Kuželová štípačka napřímo

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 66
Registrován: sob srp 18, 2007 7:18 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Kuželová štípačka napřímo

#1 Nový příspěvek od tuton »

Tchán postavil kuželovou štípačku. Potřeboval jsem poštípat větší množství smrkového, které nešlo fiskarskou tak dobře štípat jak tvrdé, tak jsem vyzkoušel tchánovu štípačku. Tchán zásadně neposlouchá moje rady a nebo je nechápe. Mezi kuželem a deskou má mezeru asi 15cm a špalky tam dává naležato a musí dávat pozor, aby byl špalek v luftu a zůstala mezera pod špalkem u klínu, jinak se rozštíplé poleno zapře mezi kužel a desku a stroj se musí zastavit a pomocí reverzního chodu motoru vyšroubovat ven.

Pod kužel jsem položil desku, aby tam zůstala mezera cca 3cm a pak jsem začal štípat. Tchán chvíli chodil dokola a když jsem za 2,5 hodiny poštípal celou vlečku dřeva, řekl že mi to šlo moc dobře a hlavně rychle a že stůl předělá, aby šel zdvihnout ještě výš do mé výšky.



Motor má 4kW a je zapojený do hvězdy. Při zapojení do trojúhelníku jsem zjistil, že je motor napálen a vyhazuje pojistky. Jaké má otáčky jsem se nedíval, ale myslím že 1480.

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Kuželová štípačka napřímo

#2 Nový příspěvek od radas »

motor je třeba připojovat do Y nebo D podle toho jak je určeno na štítku pokud je na 380 /dnes 400 v / do Y a zapojíš ho do D do pár hodin je po něm

Uživatelský avatar
pavell
Příspěvky: 324
Registrován: ned říj 28, 2007 12:29 pm
Bydliště: Bánov 68754

Re: Kuželová štípačka napřímo

#3 Nový příspěvek od pavell »

Kdybych mohl poradit tak ten spalek drz za vrch

jardo
Příspěvky: 69
Registrován: pon zář 20, 2010 10:13 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Kuželová štípačka napřímo

#4 Nový příspěvek od jardo »

Keď už to bude prerábať, doporučil by som stôl zdvihnúť vyššie a urobiť ho radšej širší ako dlhší, pod kužeľ dajte nôž z plocháča, ten zabráni vklíneniu dreva pod kužeľ a ohnutiu osky motora. Na tom videu je vidieť, že stôl je podľa mňa nízko, pri štiepaní sa ohýbaš a pre dlhý stôl sa aj predkláňaš. Pre staršieho je to bolestivé a únavné. Tá šírka stola je dobrá na odkladanie polien po rozštiepnutí na polovicu. Ty si ju odkladáš na tú dosku čo si si tam podložil. Ak by si ju nemal polená by si odkladal na zem a zbytočne by si ich zase musel zdvíhať. A rukavice a točivé stroje to je nebezpečné.

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6099
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Kuželová štípačka napřímo

#5 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,jede ti to fakt pěkně a gdyby ten špalek,jak radí kolěga,držál důlě,tož by teho asi moc nenaščípál.Podľa mňa to dělá dobře,dycky důlě natlačí na trn a potom ho přechytí za vrch.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Uživatelský avatar
matisx
Příspěvky: 1211
Registrován: pon pro 15, 2008 7:53 pm
Bydliště: Moravska Trebova

Re: Kuželová štípačka napřímo

#6 Nový příspěvek od matisx »

lepsi by bylo aby byl zapojen to trojuhelniku,pac takhle nema vubec silu,byt to napojeny na cirkule,tak nic neporezes.
radas píše:motor je třeba připojovat do Y nebo D podle toho jak je určeno na štítku pokud je na 380 /dnes 400 v / do Y a zapojíš ho do D do pár hodin je po něm

to je do par minut a ne hodin ne??,spiz by me zajimalo jak poznam jako uplnej blb kdyz je motor bez stitku jestli je na trojuhelnik-hvezda -380v a nebo 220vtrojuhelnik a 380 hvezda :-/

motory ve srote jsou ale na nic,bud 220/380 a nebo bez stitku

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Kuželová štípačka napřímo

#7 Nový příspěvek od Shrek »

Az si to precte nejaky eletrikar, tak vam za ty bludy da pohlavek :pohlavek:
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Kuželová štípačka napřímo

#8 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

zdravím, zapojení motoru zde bylo už určitě popisováno, je to pro profíka jasná záležitost. Pokud je na motoru údaj D/Y 230/400V tak zapojení musí být do Y tzn klemy na svorkovnici motoru v jedné řadě. Je li případ D/Y 400/690V tak motor je možno při rozběhu přepínat Y/D tzn, že po zapnutí Y je záběrový proud motoru cca 1/3 záběrového proudu v D ( 7-9x jm proud ) ale v tomto případě štípačky to není protřeba řešit, jelikož na motoru není žádné zařízení v podobě těžžšího rozběhu např kladívkového šrotovníku, cirkulárky,... Dříve se na školách učilo, že pokud je motor 3kW a víc tak musí mít pro domácí použití přepínání Y/D, pokud je v elměr. skříni hl. jistič 25A/B tak není problém i s rozběhem 5,5kW samozřejmě naprázdno. v zapojení do Y 400V (380) nebo D 400V (380). Jaké koliv dotazy rád zodpovím. Ještě pokud bude motor zapojen do D a bude údaj na štítku D/Y 230V/400V tak to má spočítané do šrotu. Je to otázka 20s, nebo se spálí pojistky pokud jsou správně nadimenzovány. Je dobré použít elektrotepelný jistič pro zapojení s motorem, nastavit cca proud na štítku.
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

Uživatelský avatar
matisx
Příspěvky: 1211
Registrován: pon pro 15, 2008 7:53 pm
Bydliště: Moravska Trebova

Re: Kuželová štípačka napřímo

#9 Nový příspěvek od matisx »

zeptam se jinak,kdyz dam pred sebe dva motory jeden se stitkem a druhej bez stitku,jde poznat co je ten druhej bez stitku zac,jestli D/Y 230/400V nebo D 400V-pozna to eletrikar promerenim odporu :-/ aby mi pak nerekl jo dej ho tam a do minuty po nem

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 66
Registrován: sob srp 18, 2007 7:18 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuželová štípačka napřímo

#10 Nový příspěvek od tuton »

To jsem nečekal jským směrem se rozproudí diskuze. Já jsem elektrikář silnoproudař a mám to v malíku a tady na fóru s traktorama a děláním dřeva jsem ani nepředpokládal, že by byly nějaké nejasnosti. Na svém blogu jsem psal o cirkulárce, kterou jsem si stavěl a tam jsem předpokládal i laiky, takže to tam mám podrobně vysvětlené. Koho by to zajímalo tady má odkaz:
http://www.technik.bloguje.cz/739364-cirkularka.php
Tady mám video jak se řeže na cirkulárce:
http://www.technik.bloguje.cz/859900-re ... turkem.php

Štípačka je tchánova a tak ho nechám, ať si ji upraví jak sám chce. Mně by stejně neposlouchal. Já si tam když tak zase dám desku a hotovo. Je pravda, že stůl je zbytečně dlouhý a i mně trochu bolely záda. Navíc špička je jakási divná a moc se jí do dřeva nechce, obzvláště je to vidět na tvrdým dřevě. Být moje, tak bych ji vytunil flexou.

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 66
Registrován: sob srp 18, 2007 7:18 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuželová štípačka napřímo

#11 Nový příspěvek od tuton »

matisx: Myslím si, že motor bez štítku je úplně na h...o. Neznáš výkon, proudy, ani jestli má cívky na 230 nebo 400V. Můžeš ho s klidem zapojit do hvězdy, ale stejně nepoznáš na jaký proud máš nastavit tepelku. Provozovat motor bez tepelky je zbytečný hazard, že o motor příjdeš. Mě tuším stála tepelná ochrana motoru na cirkulárku 350,- Kč. Někdo tomu říká proudový chránič nebo motorový spouštěč nebo proudové relé... Důležité je nastavit na tom přesně proud ze štítku motoru a můžeš klidně tlačit kubíky.
Ještě k jednomu bludu. Říká se, že pokud motor s cívkama na 400V neboli s přepínačem Y/D pojede na Y, tak se spálí. Pokud tam máš jen patřičně předimenzované pojistky, tak vlivem přetěžování k tomu může dojít. Ale není to zásluha motoru. Pokud by tam byla tepelka, tak dokud motor nepřetížíš, tak se nic neděje a můžeš štípat/řezat do aleluja, jakmile začneš motor přetěžovat (má totiž na Y menší výkon při stejném proudu) tak ti vypadne tepelka, ale motoru se nic nestane. Takže všem kterým shořel motor na Y s cívkama na 400V, tak to bylo absencí tepelné ochrany a nadměrným přetěžováním motoru.

Uživatelský avatar
matisx
Příspěvky: 1211
Registrován: pon pro 15, 2008 7:53 pm
Bydliště: Moravska Trebova

Re: Kuželová štípačka napřímo

#12 Nový příspěvek od matisx »

no a zas mam po problemu,motor bez stitku ve srote nebrat a kdyz tak leda zadara- co ale ted s usetrenym casem :-/ :chlast: :dovca: :karty:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 21623
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kuželová štípačka napřímo

#13 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, s tou vejškou od stolu máš pravdu. Těch 15 cm je moc. Koukal jsem po netu nedávno kvuli tomu. Přijel ke mě v létě pán ze sousední vesnice a přivezl mi věci abych mu vyrobil kuželovou šťípačku. Tak jsem postavil na čtyřkolový vozík takovej rám a na něj dal ten kužel našroubovanej na hřídel. To jsem upravil a na druhou sranu napasoval řemenici. Dolů pod to motor, sice přivezl jen 2,2 kW. Ale snad to bude zvládat. Je to ze 1400 ot/min motoru zpomalený na 900 ot/min na kuželu. Pod kužel jsem dal stolek a ten je asi 8 cm pod středem té špičky kuželu. Ta špička je ostrá, nabroušená, aby tam dobře šla. Jen přisadíš špalek a jede sám. Dolů pod ten kužel jsem udělal ještě takovej trojúhelník z pásoviny a přivařil ho pod ten kužel. To proto, že už jsem jednou dělal novou hřídel jednomu pánovi do cirkulárky a jednu hřídel jinýmu pánovi na motor. Špalek se jim skácel a kužel ho narval pod sebe a ohnul hřídel. Oběma pánům. Hřídele byly jak rohliky. Jo vlastně kámošovi z práce jsem tu hřídel do cirkule dělal taky novou, on to odlomil i s kuželem. Ale potom jsem tu odlomenou hřídel musel odvrtávat, ona se tam pěkně zatáhla do toho kuželu. Proto jsem to dával i řemenama, aby to kdyžtak proklouzlo. A vypinač hned poruce, kdyby něco, aby nebyl daleko.
Pár fotek, chbějí tam ještě kryty motoru a řemenů. Ty jsem potom přidělal a vše natřel barvou. To jsem už potom nevyfotil.
Přílohy
P7182158.JPG
P7182159.JPG
P7182160.JPG
P7182161.JPG

mmv38
Příspěvky: 21
Registrován: sob lis 07, 2009 8:29 pm

Re: Kuželová štípačka napřímo

#14 Nový příspěvek od mmv38 »

tuton: o tomto probleme viem, tiez som mal problem s motorom bez stitka, ale dal som si zistit u naseho firemneho nakupcu ako by sa dal takyto motor identifikovat, a jeho predajca ma v v ramci pomoci firme oslovil o rozmery priemeru osi motora, a dlzky, hladal som potom nejake materialy-a nasiel som aj nejake tabulky, ale ten predajca ma mal potom v p..., ale podla priemeru, a dlzky sa rozhodoval medzi 2,2kW, a 4kW, a po zapojeni, a zmerani prudu to bolo 2,2kW, takze aj motory bez stitka by som hned nehadzal do srotu, internet ponuka vela informacii, len ich treba najst, a o odporovom merani el. mot. som toho vela nepocul, ale nie som odbornik, odpory motorov sa odlisuju rozdielom desatin ohmov, takze niekto by musel mat super overeny meraci pristroj, co stoji dost vela penezi

Uživatelský avatar
radas
Příspěvky: 3191
Registrován: ned úno 03, 2008 7:35 pm
Bydliště: Orlová

Re: Kuželová štípačka napřímo

#15 Nový příspěvek od radas »

jenže z toho typu taky nelze moc vycházet. jsou motory naprosto stejné ale s odlišným vinutím. teď mám doma na opravu motor ze sekačky který štítek má klasický motor 380 V v D bez svorkovnice s přímo vyvedeným kabelem a po rozebrání zjistíš že je v tom vinutí 1 F 230 V s pomocným kondenzátorem :-/

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“