Semiho naviják

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
semij
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 25, 2015 7:55 am
Bydliště: Dobříš

Semiho naviják

#1 Nový příspěvek od semij »

Postavil jsem si naviják za svůj 4011 na domácí tahání z lesa.
Obrázek

Zvolil jsem dvojitý řetězový převod se spojkou uprostřed, takže na spojce je cca 3x menší moment než kdyby byla na bubnu jak to má většina výrobců. Taky nevycházej tak velký kola nebo zase naopak pastorky s osmi zubama. Zajištění je rohatkou. Jako první sem sehnal řetězový kola. Jak se ukázalo bylo nutný je popustit kvůli obrábění. Problém byl s velikostí a tak sem udělal výheň z ráfku na feldu, vzduch sem tam hnal z průmyslového vysavače lidl.

Obrázek

Po nažhavení sem to nechal pár hodin chladnout v popelu, trochu tvrdý to zůstalo ale vrtákem HSSCO se vrtat dalo, karbidový nůž bez problému.
Pak svaření bubnu, čela maj průměr 315, tlouštka 10mm, trubka 167 venek, stěna 8mm. Šířka bubnu je cca 160mm. Ten průměr čel je tak aby šly protočit v SN320. Obrobil jsem zvlášť každý čelo - hlavně díru na ložisko - a pak teprv svařil buben. Ložiska jsou naklápěcí na velký zatížení 22309.


Obrázek

Pak přišla spojka. Lamela má 210mm ze žigula, desky spojky jsou odpady z laseru prům. 220 tl. 20mm. Spojka je na ložiskách 6206 a axiálních myslím 51112. Matice má závit TR30x6. Seřízení spojky se dělá natočením páky zapínání vůči matici - proto je tam 8 závitů M8, na páce spojky je pak myslím 12 děr 8,2 a použijou se 4 šrouby aby páka šla vůči matici natočit o co nejmenší úhel.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Rám navijáku je z jeklů 80x60x5 nebo 6, prostředek ze slzičkového plechu 6mm, okraje z pásoviny 6mm tlusté



Obrázek

Zbytek dílů už je jednoduchej, horní kladka má průměr 180mm, je na jednom ložisku 6306 2RS - snad vydrží. Otáčí se na dvou ložiskách 33014 - tak velký proto aby byla dost velká díra kudy prochází lano. Jinak by na krajních polohách bubnu lano drhlo o díru. Spodní kladka má průměr 160mm, ložisko stejné


Obrázek

Primární řetěz je 10B, sekundární je 12B-2, celkový převod cca 1:8,3. Natahal jsem s tím zatím jen pár stromů, ale sílu má několikanásobnou oproti samotnému traktoru, rychlost tahání mi přijde OK - používám jen motorovou závislost. Trochu naprd je, že na 4011 nejde zapnout samotná hydraulika takže při zvedání je nahoře kardan dost zalomený. Další věc je, že při převozu v horní poloze ramen je lepší vyklopit zadní okno, aby ho nerozflákala horní kladka.


Obrázek

Obrázek

semij
Příspěvky: 17
Registrován: stř lis 25, 2015 7:55 am
Bydliště: Dobříš

Re: Semiho naviják

#2 Nový příspěvek od semij »

Ještě jedna věc k navijáku - směrová kladka

Obrázek

Obrázek

Průměr má kladka 160mm, ložisko 6306 2RS, jako osa šroub M20 (v ložisku je vložka - trubka). Hák má M20 a je ze řetězového kladkostroje. Pant je z kulatiny 14mm, osa je 8mm kulatina z vytlačovací pistole na silikon - je to trochu lepší materiál. Tělo kladky je z plechu 5mm - uvidím zda vydrží, použil jsem zatím párkrát a není znát nějaké vytahání.

Uživatelský avatar
sita
Příspěvky: 1177
Registrován: pát bře 13, 2009 3:10 pm
Bydliště: Křemže

Re: Semiho naviják

#3 Nový příspěvek od sita »

perfektni! Dva posty a pritom tak inspirativni...

drpepa
Příspěvky: 664
Registrován: čtv dub 14, 2011 5:08 pm
Bydliště: Nový Jičín

Re: Semiho naviják

#4 Nový příspěvek od drpepa »

Ahoj, super návod. Chtěl bych se Tě ale na něco zeptat, jelikož jsem si taky pořídil naviják, ale bez spojky a spojku si budu muset vyrobit. foto navijáku mám tady https://www.rajce.idnes.cz/joeforestpay ... za-traktor a taky to mám za zetorem 4011. Můžeme se zkontaktovat prostřednictvím messengeru? Díky

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“