Krpan versus uniforest

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
tomm11
Příspěvky: 64
Registrován: pon bře 20, 2017 9:15 am
Bydliště: okr. chomutov

Re: Krpan versus uniforest

#121 Nový příspěvek od tomm11 »

Nevíte někdo o navijáku?
iseki TA 247

Michal73
Příspěvky: 99
Registrován: úte bře 27, 2012 2:53 pm
Bydliště: Spišská Nová Ves

Re: Krpan versus uniforest

#122 Nový příspěvek od Michal73 »

Ja pouzival za TK UNIFOREST 35E a bez problemov. No na TK je to maximum co sa da nalozit. Teraz ho taham na VINEA 36HP. Taktiez bez problemu. Do vysej verzie uz by som nesiel. Malotraktor by uz mal v terene viditelne problemy.

Uživatelský avatar
Jakubr
Příspěvky: 97
Registrován: úte srp 11, 2015 6:07 pm
Bydliště: Náchod

Re: Krpan versus uniforest

#123 Nový příspěvek od Jakubr »

Zdravim chlapi. Mel bych prosbu o radu. Koupil jsem si za svou vineu 47 hp zanovni navijak uniforest 30e. Ale od koupe navijaku se mi zda, ze nedosahnu patricne tazne sily, spojka navijaku ma tendenci prokluzovat. I kdyz taham kmen na volnobeh, tak vzdy aniz by zatez pri tahu zacloumala s traktorem, nebo by mel motor tendenci se dusit, proklouzne spojka. Taham kurovcove smrky o prumeru do cca. 45 cm v delkach 6 metru, silnejsi ve ctyrkach.... spise se snazim tahat. A ted otazka, je neco s navijakem spatne, nebo je 3 tunovy navijak na takovou praci slaby?
Upozornuji, ze spojku jsem pritahnul dle navodu, nikam do navijaku jsem nelezl, k prokluzu spojky nedochází vlivem zaseknuti kulatiny o parez, ani nic podobneho. taham ze strane nahoru. Cekal jsem od te hracky vic... s navijakem nemam zadne zkusenosti. Dekuji za pripadne rady, nazory, zkusenosti.

Uživatelský avatar
v2000m
Příspěvky: 507
Registrován: čtv lis 06, 2008 8:27 am
Bydliště: Pelhřimovsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Krpan versus uniforest

#124 Nový příspěvek od v2000m »

Ovládací šňůra přes kladky chodí volně? Není zamotaná? Při prokluzu spojky nejde už zatahat větší silou za ovládací šňůru?

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 913
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Krpan versus uniforest

#125 Nový příspěvek od pepanek »

Na měření síly jsem použil siloměr, s návinem lana síla klesá a 3 tuny nejsou nejmíň. za 7745 používám Krpan 4SI a stačí mi 8)

Uživatelský avatar
Jakubr
Příspěvky: 97
Registrován: úte srp 11, 2015 6:07 pm
Bydliště: Náchod

Re: Krpan versus uniforest

#126 Nový příspěvek od Jakubr »

Chlapi, moc dekuji... jsem zkratka amater, respektive zacatecnik. Za snuru staci jen pořádně vzit a kulatina leti k traktoru. Muj vcerejsi prispevek byl unahleny, dnes mi navijak ukazal, ze to az takova hracka neni, ze to je pracant a kup to byl spravny. :)

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3466
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: Krpan versus uniforest

#127 Nový příspěvek od harijaro »

Klasika. Keď zlyhajú všetky pokusy tak nadišiel čas prečítať si návod alebo sa poradiť na fóre 8) :smich: :D

Uživatelský avatar
Jakubr
Příspěvky: 97
Registrován: úte srp 11, 2015 6:07 pm
Bydliště: Náchod

Re: Krpan versus uniforest

#128 Nový příspěvek od Jakubr »

Navod jsem cetl, kupodivu to delam vzdy, kdyz koupim neco slozitejsiho s cim nemam zkusenost. Zde jsem se ptal proto, ze jsem nevedel, zda po stroji nechci vic, nez by mel umet, nebo zda je chyba jinde... nakonec byla ve mne, protoze jsem se bal za spagat poradne zatahnout. Ted uz slape lip, nez jsem cekal a je to pro mne pomocnik k nezaplaceni.

Brzek
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 07, 2012 10:56 pm
Bydliště: Omice

Re: Krpan versus uniforest

#129 Nový příspěvek od Brzek »

Zdravím chlapi, protože uvažuji o koupi navijáku na maloktraktor TK, chtěl bych vás poprosit o vaše zkušenosti. U vlákna Michal 73 jsem se dočetl, že za TK dával Uniforest 35 a mašina to v klidu zvládala. Já uvažuji o Uniforest 30. Je lehčí a já silnější ani nepotřebuji. Nejprve snad k technické stránce věci. Mám TK s dvouválcem Lombardini max. výkon 26 koní. Představuji si to tak, že vypnu zadek a vývodovou hřídel budu točit motorovou závislostí, otáčky budou tedy vlastně dle zařazených kvaltů a trochu i nastaveného plynu ( měly by být kolem 540 ot./min). Tím bych řešil pohon navijáku. Opravte mě, pokud si to představuji moc jednoduše. Ten naviják se dle Šálka dá navěsit na tříbodový závěs normy ISO 730/1. Předpokládám, že pokud by se naviják navěsil na tenhle závěs, tak by tam pasoval i kloubový hřídel, který k němu nabízí také Šálek. Nechci ho (Šálka) preferovat, jen se tak pro představu dívám na jeho stránky. Dá se takový závěs sehnat na TK ? Mám tam mám ten původní rámový. Předpokládám, že by tam měl pasovat z MT. Případně jsem viděl takový závěs na TK na Agroadu Kuřim. Píšou, že je normovaný, tak nevím. Zvedání navijáku zvládne hydraulika hravě. Díky za vaše jakékoliv názory. Určitě budu mít ještě víc dotazů. Přece jen to celkem velká investice a chtěl bych mít ve věci trochu jasno. Jara Brzobohatý

Uživatelský avatar
Jakubr
Příspěvky: 97
Registrován: úte srp 11, 2015 6:07 pm
Bydliště: Náchod

Re: Krpan versus uniforest

#130 Nový příspěvek od Jakubr »

Ahoj. Navijak Uniforest 30E mam a je to uzasny pomocnik. Motorova zavislost nema s kvalty nic spolecneho, je na zarazenych rychlostech nezavisla. Naopak rychlosti musi byt v neutralu. Navijak taham za Vineou a mam nezavisly vyvodak 1000/540. Muj nazor je, ze na motorovou zavislost u MT8 132 to sic pujde, ale nebude to ono. Nevim, jaky bude na vyvodove hrideli kroutici moment pri primerenych otackach do cca 540 ot. za minutu. Muj navijak mel byvaly majitel take za MT8-132 a nebyl ze spoluprace techto dvou stroju uplne nadseny a byl to duvod, proc jej prodal mne. Bude tedy zalezet, co chces s navijakem tahat a jake chces vykony.... Jeste je moznost dodelat vypinani predni napravy a honit vyvod pres kvalty.. Ale to se mi zda uz moc slozite, jak na investici do predelavky, tak i na obsluhu.... vse vypnout, zapnout vyvod, pak zase obracene...Normalizovany zaves N1 se da na MT8 normalne koupit, nebo udelat levneji z bezne nabízených dilu na japonske traktory - ramena napr. Na bazosi.

Brzek
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 07, 2012 10:56 pm
Bydliště: Omice

Re: Krpan versus uniforest

#131 Nový příspěvek od Brzek »

Ahoj, moc díky za odpověď, já nemám MT ale TK 14 čerstvě předělanou na motor Lombadrini. Mám ho asi už 10 roků, ale nikdy jsem nepoužil motorovou závislost, tak jsem možná špatně pochopil manuál. Myslel jsem, že když dám motorovou závislost, tak se vypne i předek a vývod se točí v závislosti na zařazeném kvaltu a ne stabilně ve stejných otáčkách. Mašina vlastně slouží jako stacionární hnací jednotka, jak se v tom manuálu píše. Musím to vyzkoušet. Jinak ten naviják bych používal pouze příležitostně na stahování palivového dřeva. U nás je dost členitý terén a motat se všelijak s traktorem ve svahu je dost o hubu. Dlouhé a silné kusy již "díky" kůrovci žádné v lese nemáme. Jinak s tím vypínáním a zapínáním závislosti a zadku máš pravdu,zdržuje to, ale je to lepší než převrátit traktor a dřeva tam máme hromady. Nikam nespěchám, v lese se to většinou nevyplácí. Měj se a pokud k tomu ještě něco máš, tak mi, prosím, napiš. Bude vděčný za každou radu a názor. Jara Brzobohatý

Uživatelský avatar
Jakubr
Příspěvky: 97
Registrován: úte srp 11, 2015 6:07 pm
Bydliště: Náchod

Re: Krpan versus uniforest

#132 Nový příspěvek od Jakubr »

Ono TK a MT8 132 jsou v podstate stejne az na motor. Jak rikam, tento navijak je za malotraktor plne dostacujici, z rokle jsem s nim uz vytahal spousty kubiku dreva. Utahne toho dost. V tvem pripade by mne jen odrazovala funkce vyvodove hridele traktoru, protoze za novy orig navijak, zadni zaves i kardan das dost penez a konecna funkce nemusi splnovat uplne ocekavani. TK jsem mel take a vim, jak funguje. Motor mas luxusni, vykonu k navijaku dostatek. Ale pri pouziti motorove zavislosti budes muset odpojovat pohon zadni napravy a na trasport dreva na skladku ji zas budes muset pripojovat...Zkus svuj dotaz vznest do sekce Tk. Je tam spousta borcu, co obdobny navijak za TK pouzivaji. Ale je take spousta tech, co sli spise cestou hydraulickeho pohonu navijaku.

Brzek
Příspěvky: 19
Registrován: stř lis 07, 2012 10:56 pm
Bydliště: Omice

Re: Krpan versus uniforest

#133 Nový příspěvek od Brzek »

OK, dík moc za rady, zkusím to na tom jiném fóru,máš pravdu. Jara Brzobohatý

tři supři
Příspěvky: 100
Registrován: sob úno 14, 2015 7:41 pm
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Krpan versus uniforest

#134 Nový příspěvek od tři supři »

Zkus se ještě kouknout po navijáku Tajfun gv 3t, za těmahle mrňousama jsem ho párkrát viděl, ale je to stařeček, takže koupě je spíš o štěstí.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“