Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#46 Nový příspěvek od pajik »

Kdyz pri mojem stesti by to euplo vzdycky kdyz bych zapomnel vzit sroub a lital bych z lesa domu :D

bratrH
Příspěvky: 892
Registrován: úte pro 22, 2009 5:41 pm
Bydliště: Lužany

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#47 Nový příspěvek od bratrH »

Máš 2 nebo 4

pajik
Příspěvky: 720
Registrován: úte čer 08, 2010 9:08 pm
Bydliště: Sichelsdorf

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#48 Nový příspěvek od pajik »

Co 2 nebo 6??

Max_cz
Příspěvky: 44
Registrován: úte říj 02, 2018 10:22 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#49 Nový příspěvek od Max_cz »

ITS píše:Vzorec pro kroutící moment je jeden.
Jeho zjednodušení je : 9557 násobeno výkonem v kW a děleno otáčkami za sekundu.
Takže když na kardance píší 70 kw a 540 otáček , tak je to 9557x70/540 = 1238 Nm

Ahoj, řeším spojku, mám Yanmar FX305 na vývodové hrideli uvádějí 30hp (22kw)

9557x22/540=389

9557x22/1000=210

Na tvrdé dříví udávají vyšší otáčky.... Vychází mi tedy 210 - 389Nm... Ale na kardance a i jinde mi poradily spojku s 1200Nm, jakou tedy vybrat?

Už sem párkrát traktor zastavil, jakmile sem dal něco tlustšího, tak se pridusil a chcípl. Jindy se protocila spalikovacka na spodní hřídeli kde jsou nože, takže sem musel srovnat zpět. Pro jistotu bych měl spojku pretezovaci.

Díky za rady

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#50 Nový příspěvek od ITS »

No to je zapeklitý problém.
Pro jeho řešení si musíš uvědomit některé zásady.
- Udávaný výkon na hřídeli je trvalý a ty řešíš nárazové kopance. Ty opravdu dosáhnou až toho trojnásobku a stále je možnost, že k zastavení dojde nikoliv dřevem, ale destrukcí mechanizmu a to je stop natvrdo.
- Sám o vlastní vůli nemusíš zkoušet, jak silná polena to vezme. Necpi tam všechno. Je to tvůj stroj.
- Snaž se ty kopance vyhladit setrvačníkem až za kardanem. Spojka by měla být před setrvačníkem.
- Při větších otáčkách budou ty kopance bolestivější, ale pokud bude setrvačník, pak to traktor ochrání.
- Nabízejí ti trojnásobek krouťáku. Technicky je snesitelný dvojnásobek. Tak kup spojku 800.

Ale ty píšeš, žes protočil rotor na štěpkovači. Takže už to je nějaké jištění. Snad už tě to naučilo jaká polena to vydrží. A také máš Japonce. Tam není gramu železa navíc.

Štěpkovač nemám, ale jiné stroje mně jedou. Je to filozofická úvaha.

Max_cz
Příspěvky: 44
Registrován: úte říj 02, 2018 10:22 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#51 Nový příspěvek od Max_cz »

Děkuji za rozbor,

zastavil sem jelikož jsem netušil, že javor je tvrdé dřevo, už jsem poučen. Zastavil jsem i břízou, ale to až když byla různé kroucená a zasekla se v průchodu k nožům....

Zkoušel jsem maximálně udávaných 10cm, už si dávám větší pozor, na ten Javor pomohli vyšší otáčky...

Díval jsem se na https://www.kardanka.cz/prodlouzeni-s-p ... 20905.html kde jsem pochopil, že se dává na vývodový hřídel traktoru..

Mělo by výše zmíněné traktor ochránit? Nebo koukat po jim systému? Lamelová spojka?

Jak jsi myslel s tím, že nemá gram železa navíc? Že je to špatně? Děkuji

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#52 Nový příspěvek od ITS »

Ano, že to není možné extrémně přetěžovat.
Já bych bral lamelu.
Má velké možnosti seřízení - pak by mohla být i ta silnější a nastavila se níž.
Přeskočka je spíše pro stroj, kde se předpokládá trvalá blokace a nikoliv ten kopanec.
Ta lamela bude u silnějších polen (tedy když tě oko zradí) klouzat, ale střih to udělá a ten tvrdý náraz to mírně rozloží. Třecí plochy se sice budou hoblovat, ale je to asi vyměnitelné.

Irčan
Příspěvky: 2445
Registrován: stř zář 28, 2011 8:55 pm
Bydliště: Boskovice

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#53 Nový příspěvek od Irčan »

pajik píše:Kdyz pri mojem stesti by to euplo vzdycky kdyz bych zapomnel vzit sroub a lital bych z lesa domu :D
Tak si dé povinnó výbavu štěpkovača.Několik střižnéch šróbů a vercajk na výmněnu.To tam bude a bez povinné výbavy nesmí do lesa.
Ceterum autem censeo EU esse delendam.
„Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“ — Benjamin Franklin

Jeňór
Příspěvky: 211
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#54 Nový příspěvek od Jeňór »

Ahoj,mám špalikovač od Bibosa a ženu ho malotraktorem Yukon 43hp,přetěžovaci spojku mém lamelovo 900nm.Seřídil sem si ju podle sebe,povolil sem matky,aby když tam hodím něco silněší jak 80mm,tak spojka proklozne a motor se udusí.Hodně tam ale pomáhá setrvák.Jinak třeba Šálek doporučuje ke svojemu špalikovaču Bobr řehtačku 500nm.

Max_cz
Příspěvky: 44
Registrován: úte říj 02, 2018 10:22 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#55 Nový příspěvek od Max_cz »

Jeňór píše:Ahoj,mám špalikovač od Bibosa a ženu ho malotraktorem Yukon 43hp,přetěžovaci spojku mém lamelovo 900nm.Seřídil sem si ju podle sebe,povolil sem matky,aby když tam hodím něco silněší jak 80mm,tak spojka proklozne a motor se udusí.Hodně tam ale pomáhá setrvák.Jinak třeba Šálek doporučuje ke svojemu špalikovaču Bobr řehtačku 500nm.
Mam podobny způsob jako Biboš,ale Poláka,ve špalíkovačce je to napevno přes ozubená kola...Měl by si prosím odkaz na tu tvoji sojku?Děkuji 1

Jeňór
Příspěvky: 211
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#56 Nový příspěvek od Jeňór »

Kupoval sem to v Kardanka cz. Bud je cely kardan se spojko,to mam ja ,nebo jenom ta spojka.

Max_cz
Příspěvky: 44
Registrován: úte říj 02, 2018 10:22 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#57 Nový příspěvek od Max_cz »

Jeňór píše:Kupoval sem to v Kardanka cz. Bud je cely kardan se spojko,to mam ja ,nebo jenom ta spojka.
Takže to co jsem posílal? https://www.kardanka.cz/prodlouzeni-s-p ... 20905.html

Nebo tuhle https://www.kardanka.cz/prodlouzeni-s-l ... 20862.html

Jeňór
Příspěvky: 211
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#58 Nový příspěvek od Jeňór »

Ta lamelová.

Max_cz
Příspěvky: 44
Registrován: úte říj 02, 2018 10:22 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#59 Nový příspěvek od Max_cz »

Děkuji, jinak sem koukal, že tady je na spojka na kardanu před spalikovačem někde na fotce, ale všude sem se dočetl, že má bejt na vývodovým hřídelí na traktoru, jak to tedy je?

Jeňór
Příspěvky: 211
Registrován: úte kvě 17, 2016 7:44 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jaké máte jištění u štěpkovačů ?

#60 Nový příspěvek od Jeňór »

Ja ju mám u špalikovača chrání tak aji kardan.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“