Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Dan V.
Příspěvky: 1
Registrován: pát zář 28, 2018 3:50 pm
Bydliště: Mikulov

Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#1 Nový příspěvek od Dan V. »

Chtěl bych se zeptat jak rozmotat rychlosti na zetor 5211. Je tam nějaká velká rychlost a vždy když zařadím a pustím spojku tak to zdechne a nebo se to začne dusit. I když dám neutrál tak to jede dopředu. Nevím jak na to, budu rád za všechny odpovědi.

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#2 Nový příspěvek od Sadra17 »

máš zakvaltováno, řešení vcelku jednoduchý, odmontuj řadící páku - 4 šrouby a srovnej všechny vidličky do roviny
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Širon
Příspěvky: 1162
Registrován: čtv led 26, 2017 5:23 pm
Bydliště: Nedaleko Jihlavy

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#3 Nový příspěvek od Širon »

Jak to tam je. Zabrzdit traktor. Sundat gumovej prostředek podlahy,jestli je tam vyříznutý vokýnko v místě malejch páček náhonu a redukce a je v tom prachu a bordelu vidět pět šroubů na 17 klíč vopuvovat nejbliší okolí. Jestli ne tak ještě plechovej dekl dolů,to asi bude muset jít i šajtrpáka teď nevím. No tohle máš dole a u těch malejch páček je těch pět vyšších šroubů. Krajních si nevšímej jeden je na redukci a druhej je na náhon. Prostřední tři vytočíš,dost možná bude jeden z nich volnej a proto se ti to míchlo. No pod ním by jsi měl vidět drážku kterou aretuje ta kulička v tom vytočeným šroubu. Pozor drážky jsou tři a ty potřebuješ dostat volnoběh tudíš prostřední drážku na střed díry. Takhle porovnáš všechny tři vydličky. Já tam šmrdlám šroubovákem a pomáhám si tím že pomalu posouvám šajtrpáku do boku a nadávám při tom, ty asi budeš taky. No až to porovnáš zatočíš a dotáhneš ty aretační šrouby zpátky.Kdyby ti to nešlo a bylo to našponovaný tak zmáčkneš spojku a povolíš napětí v kolech převodovky. Ty šrouby se snaž natočit zpátky do tý díry z který jsi je vybral,nemuselo by ti to potom lehce řadit ,můžou bejt trochu delší a zadrne to vidličku.
Jestli jsi dočetl až sem a je ti to trochu srozumitelný tak se do toho pust,nich na tom není.
Mnoho úspěchů :) .
Zetor 3011,8011,Yanmar 215d,Valtra N113, 2x sekací traktůrek,Palms10D 5.72 +klembank ,Honda XLV 650 Transalp,Honda XR125L,simson s51enduro,čtyřkolka 250ccm čína, 3x kára domaděl, mulčovač Deleks135cm,štípačky.....

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#4 Nový příspěvek od Sadra17 »

přes "patrony" to taky jde a pokud má vyřízlou podlahu tak je to na pár minut ale jestli bude muset sundavat podlahu tak je lepší vyndat páku 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#5 Nový příspěvek od ota »

Když jsem jezdil s pantatíkovím traktorem, stávalo se to každou chvilku. Než jsem se naučil s tím jezdit. Už to bylo všechno tak vylítaný, že to bylo pomíchaný každou chvilku. Ještě bych doplnil k tomu co je napsaný vejš, jak na to, já jsem si za kolo hodil klín ( většinou se to stalo na poli, nebo výjezdu z pole ) a vyřadil jsem si páčku redukce do neutrálu. Tím si odlehčích případné ,,napětí" v převodovce. Nemusíš pak šlapat na spojku aby Jsi odlehčil. Ale ten klín si nezapomeň dát. Taky jsem to dělal jen tak a v zápalu kvedlání se mi to sem tam rozjelo když jsem to náhodou spojkou odlehčil. Pak jak v tom ležíš tak kurva jede to! Jak si páčkou vyřadiš tak můžše lehčeji přesouvat ty táhýlka s vidličkama. Nejčastěji mi to dělala 1. A jak taky je nehořejc napsáno, krajní je náhon a druhá krajní reduční táhlo. A ty tři stedoví tam to bude. Počítej, že je to v opačném sledu. 1 je vpravo a 2,3 střed a 4,5 vlevo. Jinak je to po párkrát vyzkoušení otázka pár minut. Dělal jsem to pak i potmě v noci na žních třeba v půlnoci. Pak se udělala generálka a dali i nové víko a už se to nestávalo.

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#6 Nový příspěvek od Sadra17 »

jo když máš cvik jde to samo, v práci se mi kvaltuje zpátečka když rychlejc vyhodim jedničku, poprvý jsem byl vyklepanej co s tim, ted už se ani nezvednu ze sedačky :smich:
malej traktorista v malým traktoru

PEST
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#7 Nový příspěvek od PEST »

jak vyndat bylo popsáno, já přidám že lze koupit blokaci aby se to nestávalo. Je to z novější řady co měla synchrony, vymění se kulisa řazení za novější co má takový palec který tomu zabranuje aby šlo zatáhnout za dvě vidličky zaráz...no ofiko dle zetoru se mají vyměnit vidličky, ale dá se to vyřešit navařením dorazů na stávající + plus je potřeba malinko probrousit víko převodovky v místě řazení...potom už nevím o tom že by to někdo zamíchal

https://www.nekvinda-obchod.cz/produkt/ ... -59112037/

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 375
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#8 Nový příspěvek od DEF110 »

Mám rozebranou komplet převodovku. Našel jsem na dně 4ks kamenů ze synchronu a nějaký ty kousky zubů, podložek, el.pojistku a podobný věcičky, který mě donutili vyměnit nějký ozubený kola za nové. Traktor byl předemnou několikrát zakvaltovanej. Drážky na obalu převodovky, kde chodí vidličky a pelec řazení jsou klasicky ojetý do špice. Koukal jsem, že to někdo navařil a pak zbrousil. Originál kulisa je taky dost vytahaná. Tahle možnost od Nekvindy se mi líbí víc. Jde ta kulisa s dorazem aplikovat i na převodovku 7011, kde je synchron pouze na 4 a 5? Co vše je třeba udělat? Nebo to máte jinak pořešené? Dokud mám jen obal převodovky, a je možnost to hodit třeba na frézku apod., chci to pořešit než to složíme. Má někdo zkušenost? Díky

PEST
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#9 Nový příspěvek od PEST »

7211 má taky synchron jen 4-5 a co vím tak to můj dvorní mechanik montuje všem co jim dělá převodovku, aby nemusel jezdit po polích rozmotávat kvalty. Takže si myslím že ani na 7011 by neměl být problém. Ta převodovka je asi stejna jak 7211. A co je potřeba udělat, co jsem okoukal když mi dělal převodovku kulisu jen vyměnit, nasroubujes si radicku na víko a uvidíš kde to drhe, teď nevím jestli 4-5 a nebo 1-R tam to pak brousil zespodu to víko. Ale jen lamelakem není to hodně. Další věc že na vidličky musíš navařit vždycky dva kameny, myslím že to dělal z klínku 4x4 a v tom pak běhá ten palec z kulisy.

Uživatelský avatar
DEF110
Příspěvky: 375
Registrován: stř lis 15, 2017 1:21 pm
Bydliště: okr. Benešov

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#10 Nový příspěvek od DEF110 »

Mám to objednaný a uvidim jak to tam půjde. 140kč navíc je už při týhle mojí renovaci dětský... :)
Vidličky jsou samy o sobě vydřený, že se musej navařit, takže jestli se tam smrkne nahoru nějakej hranolek navíc...
Jinak, kdyby někdo potřeboval ukázat, jak narychlo opravit rozsypanej synchron. Bez půlení traktoru, jen z vrchu víka převodovky... Stačí kameny synchronu, co vám nespadnou na dno převodovky vyndat a použít kousek vázacího drátu, efektně kombinačkama zamotat a uštípnout a je to... Traktor po téhle úpravě jezdil 4 roky bez problému a řadil 4. a 5. lépe než nižší rychlosti. Kdybych to nevěděl a nepřestala by mi fungovat hydraulika, kvůli který je nakonec traktor rozebranej do šroubku, tak věřím, že jezdí v klidu dál... :)
Obrázek

PEST
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#11 Nový příspěvek od PEST »

jo synchron ten jsme takhle vyloupli loni v létě, protože nešla řadit pětka, jak píšeš bez něj šlo řadit lépe jak s ním. No jenže letos z jara sem tam takové cvaknutí, v tu chvíli se rozpadl pás ruční brzdy tak jsem tomu moc nevěnoval pozornost...cvakání zesilovalo, a ruční brzdou to nebylo, tak se poslouchalo hledalo a nedělalo to jen na 5 jak na malou tak na velkou, jinak všechny kvalty pokud nebyl v tahu tak rachot jak blázen. Podezření jehlové ložisko na 5...shodilo se víko, hřídel vůle jak blázen...no nic kabina dolů a převodovka ven. Jaké to ale překvapení při rozebírání, jehlové ložisko nikde, místo něj bronzové pouzdro, asi inovace, když najednou při sundání synchronu něco cvaklo, a hele hřídel prasklá na tři kusy v drážkování pod synchronem, synchron složený z novější a starší řady. Říkali jsme si co je tohle za blbost, vždyt tu převodovku nikdo neotvíral. Pátrali jsme dál na kolech bylo vidět že jimi něco prošlo a všechno na převodovce smrdělo hermetikem. Závěr? Traktor vyrobený v roce 1987 do 1992 v JZD a pak jsme ho dostali v rámci restituce...trochu jsem se pídil, za těch pět let co ho měli v JZD se jim podařilo jezdit bez oleje, takže lehlo to horní ložisko a aby nemuseli kupovat novou hřídel tak ji stočili a dali tam futra.....s touhle pseudo opravou to u nás vydrželo jezdit 26let :D At žije naše vývojová dílna v rámci JZD, tenkrát se ten traktor bral jako zajetý v pěkném stavu, to že se v něm takhle vrtali neřekl nikdo :D

Tady je vidět jak vypadá blokace na vidličce https://www.zetor-shop.cz/vidlice-presu ... 1757cz441/

pavel sk
Příspěvky: 12849
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#12 Nový příspěvek od pavel sk »

To akoze bola hlavna hriadel strelena na tri kusy??? :shock: :shock: :shock: Nemal si skôr a mysli rozstrelene jadro synchronu? Lebo prave to jadro rado praska, ked sa jazdi s vypadnutymi kamenmi synchronu. Co sa tyka toho puzdra vsadeneho medzi spojkovu hriadel a hlavnu hriadel, tak to v tej dobe ty JZD-aci urobili kvalitne ked to vydrzalo tak jazdit 26 rokov. To ihlove lozisko je najslabsi clanok v celej prevodovke a je nachylne na mnozstvo oleja v prevodovke. lebo ten olej sa na ihlicky dostava len cez tie dierky vrtane medzi zubami spojkovej hriadele.

PEST
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#13 Nový příspěvek od PEST »

Nebyla praskla samotná hřídel, bylo to rozlámané drážkovani hřídele pod synchronem, tam je hřídel dutá. Ono mohlo vše souviset se vším, synchron nemusel jít řadit už kvůli nějake vůli, a tím že se rozebral jsme to ještě zhoršili. No stejně by nás to neminulo. Jako jo JZD opravu muselo udělat kvalitně, když to vydrželo tak dlouho. Tam spíš bylo překvapení co má ten traktor za sebou. Byli jsme v domnění že máme prakticky doma nový stroj podle všeho ostatního co je vidět. :)

JurajOrava
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 11, 2012 12:38 pm
Bydliště: Orava

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#14 Nový příspěvek od JurajOrava »

Mam otazku. 7245 zetor na neutrali ide do predu ale ked pribrzdim zastane. Niekedy ked dam spiatocku sa to hada. Dal som dole veko prevodovky a dal vsetko do neutralu (vydlicky) kolesa su taktiez v neutrali. Hodil som redukciu a zas isiel dopredu. Mam dojem ze to je 4 - 5 synchron. Moze to byt tym ze je to vo vnutri rosypane al, daco s tym? Dost tazko sa aj radila 4 -5. Neviem co dalej. Poradte co to moze byt....

pavel sk
Příspěvky: 12849
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Zetor 5211 jak rozmotat rychlosti.

#15 Nový příspěvek od pavel sk »

Este kolko krat a kde vsade sa na toto opytas???? :obchod:

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“