Motor Zetor 25 STABILÁK???????

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Motor Zetor 25 STABILÁK???????

#1 Nový příspěvek od mihi »

Ahojte...
Myslíte si že už viete všetko o 25- kách...
Tak to je veľký omyl.... :D :smich: :vysmech:
Mihi

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Motor zetor 25

#2 Nový příspěvek od mihi »

Obrázek
Mihi

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Motor zetor 25

#3 Nový příspěvek od mihi »

Nikto sa so mnou nehrá??? :'(
Mihi

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7913
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Motor zetor 25

#4 Nový příspěvek od Chose11 »

Ale jo, koukám na to jako puk.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4433
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Motor zetor 25

#5 Nový příspěvek od Peter768 »

Ani ja som taký ešte nevidel. :shock:

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3116
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Motor zetor 25

#6 Nový příspěvek od Ursus 73 »

A kde si na to natrafil?
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 439
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: Motor zetor 25

#7 Nový příspěvek od PepaD »

To bude určitě nějaká fotomontáž 😄😉😄

palobobo
Příspěvky: 1925
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Motor zetor 25

#8 Nový příspěvek od palobobo »

Kedže je na voziku tak uz ho ma mihi v garazi... :D

janci86
Příspěvky: 177
Registrován: pon lis 06, 2017 9:25 pm
Bydliště: Namestovo

Re: Motor zetor 25

#9 Nový příspěvek od janci86 »

Ahoj Mihi,

:shock: pekny kusok! Kde si ho nasiel?
Ake dalsie odlisnosti ma?
Zetor 25A, 2x Zetor 25K viewtopic.php?t=95688
IHC McCormick D432
Agrostroj TH-4K2-10
Agrosystem JZD Slušovice
Zetor Super 35
Osevan

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Motor zetor 25

#10 Nový příspěvek od nonius »

Ahoj

Nebudem sa hrat na mudreho, ale majitelovi som komentaval taketo nieco.


Vsimol som si, ze na lavej strane su pod vrchom naliatky kruhoveho prierezu (2). Ja mam v prednom naliatku kruhoveho prierezu vyrazene cislo. No predpokladam, ze z bohatych skusenosti uz ste patrali vsade po bloku.
Z toho co sa ucim a patram ja, a z vdakou spominam na to, ze prve informacie a vedomosti som ziskal od Vas, tak mi napada, ze zo spodu na tazsie viditelnom miesto to moze byt aj cislo odliatku bloku. Malo by to aj zmysel pre dopravu, kedze tieto bloky mohli byt zo skodovky z Plzne a je stabilnejsie ich prepravovat hore nohami. To by malo aj zmysel, ze hore nohami je zas lahsie identifikovat cislo odliatku pre sledovanie pri obrabani a naslednej montazi. Naliatok je uz iny ako prve zo 46-teho s otvorom pre cerpadlo smerom od zotrvacnika.
Cislo motora si myslim, ze by dali na viditelnejsie a lahsie dostupne miesto. Ale ktohovie tolke roky.
A ako ste naznacoval a rozpraval, ze vyvoj isiel od stabilakov, tak mi tie bocne naliatky pripominali 2 valec stabilak co som pred rokmi videl v muzeu Caslavi. Fotky su ale niekde ... zahrabane. Dnes sa da namodelovat a nasimulovat kadeco v PC ale v minulosti bolo jednoduchsie upravit model funkcnej formy z minimalnymi nakladmi (drziak nezavadzal).
Ale to su len moje dohady a fantazirovanie :)
Ale ta neposkodena konzola pre stabilizator prednej napravy je fakt uzasna a k nezaplateniu. Uz len tu vanu drzim palce.


Kedze som sa o motore nedozvedel nic nove, tak mozne teraz ;)

Ten zotrvacnik som si nevsimol predtym, ale aj teraz sa pouzivaju kuzelove spojky na malotraktoroch (hlavne na rotavatoroch).
Jednoduchym stlacenim packy sa to zopne a rozopne v kuzelovej spojke.
To by zasa mohlo naznacovat pouzitie ako stacionarny motor alebo ako pohon na chladiacich zariadeniach vagonov. Niekde som to cital na polskej stranke v minulosti.
Nad zotrvacnikom je taky kruzok s drazkou na prepinanie dekompresora a to mohlo byt tiez prepakovanie k miestu zapinania spojky.

Ale zaujimava je fakt ta konzola na stabilizator prednej napravy. To sa zrusilo neviem ktorych vyrobnym cislom. Tak by som sa odpichoval od toho.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3759
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Motor zetor 25

#11 Nový příspěvek od Jaro25 »

Myslím že to mohla byť verzia motora pre traktory s nakladačom a tam sa upevňovalo tzv. podviazanie.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Motor zetor 25

#12 Nový příspěvek od nonius »

Mohlo to byt aj na podviazanie nakladaca, lebo ta predna naprava co sa tam pouzivala bola bez moznosti podviazania.
No ale ja napriklad netusim, kedy sa nakladace zacali vyrabat. CI nie az neskor.
Tento typ motora s konzolou pre stabilizator prednej napravi sa asi vyrabal do roku roku 1948. Niekde asi do cisla neviem presne 7000 a vo febrauary 1949 bol vyrobeny 10 000ci Z25.
Kazdopadne toto teoretizovanie mam velmi rad, patranie a zistovanie. Len ci sa aj dozvieme nejake informacie.
No zaujimalo by ma ci ma cislo na naliatku kruhoveho prierezu z lavej strany ten motor alebo nic(ziadna stopa).

Inak Peto - nie to sice celkom k motoru, ALE?
Myslim si, ze prave ty si osoba ktorej by vacsina poskytla inormacie ktore kde tu pozbierala. Doveryhodny, ktory to robi pre zachranu informacii a poskytnutie komunite. Mozno aj to vecne hladanie roku vyroby, by si nejako mohol skladat podla zozbieranych informacii. Kazdy ma nejake tie stitky asi pofotene, alebo stiahnute z netu.
Tiez motory sa daju nejako historicky zdokumentovat podla postupnosti ich vyroby.
Vela roboty viem, veeelmi vela. Ale casom. Mozno? No nie kazdy poskytne rad informacie dalej.
Ja som zhanal vyse roka informacie o rozmeroch sedacky - lavora na "N-ko" Az som nakoniec siel do muzea v Prahe, kde som par hodin fotil a premeriaval drziak :D

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3487
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Motor zetor 25

#13 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Hérgot....tož čumim jak puk teda. Chtěl jsem napsat že to bude blok patřící výrobně jednomu z prvních ročníků a asi sem nebyl daleko. Tož poráď je co poznávať. 8)
Libor :-)

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7437
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Motor zetor 25

#14 Nový příspěvek od mihi »

Ďalšie odlišnosti:
Tieto 2 odlišnosti sa montovali na motory do výrobného čísla 9900. Podľa dostupnej dokumentácie. ( nielen na tento,,stabilák,,)

Obrázek

Nemá závity na uchytenie držiaka dynama, dynamo sa montovalo na ohnuté U-čko.

Konzola na výstuhu p.napravy priamo na motore:
Obrázek



A tento motor bol podľa všetkého nejaký stabilak, lebo nemá ani zavity na uchytenie držiaku na nádrž.

Obrázek

Predchodca filtra Janota:

Obrázek


Filter Janota:

Obrázek

A ešte jedna maznička, nevieme k čomu slúži, ale keď rozoberieme a zistíme dáme vedieť...

Obrázek


Tento motor som už videl 2x,jeden je na traktore a tento je ako ND., zatiaľ. Podľa všetkého to bude nejaký stabilák, ako písal Nonius, na pohon chladiarenskeho zariadenia, no s istotou to nevieme, preto zisťujeme ďalšie informácie aby sme sa vo svete 25tiek stále vzdelávali... 8) . Tento motor nie je môj,je kamarátov, budem Vás informovať o ďalších zaujímavostiach.
Ahojte :friends:
Mihi

pavel sk
Příspěvky: 12834
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Motor Zetor 25 STABILÁK???????

#15 Nový příspěvek od pavel sk »

Kus som listoval a pytal aj otca o tom nakladači co sa montoval na Z-25. Podla toho tento motor co si nasiel bol urceny na zastavbu do niecoho ineho a nie do traktora. To podviaznie sa nechytalo na motor. Taky nakladac bol kedysi davno na Z-25 aj u nas v JRD. Otec mi spominal ako na nom v mladosti (povinna prax v JRD) tlačil kukuricu na silažnej jame. Startoval to len s kopca a po celom dni bol od oleja aj nachrbte lebo s tej ruky kvapkal olej rovno na neho ked bola v zlozenom stave :smich: . Varechu to malo plnu drevenu, okovanu. Potom mali aj Super-35P a tiez Z-25A polopas. Vsetko to potom skoncilo v hutiach :'(

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“