stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#1 Nový příspěvek od jirkasbk »

delsi dobu nosim v hlave plan na stavbu nesene stipacky za traktor pohanene kardanem s vlastnim hydraulickym okruhem tak aby nebyl vyuzivan olej z traktoru. duvod teto slozitosti je ten ze mam dva traktory a v kazdem jiny olej k hydraulice a nechci tak michat oleje

a ted k dotazu .. vyvodova hridel z traktoru se pri pohledu ze zadu toci do prava tudis cerpadlo se pri pohledu z cela na cerpadlo bude tocit zrcadlove tudis do leva? jak se to bere spravne je to zase z celniho pohledu jako ze do leva nebo se to bere podle pohonu traktoru a vlastne potrebuji cerpadlo prave? :-/

a ted vykon cerpadla ..jaky bude idealni prutok cerpadlem ? 40l/min bude dostacujici? pocitam s nadobou ca 30l na olej plus pist a hadice no nebude tam vic jak 40l dohromady nebude se to prehrivat? pri delsi praci?

dekuji vsem za odpoved

pavel sk
Příspěvky: 12860
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#2 Nový příspěvek od pavel sk »

No ak mas na mysli traktor Zetor UR1, tak sa vzdy berie smer otacania PTO, tak ako sa nan zozadu traktora pozeras. Takze traktor ma pravotocivy vyvod. Cerpadlo je lavotocive lebo ma tiez vyvod pre nahonove kolesko smerom dozadu. Co sa tyka litraze tak zalezi co vetko chces tym olejom napajat. Napr. taky traktor 69XX ma 25l cerpadlo.
Naposledy upravil(a) pavel sk dne sob říj 29, 2022 7:47 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#3 Nový příspěvek od jirkasbk »

jo suer tak jsem si to myslel dobre diky za info. jinak trakttor mam super50 kubotu 15hp oba maji pravotocivou PTO

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2213
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#4 Nový příspěvek od winch »

Bolo by vhodné dať pred čerpadlo prevodovku na zvýšenie otáčok- napr. slzu z nakladača. No tá ti otočí smer otáčok.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20903
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#5 Nový příspěvek od ota »

Z vlastní letité zkušenosti by bylo také dobré dát tam možnost pohonu elektromotorem. Po pár sezonách jsem zkusil pohánět štípačku elektromotorem a od té doby jsem ji traktorem už nepoháněl. V pohodě mi to honí 3 kW elektromotor. Je sice o trochu pomalejší, menší výkon na litráži. Ale spotřeba nafty / elektriky nesrovnatelná. Poháněl jsem Z 4011 na trochu větší volnoběh a pak jsem to sčotnul a ono pak když projedeš 60l nafty je to znát v rozdilu.

Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#6 Nový příspěvek od jirkasbk »

jj tomu rozumim ..stipacku mam ,pohanim ji primo hydraulikou z traktoru ze supra 50 a neni ta spotreba tak hrozna hlavne drevo delam jako ze v lese nebo u lesa doma na to nemam misto takze elektromotor asi neuplatnim
tuto novou chci prave i za 15p kubotu aby mela vlastni napln oleje a nemichal tak olej v traktorech

Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#7 Nový příspěvek od jirkasbk »

winch

jj mam najitou sadu prevodovka s 6.drazkovou hrideli a k tomu cerpadlo aby to tocilo na cerpadlu aspon tech 2000ot/min

Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#8 Nový příspěvek od jirkasbk »

poradte mi jeste mekdo kolik litru by to cerpadlo melo davat za ,minutu? ca 25L? 40 uz se mi zda moc zase aby se v tom tem ten olej nehral uplne moc kdyz olejova napln bude ca 30az 40litru

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#9 Nový příspěvek od Širon »

Pozor na otáčky! Většina čerpadel má max otáčky 1500/min. Výkon z nich dostaneš už při zhruba polovičních otáčkách. Když otáčky přeženeš ,víc z něj nedostaneš, aspoň co se efektivity týče. Potom se jen hřeje olej, je možnost kavitace z důsledku pěnění oleje atd. O tom by ti pověděli povolanější, jsou tady na fóru taky a nemyslím to zle.
K čerpadlu je nutné mít odpovídající komponenty jako je rozvaděč ,filtr ,správnej průřez hadic a průtokáčů.
Čerpadlo 25litrů s převodovkou do rychla je asi ideální , když dáš 50l ,tak ti to sice půjde rychleji ,ale odběr výkonu bude takový ,že 15hp kubota to asi nezvládne.
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

Míšánek
Příspěvky: 885
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: stavba nesene stipacky za traktor pohanene kardanem

#10 Nový příspěvek od Míšánek »

Širone, vzhledem k tomu že evidentně asi trochu víš o čem mluvíš na tebe mám dotaz, jelikož řeším na svém Crystalu také agregaci štípacího automatu do čelního nakladače:

Našel jsem na internetu sestavy nádrže, chladiče oleje, čerpadla a jeho převodovky do tbz určené přímo pro pohon pres pto. Ty jsou ve více variantách co se týče litráží čerpadel. Litráž potřebuju Dle ke spravnemu chodu štípače cca 60l/min. Litráže uváděné u těchto setů do tbz jsou při rychlosti čerpadla 1500ot./min., což odpovídá 540 ot./min. na pto.

Dle svého selského rozumu jsem se rozhodl pro to nejvýkonnější čerpadlo (94l/min při 1500ot./min) a to z toho důvodu, abych motor nemusel honit v těch cca 2000ot./min. Ale spíše naopak při otáčkách motoru 1200-1500 ot/min, čímž bych chtěl dosáhnout lepší ekonomiky provozu a asi i stroji by to svědčí Dle mého názoru více.

Přemýšlím takto správně nebo je zde nějaký zádrhel který jsem opomenul?

Díky za odpověď

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“