Ohřívač chladící kapaliny

Moderátor: Lukashil

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
reddriver
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 26, 2013 11:32 am
Bydliště: Chrudim

Re: Ohřívač chladící kapaliny

#346 Nový příspěvek od reddriver »

Včera jsem se k tomu konečně dostal. Snažil jsem se sehnat něco místo toho kohoutu na boku, jenže je to konický závit M10x1, tak jsem kohout ponechal a dal na něj hadici. Kohoutem ženu teplou vodu do motoru, tuším, že by to mohlo dělat neplechu dle toho úzkého průměru. Ještě musím vymyslet ten kapilárový teploměr napojení na to téčko. Chytnul jsem lehce na závit, ale neměří to, takže nemám, jak ověřit funkčnost. Hledal jsem nějaké info o kapilárovém teploměru a dočetl jsem se, že využívá rozdílů tlaků a nějak roztočí to ocelové lanko? Dokáže tady někdo na fóru vytočit na soustruhu ty závity?

pavel sk
Příspěvky: 13086
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ohřívač chladící kapaliny

#347 Nový příspěvek od pavel sk »

Tak toto pocujem poprve ze kapilarovy teplomer funguje na rotacii :shock: :smich: U kapilari sa nikde nic neroztaca. Funguje na principe roztaznosti media v kapiare. Kapilarovy teplomer je naplneny liehom alebo niecim podobnym co sluzi ako to medium. Ohrevom tej banky kapilary medium zväcsuje svoju roztaznost a tlaci cez to tenucke potrubie obalene v ocelovej chraničke (proti poskodeniu) na membranku v samotnom budiku. Od komory s membranou je uz len mechanicky prevod na rucicku. Teplomer vyskusas jednoducho. Vysrobuj koniec teplomera s motora a polej ho horucou vodou s rychlovarnej konvice. Ak ukaze teplotu tak je OK. Ak nie tak je KO, alebo neni dobre namontovany do motora (pripadne obtokoveho potrubia na hlavach). Nedavno som jeden taky teplome spojazdnoval doma do traktora. Musel som skôr vycistit riadne otvor v obtokovom potrubi kam sa vsuva koniec kapilari. Bolo to plne bordelu a usadenin. Nemrznuca zmes sa k teplomeru ani nedostala aby nieco teplomer ukazal.

Uživatelský avatar
reddriver
Příspěvky: 129
Registrován: pon srp 26, 2013 11:32 am
Bydliště: Chrudim

Re: Ohřívač chladící kapaliny

#348 Nový příspěvek od reddriver »

Aha, tak jsem to špatně pochopil. Pohledově jsem viděl jen ocelové lanko, že je v jádru hadička, jsem neměl ani tušení. Děkuji za objasnění principu, moc mi to pomohlo. S těmi závity zkusím asi nějakého soustružníka, zda by mi to vysoustružil, případně mě napadá Slavičín.

pavel sk
Příspěvky: 13086
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Ohřívač chladící kapaliny

#349 Nový příspěvek od pavel sk »

Spravne. V tom ocelovom pletenci (chraničke) je tenke zvycajne medene potrubie (medena rurka). Na jednom konci u matice je zakoncene malickou bankou, ktora sa vsuva do chladiacej kvapaliny, a druhy koniec je pevne spojeny s budikom a komorou membranky v nom. Ked sa toto poruši, tak je budik nepouzitelny. Preto stym treba pri demontazi a montazi zaobchadzat opatrne. Hlavne ostro nezlamovat to potrubie a nenatahovat. Lahko to praskne.

Martin166
Příspěvky: 1
Registrován: úte zář 19, 2023 3:29 pm
Bydliště: Mnich

Re: Ohřívač chladící kapaliny

#350 Nový příspěvek od Martin166 »

Měl bych zájem je to aktuální?

Odpovědět

Zpět na „Technické problémy Zetor“