štípačka na průměry 70cm

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

štípačka na průměry 70cm

#1 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj
Jak silnou štípačku na průměry 70cm , délka 1 m ?

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: štípačka na průměry 70cm

#2 Nový příspěvek od jenicek »

lípa, eben ? :roll:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: štípačka na průměry 70cm

#3 Nový příspěvek od bourač »

hydraulickou, 12 - 15tun. Nelze štípat stylem na 1/2, 1/4, musí se "krajíce"
Metrovkama snad netopíš, tak když sukatý - tak zkrátit motorovkou na 33 (50) cm.
Vyzkoušeno na dubu.
Pro dlouhodobé využití okopírovat co má uživatel ota.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka na průměry 70cm

#4 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj,
Smrk, Buk ,Bříza,

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka na průměry 70cm

#5 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj,
Budu štípat přibližně 200 kubíku smrku .

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: štípačka na průměry 70cm

#6 Nový příspěvek od Vedra »

12t stačí. Bříza je průser, syrová těžší než dub a velmi špatně štípatelná, 70 cm špalky třeba rozbít klínama na půl jinak se šprajcnou i na prodlouženém klínu, plus jsou těžké jak prase a nakulit je dost problém.

Metrovice se líp ukládá na sušení, je to částečně samonosné stačí pár cihel a desek.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka na průměry 70cm

#7 Nový příspěvek od ota »

Štípat na štípačce je třřeba se i naučit. Nmemám vůbec problém se štípáním 120 cm průměrů v délce 110 cm. Nic nepředštípávám. První velkej oddeněk jsem samozřejmě vrazil středem na klín. Zajelo to jen na ten předštípávací klín co mám a i přez přidání tlaku na pojišťováku nic. No středem to nevezme. Pohoda omotoat špalek řetězem a couvnout. Vytahnout ho z klínu. Pak se špalek oštípe dokola po takovejch kusech, jako když by jsi dělal šindele. Nakonec to co zbyde se vrazí na střed a doštípne.
Jinak břízy jsem se naštípal stovky metrů. Je potřeba ji nakácet nařezat do metrů. A nechat ji tak dva měsíce bejt. Uplně nejlíp je složit ji z lesa na slunné místo. Ona si ukáže sama jak bude praskat. Krásně udělá praskliny na špalkách. Pak se nasměruje na klín na prasklinu tu co je nejvíc zřetelná. Samozřejmě to chce taky nějakej špalek štípnout a už pokládat špalky ze zkušenosti. Třeba aby střed pasknutí šel kolem vrostlých suků, větvení. Samozřejmě ideální ,,po srsti" Bříza je pohodová na štípání. Dub, buk, olše, listnáče celkově pohodovky. Asi hajzlovina jsou srůsty listnatejch korun. Tam co končí kmen a začínají větve. To je potřeba po větvích oštípat a pak nakonec vzít ten zbytek. jak do toho vjedeš rovnou na střed každej zůstane vcelku. Nepovolí ani za svět. Pár stovek metrů jsem už pošťípal a už vím jak to chce.
Smrkový odenky třeba metrovej průměr jdou lepší štípat než kraják od prostředka kmenu. Ten bejvá srostlej jako prase. A co je ještě pakec tak borovice. Ta si nedá říct o rovném štípnutí i když je na pohled rovná. Ta si jde svojí cestou.
Na zahradě mám jeden z mnoha, asi 35 metrů štos v délce 2m a letos se to bude štípat. Všechno smrk odenky kolem 60 cm. To jsem koupil jako palivo od obce. Uplně v pohodě, říznout na půl a do štípačky. Oštípat dokola a pak středem a všechny půjdou. A to mám 100 mm vnitřek válce píst a hydraulika jede standartně na 60-80 Atm a jen když se zastaví, tak přitáhnu ventyl na max 120Atm. Pak už mi propoušťí pojištovák. Jo a elektromotor 3 kW to honí. Žádné ukrutné monštrum.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2964
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: štípačka na průměry 70cm

#8 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

lapav - to jako máš naštípat těch 200 metrů a pak už nikdy nic? Nebo budeš do budoucna štípat pro vlastní potřebu nebo na kšeft nebo jak? Z dotazu není zřejmý, jestli si chceš štípač půjčit nebo kupovat nebo stavět (stavbu nepředpokládám když už potřebuješ štípat). Jestli si ji máš v úmyslu půjčit, ber tu nejsilnější co bude k mání, pod zmiňovaných 12 tun ani omylem. Spíš víc. Jestli ji budeš kupovat na dlouhodobý používání, šel bych do min 15 tun. A to né už jenom kvůli štípacím schopnostem ale i kvůli konstrukci.
Jinak případná stavba není až tak náročná, je jen na stavitelích, jak moc do toho chtěj vrazit peněz a jaký maj nároky. Inspirace tady i jinde jsou.

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka na průměry 70cm

#9 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj šimo,
Zatím budu štípat 200 kubíku pro vlastní potřebu .

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka na průměry 70cm

#10 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj Oto,
Máš štípačku naležato nebo nastojato ?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka na průměry 70cm

#11 Nový příspěvek od ota »

Měl jsem oba dva druhy šťípačky. Nejdřív jsem měl nastojato. Za traktor. Pohon od traktoru. Potom pantatík přitáhl dom takovej tlustej profil z nějaký vrtný věže a prej udělej ještě za traktor naležato. Stejnej pohon akorát jedna stojatá a druhá ležatá. Tu stojatou jsme pak měli v koutě, neštípalo se na ní. Když je u toho člověk sám tak to stálo zahovno. Protože když si děláš dřevo sám, ještě to ujde. Ale jak kupuješ a každej kulák je jinej a nebo spíš jako salám, strašně jsem se u toho nadřel. Trefuj 60 cm salámovej špalek pod ten klín nastojato. To jsem se narval než jsem pošťípal fůru salámů. Pak druhá věc, pokaždý se ta půlka pak skácela na zem a já ji musel znovu zvednout a postavit ji pod klín. Bo se zabýváš tou jednou půlkou a co s tou druhou? Opřít to nikam nejde když to má šejdrem čelo uřízlí. Co jsem postavil tu naležato, tu stojatou jsem přestal používat. Jako všechno doma se půjčovalo. Každej přijel a půjč. Po čase že potřeboval bych štípat a byl problém dostat štípačku dom. Každej ji potřeboval a já bych nakonec neštípal. A nejhorší bylo: hele tady to máš a teče ti rozvaděč, nebo propouští pístnice, nebo uplně nejlíp švagr mi vrátil štípačku s posekaným klínem. Mám ho navařenej tvrdkovem. A on je levák a stál u štípačky opačně a když zbyly uvnitř ve roštíplím ty vlákna tak je řesekával sekerou proti klínu. Pravák to bere proti té tlačné desce. On opačně. No a tak jsem řekl dost, postavil jsem si tuhle co mám teď asi 20 roků a dal k ní elektromotor s hydraulikou a ty předchozí jsem prodal. Zajedno u téhle mám výsuv asi 85 cm. Tamty měly jen kolem 60 cm a to bylo málo. Mám délku pro polena asi 130 cm. Ale běžně mám 110 cm. Teď kupovaný kolem 100 cm.
Takže mám naležato a mám to u sebe odzkoušený, že mi vyhovuje víc než co byla ta stojatá. Uplně nejlíp k ní ve třech. Syn vkládá kuláky z káry, já odebírám a rovnám vedle rovnou do štosu. Pantatík sedí na židly a ovládá elektrycky páčkou od stěračů z Š 100 hydrauliku. Takhle to odsejpá. Každej dělá svoje a to pak jde rychle.
No hodně dobrá vychytávka je k tomu nakladač 500 co jsme si před pár rokama pořídili. Všechny větší manipulace se dřevem děláme s ním. Samo, že na káru metry frkáme růčo. Ale v lese, na zahradě manipulace s ním - bájo!

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka na průměry 70cm

#12 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj
Celkově mám na palivo 500 kubíku .Oto jaký máš průměr pístu ?

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka na průměry 70cm

#13 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj Oto
Jaký máš kotel ?

Uživatelský avatar
levap61
Příspěvky: 102
Registrován: pon kvě 02, 2016 5:38 pm
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: štípačka na průměry 70cm

#14 Nový příspěvek od levap61 »

Ahoj já mám štípačku udělanou co dům dal za TK, štípu délku 75 cm protože nebyly delší písty, zatím pracuje bez problémů TK skoro na volnoběh a není problém je tam ve vlákně víc foto ze štípání. viewtopic.php?f=95&t=84873&start=60
největší nepřítel kutila je čas.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka na průměry 70cm

#15 Nový příspěvek od ota »

Ahoj nemám kotel. Máme celkově 4 krbovky. Jedny má pantáta doma. Jedny mám já v dílně kde topím každý den i o víkendu. Ty mají teplovodní vložku. Pak máme jedny krbovky v kuchyni a krbovou vložku s obestavbou v obýváku. Tohle všechno je třeba nakrmit v zimě. Naděláme na zimu během léta nebo v podzimu do dřevníku a pak už jen topíme. Já mám odleželé třeba 5 let vyschlé ve štěpinách.
Píst na štípačce je buďto z Honu, nebo z DHčka. Vnitřek je 100 mm trubka. Kdysi dávno mi ten píst dovezl kámoš. Prej se válel u nich za halou. Nechceš ho na něco? Jo chci na štípačku. Když ho dovezl tak říkal že je to z tohodle některýho stroje. Vysune 850 mm. Tyč je tuším 50, nebo 60 mm průměr.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“