy vyjde), jak je to pluhu, který klopí zleva doprava, tzn. traktor má po své straně zorané pole
Pokud ho pluh táhne do zoraného, musí se klikou zvětšit vzdálenost nebo zkrátit ? Zvětšit = pluh musí od traktoru ?

gastly
Příspěvky: 1218
Registrován: úte úno 23, 2010 9:21 pm
Bydliště: Postoupky 76701 Krom

Re: Nastavení pluhu na orání

#712 Nový příspěvek od gastly »

Zadek pluhu musíš pustit do nezooraného, aby se plaz mohl pořádně opřít o stěnu brázdy a traktor mohl jet rovně.

z4011be
Příspěvky: 2051
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Nastavení pluhu na orání

#713 Nový příspěvek od z4011be »

takže zkrátit......
No třeba to někomu pomůže, já si to asi nezapamatuju a dál pojedu na druhý pokus

Auto-klassik
Příspěvky: 1743
Registrován: ned pro 27, 2009 4:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Nastavení pluhu na orání

#714 Nový příspěvek od Auto-klassik »

Když tě traktor táhne do leva,tak zadek pluhu musí jít také do leva .

Uživatelský avatar
strafnik
Příspěvky: 622
Registrován: sob čer 13, 2009 2:28 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nastavení pluhu na orání

#715 Nový příspěvek od strafnik »

Zdravím všechny.
Řeším už nějakou dobu použití pluhu z traktoru MT8-Mini na Kubotě Aste A-15.
Vyrobil jsem za tím účelem redukci (viz foto), vzhledem k širšímu vnitřní světlosti kol jsm musel otočit pluh na svislém čepu a vysunout ho na max. záběr tak aby dosahoval alespoň do stopy pneumatiky.
Výsledky s takovou sestavou jsou docela rozporuplné. Pluh má problém udržet konstrukční hloubku. Popsal bych to tak, že polovinu řádku se chová korektně a pak bez zjevného důvodu dojde k zvětšení hloubky orby. Přemýšlel jsem, zda nemůže mít vliv kinematika pluh/traktor vyjádřená polohou ideálního bodu tahu, viz příloha. Původní bod tahu T1 - čárkovaná spojnice pluh/ramena/3. bod, bych zkusil přemístit níž změnou polohy čepů spodních ramen na pluhu cca o 70mm do bodu D. Než to vyzkouším, zajímal by mne váš názor. Díky.
Obrázek pluhu reprezentuje stav po obrácení, ale ještě nebyl vysunut na max. záběr k pneumatice.
Přílohy
PluhAPO701_2.PNG
PluhAPO701_.PNG
Geometrie pluhu/traktoru - ideální bod tahu
Geometrie pluhu/traktoru - ideální bod tahu

Coule
Příspěvky: 60
Registrován: sob kvě 11, 2013 1:42 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Nastavení pluhu na orání

#716 Nový příspěvek od Coule »

Ahoj, mám stejný pluh za minikem, pluh je to parádní, krásně klopí, jen je nevím proč citlivý na problém který popisuješ, tz. zničehonic vjede do země.
Vše se okamžitě vyřešilo pri náhradě táhla 3 bodu řetězem, od té doby orá nádherně,
Je to zřejmě způsobeno při najetí na vyvýšeninu předním kolem a následným nahnutím malého, tz i krátkého traktoru, tz. zarytí pluhu do země, zatížení zadních kol a ještě většího zarytí.
Můj názor, moje zkušenost.

Uživatelský avatar
Buggy
Příspěvky: 935
Registrován: pon lis 02, 2009 11:29 am
Bydliště: +-Bruntál

Re: Nastavení pluhu na orání

#717 Nový příspěvek od Buggy »

Hehe, teď jsem se přihlásil, abych v tomto tématu poděkoval kolegům, co mi s přestavbou radili - tedy APO 701 za Kubotu. Děkuji, vaše rady mi moc pomohly.

Úprava spočívala ve tvorbě závěsu - zde tedy konstrukce a volba bodu tahu, dále nastavení pluhu a řešení jiného rozchodu - to jsi se na mě tenkrát Strafniku vyprdl... Řešil jsem to posunem šroubů (3xM10) v plotně mezi čepem otáčení a slupicí, asi o 3 cm, světlost mezi zadními koly 61 cm, vepředu 63.

O víkendu jsem s tím vjel do pole, spokojenost maximální, pluh oře nádherně, traktor jede sám, bez uzávěrky i šoféra kam má, řekl bych že opravdu lehčeji než od oka přibastlený pluh z Uni systému (záběr 16 - 18 cm???). Jedno pole mám pěkné, starší, druhé byla ještě předloni louka - zde jsem tahal kořeny, kamení a motal se plevel na krojidlo, ale s taháním do stran nebo zahlubováním opravdu žádný problém. Původně jsem chtěl dodělávat předradličky, ale zaklápí pěkně i bez nich (vyzkoušeno na tom horším poli, část vyvláčená, část nechaná mírně zaplevelená pro "provozní zkoušky pluhu" - navíc má krátké slupice, a kdyby se s ním chtělo zaorávat něco hodně zarostlého, ucpává se zde.

Spokojenost veliká, více fotek nahraji do tématu Kubota.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1284
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Nastavení pluhu na orání

#718 Nový příspěvek od kaja.h »

Moc pěkný. 8)
Jede traktor, je to Zetor 3011

jiriSBS
Příspěvky: 1774
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Nastavení pluhu na orání

#719 Nový příspěvek od jiriSBS »

Pro Strafnik:
tvůj pravděpodobný problém je ve sklonu táhla 3B při orbě, je opačný než má být(od traktoru k pluhu)při orbě nesmí dojít k tomu ,aby táhlo 3B mělo sklon k pluhu, protože při délce táhla 3B(u tohoto traktoru)dochází k zkracování táhla(pohyb po kružnici v dolní polovině),čímž se pluh přitahuje k traktoru ,následkem čehož dochází k zahlubování pluhu.Náprava- zvednou 3B na pluhu ,aby při zahloubeném pluhu mělo táhlo vždy sklon k traktoru .Na nákresu chybí důležité údaje : poloha osy zadní nápravy traktoru,umístění radlice,vektor tahu pluhu prochází z tažného bodu radlice,přes čepy spodních táhel umistěných na traktoru,před střed zadní nápravy ,vzdálenost průsečíku od zadní nápravy záleží na typu traktoru (2x4 nebo 4x4) a uzavírá jej prodloužená osa táhla 3B.Celkově 3B závěs je na pluhu připevněn vysoko,výška závěsu(vezi spodními táhly a táhlem3B)by se měla pohybovat v rozmezí 480-560mm.

Uživatelský avatar
jezus666
Příspěvky: 347
Registrován: pát led 18, 2013 11:43 am
Bydliště: Jalubí

Re: Nastavení pluhu na orání

#720 Nový příspěvek od jezus666 »

Já bych měl otázku. Jak se určí těžiště dvojáku pluhu? Je mě jasné, že v půdorysu je to mezi středy obou břitů, ale jde mě o výškovou polohu. Třeba v tom videu vykládá prof. Bauer, že odpor pluhu je v 1/3 hloubky orby, ale výška těžiště? Je to od 10 minuty. Z té 1/3 hloubky mně to nevychází do id. bodu tahu IBT. Nevíte někdo jak to je?

Díky

Mira

Obrázek

[Youtube]www.youtube.com/watch?v=NIR--YA0J5M[/Youtube]

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“