Rychlerostoucí topol

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Simír
Příspěvky: 42
Registrován: ned bře 15, 2009 12:39 am
Bydliště: Chrudimsko

Re: Rychlerostoucí topol

#3871 Nový příspěvek od Simír »

U nás už je asi podzim.Opadala asi 1/4 listů.Je sucho. :-/

Obrázek
Nissan Patrol GR

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#3872 Nový příspěvek od Spagre »

No to je smutný pohled. Doufat v deště, jako jsme měli včera my tady na Holicku. Spadlo asi 60 mm a myslím, že nás to dobře zachránilo zase na pár dnů až týdnů.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

pepča
Příspěvky: 118
Registrován: stř říj 19, 2011 8:32 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Rychlerostoucí topol

#3873 Nový příspěvek od pepča »

U nás včera asi 3mm. Je to bída letošní výsadba má 20 - 50cm a jsem rád, že zatím aspoň žije. Ovocné stromky jezdím zalévat, ale těch je jen 30.

Smartdeath
Příspěvky: 138
Registrován: čtv bře 29, 2012 11:00 pm
Bydliště: Přerov

Re: Rychlerostoucí topol

#3874 Nový příspěvek od Smartdeath »

Tak přátelé rychlerostoucích topolů, loni na podzim jsem udělal po 6 letech první obmýtí krásně vzrostlých stromů, letos obrazily všechny pařezy, některé stromky mají už ke 4 m, ale:spoj mezi pařezem a novým kmínkem je nedostatečný, rychle rostoucí topoly se ohýbají až k zemi a praskají v tomto spoji, co dělat? Zakracovat je, aby rostly vzpřímeně? ty co neprasknou, rostou třeba i vodorovně a postranní větvě nahrazují časem terminál, něco jsem podepřel, no ale přece jen to nelze dělat hromadně u 4m kmenů. A dále , zaútočila mandelinka topolová a fest. Mospilan? Postřik? Jak?nechat to být? Díky za radu.

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#3875 Nový příspěvek od Spagre »

Ahoj,

tohle se někdy stává, když to začne valit a vítr to odlamuje a ohýbá. Bohužel netuším, jak tomu pomost. Už sem viděl, že to někdo stříhal třeba ve dvou metrech, ale.... Ty co rostou po zemi, tak to je třeba svlačcem, který je od mala drží a podobně.
Na mandeinku doporučuji to karate nebo ten mospilan. A na nic nečekat.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Smartdeath
Příspěvky: 138
Registrován: čtv bře 29, 2012 11:00 pm
Bydliště: Přerov

Re: Rychlerostoucí topol

#3876 Nový příspěvek od Smartdeath »

Preventivně jsem odstranil všechny mladé výhonky z pařezů i s mandelinkami, postřik můžu udělat, kam dosáhnu, ale na ty vzrostlé topoly - to si nejsem jistý...

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#3877 Nový příspěvek od Spagre »

Mandelinka leze převážně jen na ty jednoleté. Na velkých stromech mi nikdy škodu nenadělala. chce ji to ale stříknout.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Smartdeath
Příspěvky: 138
Registrován: čtv bře 29, 2012 11:00 pm
Bydliště: Přerov

Re: Rychlerostoucí topol

#3878 Nový příspěvek od Smartdeath »

no však já ty jednoleté už mám 4 metrové...

šampus
Příspěvky: 59
Registrován: ned říj 30, 2011 11:26 am
Bydliště: Karviná

Re: Rychlerostoucí topol

#3879 Nový příspěvek od šampus »

Taky mám letos poprvé obrostlé pařezy, 3,5 m průměr, jinak i více. Polehlé byly výhony když byly mladé a menší, ale pak se napřímily (hlavně ty dominantní). Mandelinku mám taky, ale jako vždy chutná jim jen to nejčerstvější nahoře, takže v té džungli to je si myslím jedno. Vrcholky přežijí a příští rok to bude jinak. U řízků jsem vždy samozřejmě stříkal, protože poměr napadené plochy vůči výšce mi přišel velký a měl jsem obavy o další růst do výšky.

Smartdeath
Příspěvky: 138
Registrován: čtv bře 29, 2012 11:00 pm
Bydliště: Přerov

Re: Rychlerostoucí topol

#3880 Nový příspěvek od Smartdeath »

Ty ostatní výhonky už jsem 2x stříhal, jednak to bylo hodně propletené mezi sebou, jak říkáš džungle, druhak proto, aby mandelinka měla méně žrádla. Ale stříknout to nějak budu muset, pomnožila se extrémně. Ovšem za včerejšek zase 2 ulomené 3-4m topoly. Kmínek 6 cm na pařezu a vylomí se to od původního pařezu... Žádný extra vítr, prostě jen křup a šlus. Otázkou je, co to bude dělat u těch, co přežijí do další a další sezóny. Začínám mít obavu, že to může být nebezpečné - mám je na zahradě a nečekaný pád 3letého topolu na palici může zaskočit nejen mě, ale především děcka...

mastnacek
Příspěvky: 7997
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Rychlerostoucí topol

#3881 Nový příspěvek od mastnacek »

Spagre, na jednom videu rikas ze nekdo pouzil sadbu - kuly do oplocenky. Nemas info jak se mu to osvedcilo? Tady https://www.malochov.cz/viewtopic.php?f=2&t=9&start=340 resime jestli by sel pouzit kul z topolu do ohrady.
Me to prijde ze pokud by se dobre chytil, tak stejne bude ohradu zvedat a to pomerne rychle. Nebo se pletu?

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#3882 Nový příspěvek od Spagre »

Zvedat to nebude. Tomu kulu prece vyroste vetev. Stromy rostou od vrchu a nezveda se cely kmen prece:) Nekde sem mel fotky, ale uj to dlouho. Mrknu se.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 16593
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rychlerostoucí topol

#3883 Nový příspěvek od oco13 »

Takže tie topoly by sa dali použiť ako plotové stlpiky? prípadne ako živý plot. :typek:

mastnacek
Příspěvky: 7997
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Rychlerostoucí topol

#3884 Nový příspěvek od mastnacek »

Vidis, ja si nebyl jistej covece s tim jak to roste.

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Rychlerostoucí topol

#3885 Nový příspěvek od Spagre »

oco13: Jo, jo. Spousta lidí to má jako rychlý živý plot. Nebo to právě používají jako budoucí kolíky k oplocence. Ten první to prý dělal tak, že ty kůly zasail mezi stávající sloupky a po dvou letech ty staré takto nahradil.
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“