Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Bazmek na přepravu kulatiny

#1 Nový příspěvek od DonKarlos »

Zdravím,

tož jsem uvažoval, do které sekce to vlastně zařadit, a nakonec jsem se rozhodl to dát sem. Tak snad mě s tím nevyhodí :-). Teď už ale k věci. Jelikož zrovna řeším problém, jak dostat smrkové klády z lesa domů aniž bych rozoral takovou polní cestu, která navíc nepatří mě, rozhodl jsem se po vzoru skandinávců postavit si takový bazmek na přepravu zmíněných klád. K výrobě jsem použil kola a náboje ze staré vlečky, původem ze š1202, 80 U-čko co mi leželo doma, 60-ku trubku a nějakou plochou ocel. No, a jelikož to asi nebude mít časté využití, rozhodl jsem se si s tím pohrát, a udělat to rozebíratelné, aby to potom nezabíralo moc místa. Už proběhl i test. Nebyl větší problém zvednout kládu o průměru 47cm a délce 13m. Je to vymyšleno tak, že se tento bazmek umístí na zadní část klády a přední část bude zvedat hydraulika traktorku. Jen ještě nevím, co to udělá s traktorkem. Jestli ho to nebude zvedat na zadní. Přeci jen tam mám klády, které mají průměr 60cm. Nejdelší budou mít sice jen 6m na délku ale i tak to bude asi váha :zapomel:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

sekalsemmalo
Příspěvky: 4265
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#2 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

ja jsem koukal tady na elektrikare,jak vozej na takovy prihradovy dlouhy kare v podvesu,asi nakym navijackem zvedly ten betonovej elektrikarskëj sloup.ale nemuzu nikde najit naky foto,nasel jsem jen tohle http://moram-pillar.webnode.cz/popis-po ... am-pillar/ ale to uz je zase neco jinyho,tam to musej davat jerabem...u tamtoho si nad to nacouval,zavesil,zvedl a trada a to by se na kladu hodilo......jako mas ty.dobrej napad.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#3 Nový příspěvek od Leo »

Docela čerstvý vlákno o kolesně - http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=64230
Po celém foru je víc vláken o kolesnách.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4265
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#4 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

no,a tohle neni kolesna,tam mas prizvedlej predek klady,abys neryl a zadek klady dal vlacis.tohle je bazmek na klady a tam cela klada visi v podvesu a nedrhne nic.....
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#5 Nový příspěvek od Leo »

Ty kolesny jsou krátké, kde zavěsíš konec klády a taháš, popř. dáš dozadu podvozek, nebo je kolesna s dlouhým oje, kde chytneš kládu uprostřed, zvedneš a taháš.
Na ty klády, co tu má Donkarlos, bude stejně lepší dát dozadu podvozek, než se s tím párat na jedné oji.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#6 Nový příspěvek od Leo »

DonKarlosi, myslím, že na ty tvoje klády bude lepší dát dopředu kolesnu, kde uvážeš konec klády, a kolesnu jen zapřáhneš do traktoru, a na konec klády dáš podvozek, a celý to potáhneš. Bude to lepší než když si konec klády dáš do trojbodu traktoru a pak budeš koukat do nebe, jak ti to zvedne předek.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4265
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#7 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#8 Nový příspěvek od Leo »



V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#9 Nový příspěvek od zetornd »

Kláda dlouhá 13 metrů bude zpracována na katru na 13 metrů dlouhý trám nebo 13 metrů dlouhá prkna ?

Ahoj

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#10 Nový příspěvek od DonKarlos »

Ale ne. Špatně jste to pochopili. Tu 13m dlouhou kládu jsem uváděl jen jako "demostraci" funkčnosti. To dřevo přide nařezat na kratší! Psal jsem, že nejdelší budou okolo 6m. No, a když to zvedne 13m kládu s průměrem cca 0,5m, tak těch 6m by neměl být žádný problém i bude mít ještě větší průměr. Pokud by šel traktor na zadní, tak ten bazmek dám blíž k traktoru ;-)

Karlos

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#11 Nový příspěvek od DonKarlos »

Takže už proběhl ostrý žátěžový test. Během používání se objevily 2 problémy. Jednou se mi stalo, když jsem odvážel 6m kládu (průměr cca 60cm), že mi prasknul jeden svár na kleštích, a 2. problém nastal při odvážení 8m klády (průměr cca 60cm) kdy mi prasklo oko na řetězu spojujícího čelisti kleští. To jsem svařoval já :-). Musel jsem ho totiž naříznout, provlést dírou v kleštích a následně zase zavařit. Holt se svár nepovedl. Jinak to více méně fungovalo dobře. Při nakládání toho 8m kusu jsem už musel použít další trubku abych zvětšil páku.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Karel

Viťa1
Příspěvky: 1446
Registrován: čtv led 21, 2010 10:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#12 Nový příspěvek od Viťa1 »

Já jsem si na to vyrobil vozík s nakládacím ramenem jako je na katrech a paráda kulatina 6 metrů průměr 50 sviží smrk 4m dub průměr 50 a naložíš toho víc takové ty menší kolem 30 cm se dají v pohodě navršit
Přílohy
fotka_tretina.jpg
Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bazmek na přepravu kulatiny

#13 Nový příspěvek od DonKarlos »

Jo, tak tohle bych taky bral ;-). Já potřeboval vymyslet něco na rychlo. Naštěstí jsem s těma kládama nemusel jezdit moc daleko. Jen zhruba nějakých 300m. Tenčí jsem taky nakuloval na vlečku

Karel

ladislav.smelik
Příspěvky: 1
Registrován: pon úno 02, 2015 6:57 am
Bydliště: 29301

Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#14 Nový příspěvek od ladislav.smelik »

Ahoj, muzu vas poprosit o rady ci fotky vasich zarizeni na tahani stromu z leza za traktor. Potrebuji neco vyrobit, aby se klada trochu prizvedla a neryla v zemi.
Aktualne mam jen traverzu ve vidlich, ale to neni uplne tak funkcni.
Dik moc
Lada

dušanko
Příspěvky: 214
Registrován: sob led 28, 2012 8:45 pm
Bydliště: Svidník

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#15 Nový příspěvek od dušanko »

navijak čo iné vymyslíš
Duško

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“