MOTORY ZETOR - obecná diskuse

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#676 Nový příspěvek od pavel sk »

Tie prsia su s turbo motora. Tam sa napaja prepad oleja s turba.

oakenfold
Příspěvky: 314
Registrován: stř říj 20, 2010 7:58 pm
Bydliště: Vamberk

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#677 Nový příspěvek od oakenfold »

Díky za odpověď.
Z7711, Z3011, Z Super P, Nakladač Nujn 100, Bss 3,5t, Bss P73S, RUR 5

oakenfold
Příspěvky: 314
Registrován: stř říj 20, 2010 7:58 pm
Bydliště: Vamberk

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#678 Nový příspěvek od oakenfold »

Zdar mistři. Jaké jsou to vlastně maximální otáčky u motorů zetor? Jmenovité jsou 2200 a maximální 2400?
Z7711, Z3011, Z Super P, Nakladač Nujn 100, Bss 3,5t, Bss P73S, RUR 5

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5465
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#679 Nový příspěvek od thovt »

Jmenovité otáčky motoru se vztahují provozní charakteristiky. Jde o jednu z tzv. štítkových hodnot.
maximální otáčky to nejsou.

Nedá se to paušalizovat na každý motor zetor.
Zetor muže točit i 3000 ale nesmí mít závaží na klikovce,musí mít kvalitní olej pro těžký provoz pro vysokootáčkové motory , olej se musí měnit častěji každý rok.
Proč tak honit motor, spíše je to o stylu práce a stavu příslušenství k traktoru.


https://www.profistroje.cz/motor-zetor-z-1005_1711.html

oakenfold
Příspěvky: 314
Registrován: stř říj 20, 2010 7:58 pm
Bydliště: Vamberk

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#680 Nový příspěvek od oakenfold »

Mám možnost dovézt si betonové pražce zadarmo, ale je to celkem kus po hlavní silnici, tak jestli můžu při dopravě točit motor třeba 2300 otáček, aby to trochu jelo. Mám z 7711 a motor po go.
Z7711, Z3011, Z Super P, Nakladač Nujn 100, Bss 3,5t, Bss P73S, RUR 5

Ales12011
Příspěvky: 195
Registrován: sob čer 04, 2022 7:07 am
Bydliště: Vrchlabí

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#681 Nový příspěvek od Ales12011 »

Ahoj, za mě se to učilo takto : jmenovité otáčky jsou takové, při kterých dokáže motor dlouhodobě odevzdávat svůj výkon. Maximální takové ve kterých ještě nedojde k jeho poškození, nebo destrukci. (už nemusí odevzdávat výkon, ale třeba tě tlačí naložený vlek z kopce a roztáčí ti to motor bez dodávky paliva).

No a pak jsou ještě další otáčky jako třeba přeběhové, při max.vykonu atd ... :)
Zetor 8011

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#682 Nový příspěvek od fikejz »

Podle mě je nesmysl hnát motor o 100/200 otáček rychleji, navíc nad jmenovité otáčky, jen abych přijel domů o něco dřív. O kolik km/h rychleji to pojede? O kolik to schroustá víc nafty a o kolik se zkrátí dlouhodobým během v maximálních otáčkách životnost motoru? Má to cenu? :-/
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3761
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#683 Nový příspěvek od Jaro25 »

Tak by ma zaujímalo, ako sa dá normálne presvedčiť takýto motor, aby točil 3000 otáčok, keď je tam regulátor, ktorý ich obmedzuje.
Ale teraz vážne, ak má motor uvádzané menovité otáčky 2200, tak to znamená, že do ich dosiahnutia môže čerpadlo dodávať max. dodávku paliva (podľa zaťaženia). Po prekročení týchto otáčok začína regulátor obmedzovať dodávku paliva a pri 2400 (maximálne prebehové otáčky) je už dodávka nulová. Na niektorých motoroch, keď bežali na plný plyn pri malom zaťažení bolo počuť, ako tie otáčky kolíšu podľa toho, ako regulátor pracoval. Teda ak by niekto chcel mať na takomto motore maximálne otáčky 3000, musel by prestaviť regulátor. Tá regulácia max. otáčok je tam preto, aby nedošlo k mechanickej deštrukcii motora vplyvom veľkých zotrvačných síl vzhľadom na hmotnosť pohybujúcich sa komponentov.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#684 Nový příspěvek od jojo7011 »

Ani klukovka a zotrvacnik neboli vyvazovane do takych otacok.

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#685 Nový příspěvek od Sadra17 »

Jaro25 píše: pát pro 15, 2023 2:37 pm Tak by ma zaujímalo, ako sa dá normálne presvedčiť takýto motor, aby točil 3000 otáčok, keď je tam regulátor, ktorý ich obmedzuje.
mě se to povedlo, ale to čerpadlo na traktoru bylo nějaký divný občas pouštělo jen 2300 jindy i trochu víc :shock: asi jak se mu chtělo :smich:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
honzina02
Příspěvky: 62
Registrován: sob pro 19, 2020 1:05 pm
Bydliště: Turnov

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#686 Nový příspěvek od honzina02 »

Ahoj všem, mám dotaz ohledně vstřikovacích čerpadel na motorech Z3001. V rodině máme 3011 s čerpadlem 2413 (čerpadlo na přírubě bloku). A v regále doma je (nejspíš) nepoužitý čerpadlo 1713 (měly to starší typy s hardy spojkou a podávačku na prsou, má to čudla jak na supru).

Otázka zní: jsou elementy nebo ideálně celej vnitřek záměnný? Máte někdo zkušenost ?
Láká mě že to bude původní výroba a nemusel bych je kupovat. Podle osazovacích tabulek je stejnej předpis, regulátor i pružina regulátoru.. ale nejspíš jinej přesuvník a určitě jiný podávací ( - ale to mám a chodí). Jde mi o to, že ten motor nechytá teplej ani studenej, musim s tim vysloveně zatočit, aby to chytlo. Další věc je takový ,,poštěkávání" - jde to na volnoběh hrozně nepravidelně, jak fichtl, pak v točkách docela cajk. Na předvstřik to moc nereaguje, spíš to je horší. Trysky mám koupený - těma začnu, pak asi to čerpadlo. Čerpadlářovi po několika problémech nevěřím a chci si bejt aspoň trochu jistej stranou. Díky.

red.bill
Příspěvky: 2076
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#687 Nový příspěvek od red.bill »

Jestli věříš nebo nevěříš je jedno, stejně to k někomu musiš dovíst... to, že je nejetý neznamená, že je dobrý. Záleží na skladování, klidně můžou bejt elementy v tahu... za takovou opravu, ti stejně nikdo ručit nebude... element seženeš do litru i s daní v pohodě, má smysl se s tím jebat s nejistým výsledkem? Pokud chceš ušetřit, to "nový" čerpadlo prodej a oprav pořádně to ježděný.

Uživatelský avatar
honzina02
Příspěvky: 62
Registrován: sob pro 19, 2020 1:05 pm
Bydliště: Turnov

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#688 Nový příspěvek od honzina02 »

Ok díky. Kdybyste někdo věděl kdo by udělal čerpadlo kolem Liberce nebo Boleslavi uvítám tip.

Pepa6911
Příspěvky: 147
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#689 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Ahoj, hele tady je to mizerný- starej Kubíček v Rovensku nedělá, Pencine u Turnova ( co cejchujou zachografy) prý už taky ne ( dělali dobře- zkus někde vyguglit tel..). Dělaj na Dlouhých mostech , seřízený dobře, cena dobrá ale ožvejkaný šrouby, nic moc neomytý, nepůsobilo to na me hezky..

red.bill
Příspěvky: 2076
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: MOTORY ZETOR - obecná diskuse

#690 Nový příspěvek od red.bill »

Kdyby sis chtěl udělat výlet, čerpadlář je v Martinicích v Krk., jezdí tam hafo lidí z širokýho okolí. Měl jsem u něj čerpadlo několikrát a nikdy žádný problém. Před prodejem svýho starýho čerpadla, jsem ho u něj měl, pán co si pro něj pak přijel, povídal, že ho dá odzkoušet ale už se pak neozval. Takže buď bylo udělaný opravdu pořádně nebo to neřešil a chtěl jen slevit...

Odpovědět

Zpět na „Motory Zetor“