Zetor 25K - Jano

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#196 Nový příspěvek od rosch8 »

dynamo bez reglera by som nepripajal. Ked sa samovybudi z baterie tak moze napatie bez regulacie vyskocit aj na 50V a moze zhoriet komutator na dyname od pretazenia.
Ten polsky (cinsky) regler zhorel aj mne a to som mal tiez novy. Maju v polskych eshopoch dva druhy. Jeden je asi cinsky a druhy pisu, ze je original polsky pre Ursus. Som sa zlakomil na ten lacny cinsky a odisiel po 2 mesiacoch.
Tak som dal jeden starsi co som mal od rozoberaca traktorov. Tiez nejde idealne, ale aspon dobija.
Je to problem.
Este by sa dalo najst v okoli cloveka, co opravoval dynama a startery pre traktory. Ti zvyknu mat doma zasoby. A pripadne odkupit Autopal.

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#197 Nový příspěvek od JanoSK »

No vzdy radsej odfajceny regler ako dynamo...

Tak asi necham namiesto cinsko/polskemu shitu priestor opat pre cesky elektronicky AEV0410.
Z fabriky bola info, ze to je vhodne pre dynamo na traktore, trochu si dam vacsi pozor s instalaciou a umiestnenim, hadam to bude fungovat.
maju k tomu aj drziaky, tak to idem objednat a uvidíme.

dam vediet, ako to dopadlo, ci zas bude dym a plamene....

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25K - Jano

#198 Nový příspěvek od Jaro25 »

Dynamo má normálne fungovať aj bez batérie. Stator má zvyškový magnetizmus, ktorý zabezpečí prvotné nabudenie a potom už beží normálne. Jedine ak dynamo veľmi dlho stojí, môže ten magnetizmus zoslabnúť, ale to nebude tvoj prípad.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#199 Nový příspěvek od JanoSK »

Takze som zainvestoval dalsich 700CZK do nového elektronického regulatora, podla info z fabriky by mal fungovat so Z25.
To je pribalene - aby som zase nieco nezapalil - je tam nieco, co by mohlo byt kriticke a treba na to davat pozor ? ( teda okrem správneho zapojenia obvodu..? )

Obrázek

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#200 Nový příspěvek od rosch8 »

Urcite by som to zapajal s odpojenym akumulatorom. A potom uz neodpajat ziadny vodic. Iba znova pri stojacom motore a odpojenom akumulatore.
A kvalitne uzemnit regler, dynamo a bateriu.
Ja som z dynama viedol extra vodic a na prirube motora pod klaksonom som narezal M8 zavit a uzemnil dynamo. Inak mi neslo dobijanie. A odtial viest aj extra zemniaci vodic na regler. Nespolehal by som sa na drziak dynama a na skrinku.

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#201 Nový příspěvek od JanoSK »

Uzemnenie toho dynama - to by som asi skusil, kam sa chytit na dyname?

Obrázek

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Zetor 25K - Jano

#202 Nový příspěvek od rosch8 »

ja to mam pod tou jednou maticou svornika, ktorymi je stiahnute cele dynamo. je na lavo a vpravo na tvojom obrazku na zadnom cele.
A vycistil som to az na kov a maticu som dal pozinkovanu, nech je tam staly kontakt.
A viest kabel k bloku motora k prirube a ja som myslim nakoniec dal pod tu skrutku, co drzi klakson na prirube spojkoveho zvona. A odtial druhy hrubsi kabel rovno na regler. Baterka musi byt tiez poriadne uzemnena.

Inak ti zhori regler...

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#203 Nový příspěvek od JanoSK »

Skusil som uzemnit poriadne na kostru dynamo, regler aj baterku, ale stale svieti kontorlka dobijania.
Vymenil som aj novy polsky/cinsky regler, to iste.
Ked som cez bateriovy spinac odpojil bateriu pri beziacom motore, tak kontrolka dobijania slabo ale predsa svietila.
Je mozne ze vo funkcom dyname zrazu nieco odislo ? Pozeral som uhliky a pod, ale nezdalo sa mi nic podozrive.

Takze opacny postup - skusim ci dynamo bezi ako elektromotor - moze to pomoct ako diagnostika ?

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#204 Nový příspěvek od JanoSK »

Dalsia otazka z kategorie "odbornych" otázok.

Podarilo sa mi nejako nasadit ram a sedacku - nejako sa mi ale nezda priestor medzi sedackou a volantom...Nie ze by som mal nohy modelky, ale volajako sa nevmestim pod volant.. vychadza mi tam v zvislom smere cca.11 cm v najnizsom bode volantu, sedacka je posunuta uplne dozadu.
Videl som viac druhov ramov sedaciek, ta moja nema na bocnych plechoch prelisy, ale je robena z pasoviny - nevyzera vsak ako samodomo, neviem tda ci rozdiel vysky moze byt v ramoch, samotny lavor je ale asi iba jeden typ.
Viete niekto kuknut, kolko je tam miesta na Vasom stroji ?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3750
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Zetor 25K - Jano

#205 Nový příspěvek od Jaro25 »

Ja mám ten istý typ sedačky a toho miesta je tam naozaj dosť málo. Nie som žiadny obor (173 cm), ale aby som sa tam ako tak rozumne zmestil som na lavóre vyvŕtal nové upevňovacie otvory a posunul ho pár centimetrov dozadu. samozrejme celý mechanizmus mám na baterkovej schránke posunutý maximálne dozadu.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Bolevak
Příspěvky: 1114
Registrován: pon led 04, 2016 9:49 am
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Zetor 25K - Jano

#206 Nový příspěvek od Bolevak »

Já mám 199, na traktoru boudu, a to je složitý manévr, když tam lezu:-)
Musí to být na pohle komedie :-) Ale myslím to sedadlo mám víz vzadu. Zítro ti to vyfotím a poměřím.

Uživatelský avatar
zdeník
Příspěvky: 862
Registrován: stř led 12, 2011 8:48 pm
Bydliště: Turnov

Re: Zetor 25K - Jano

#207 Nový příspěvek od zdeník »

Na traktor jsem dal sedačku se vzduchovým podstavcem a dlouho jsem zvažoval, jestli to vše vyjde. Volant a sedadlo je v nějakém nešťastném postavení. Také, když se dá sedadlo hodně dozadu, špatně se vyšlapuje spojka.
Když jsem byl jednou na STK a došlo na kontrolu brzd, tak se za volant jeden z techniků nemohl dostat :vysmech: ,no, měl asi hodně přes metrák, to ne, že by byl jako prase :prase: , ale chlap jako hora.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3111
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Zetor 25K - Jano

#208 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Tento istý problém máme na našom K-čku, je tam búda a nasúkať sa do sedany :pistol: . A to je tam volant z majora, ten nízky...Ale už som to pozeral, bedňa baterky je robená, je trochu vyššia. Asi to budem musieť znížiť :) . Výhoda je, že my nie sme vysoký :smich:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

JanoSK
Příspěvky: 162
Registrován: pon čer 29, 2015 8:24 am
Bydliště: Bratislava

Re: Zetor 25K - Jano

#209 Nový příspěvek od JanoSK »

Takze po dlhsej dobe nejaky drobny update :

Dynamo sa vratilo z repasu, boli vyskusany elektronicky ( AEV041 ) aj mechanicky ( RG-15D ) - podla nazoru servisu je elektronicky lepsi. Dynamo potrebovalo servis, teraz nabija ( resp.kontrolka nesvieti ) skoro od volnobehu.

a opat zopar otazok...

Snazim sa zacat davat dokopy hydrauliku, chcem sa opytat na postup pri demontazi jednotlivych dielov.
Podla toho kam som sa dostat, ak chcem vybrat hydraulicky piest a vobec nejako sa dostat ku komponentom, musim stiahnut cely obal z traktora.
Co som nasiel aj podla katalogu ND som uvolnil ( hore 2 vodorovne tyce + 1 skrutka cca. v strede vo vnutri obalu, na spodnej casti 2 matky, červik v ozubenom kolese nahonu cerpadla ).
Ak tomu spravne rozumiem, cely obal by mal ist von smerom dozadu - pohony hydrauliky aj bocny vyvodak su navlecene na samotnom vyvodovom hriadeli, vzadu za loziskom na vonkajsej strane segerka alebo pod.nie je.. Skusil som to primerane pacit z kazdej strany, ale vysedok nula. Je mozne, ze je ten obal pevne prilepeny na zadok prevodovky a treba viac sily? Alebo je na to iny postup ?

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4418
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Zetor 25K - Jano

#210 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj,
Ja som vo vnútri obalu nemal skrtku, ale z prevodovky trečal štift a z vnútra bola matica. Celkovo to drží na piatich bodoch.
Obal hydrauliky nebude prilepený. Skôr to drží na ložisku pri kardane. Daj dole krytku s guferom a skús to nahriať. Mne sa osvedčila plynová pištol na kartuše, nahrial som vnútorný krúžok ložiska a išlo to dole. Predtým ešte očisti na namaž kardan aby to išlo hladko a nezadŕhalo to.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“