25-ky od Jožkovcov

Moderátoři: Lukashil, mihi

Zpráva
Autor
nonius
Příspěvky: 137
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#46 Nový příspěvek od nonius »

PepaD:
S tym pocitam, ze je nestlacitelna kvapalina a aby som nieco nepokazil tak planujem pretacat pred startom s dekompresorom a bez komina aby to malo kam vyliezt a ja som to aj videl.
Naftu tam liali prave preto udajne ak motor dlhsie stal, tak aby sa premazali trosku kruzky a aj valec. Nafta a nie olej preto, aby to chytilo lahsie nez olej.
Preto som sa na to pytal, lebo som z toho mal trosku obavy aby som nieco nedo..., ale uz som tam cca 1 dcl nalial a striekol. Kedze je traktor hore brehom, tak do jedneho vyfukoveho potrubia som to striekal striekackou s hadickou na konci. Uvidim ci sa to tam dostane, lebo sa nafta stratila.
Takze uvidim efekt ked bude teplejsie co to bude.

Peter768:
No mam v plane skusit tocit klukou ked bude teplejsie, skusim zohriat trosku aj vanu a olej ohrievacom :-) Uvidim, ze ci sa rucicka tlakomera pohne.
Ak sa nepohne, tak dam dole veko ventilov. Ak by ten motor naskocil a zadrel sa mojou lenivostou, tak ma trafi slak. Ale ne youtube a FB je vela videi kde udajne po XX rokoch startuju motor a nie je vidiet aby to rozoberali.

Jaro25:
Dobra myslienka, streknut naftu do sacieho. Skusim ked budem tocit na skusku ci sa odlepi rucicka budika na tlak.
Ten kos bude pravdepodobne zatrepany asi.
Ak to olejove cerpadlo otvorim, teda tu skrutku a potom to zmontujem ako bolo s rovnakym poctom zavitov a zaistim tak to bude v pohode? Nerozstelujem nastavenie tlaku mazania?
Nafta tam neostane viac ako 30 dni a bio zlozky by sa mali zacat rozkladat az potom. Viem co za humus dokazu sposobit a stretavam sa s tym v praci velmi casto.

Mihi:
Baterku som zohnal s kamiona asi 225-ku ani neviem. Sice starsia, ale mala by stacit. Skusim ju ked bude funkcny starter. Zatial som sa k jeho skuske nedostal. Vies, je to zakon schvalnosti ked sa zacnem hrat s niecim mimo prace, tak prave vtedy pride niekto z rodiny na kontrolu :D A hned otazky, ze kto mi toto priniesol na opravu :D
Video je problem, lebo to nemam velmi s cim natacat a vobec neviem ako to sem potom vlozit. Zatial to chcem riesit tak, ze od brata mam telefon „dotikač“ (nemam rad tie nove mobilne telefon kde sucham prstom, a naviac mi velmi casto pada mobil na zem – aj dnes- ked mi volaju a ja pracujem a to by som kazdu chvilku rozbil display alebo ho cistil od oleja a benzinu) . No chcem skusit nieco nahrat a potom to tu s nieciou pomocou vlozit. Synovec isiel na lyziarsky, tak ked sa vrati skusim sa nieco naucit od neho)

Libor Z25:
Dakujem velmi pekne :)

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#47 Nový příspěvek od Jaro25 »

Veko ventilov daj dole každopádne, lebo môže sa stať, že tlakomer ukazovať nebude, ale olej sa hore dostane. Keď sú ložiská viac opotrebované, tlak na malé otáčky sa nevytvorí, ale prietok oleja bude. Preto na vahadlách to najlepšie uvidíš. Ak je upchaný koš, tak olej sa do čerpadla ani nedostane. nastavenia tlaku sa neboj, ak to poskladáš do pôvodnej polohy, bude to + / - dobré, resp. nie horšie ako keby si to nerozoberal. A po naštartovaní keď sa zohreje, tak to môžeš doštelovať.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

nonius
Příspěvky: 137
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#48 Nový příspěvek od nonius »

Jaro25
Veko dam urcite dole a pozriem sa na ten olej ak je to tak ako pises. Myslel som si, ze prave na to aby sa dostal olej hore treba vyssi tlak aby ho tam dotlacilo.
Len som si uvedomil pri priprave, ze by sa zisiel budik do 5 aby sa rucicka skor viditelne pohla. Kupil som vraj ulozenku, lebo aj v reale vyzera ako na fotke. Len ked som ho otestoval tak zial budik nefuguje. Budik ako novy az na jednu odreninu a je na ... Som myslel, ze ma trafi slak a bol som ako :cert:

Skusal som starter, ale neviem tu dat video. Na to, ze som videl tocil starter bez krytov prvy krat som mal pocit, ze dost lietali iskricky.

Kked sa tu naucim vkladat aj video, supnem sem tu srandu. Lebo ked ma manzelka z PC pocula rozpravat, tak sa tu 10 minut na tom dobre bavila.

Kedze ma novy tlakomer nastval, tak najblizsie chcem rozobrat poskodeny tlakomer do 5. Na novy odvahu nemam.
Budem velmi rad ak viete niekto poradit na co si mam dat pozor, aby sa mi to cele nerozsypalo a nerozpadlo.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3122
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: 25-ky od Jožkovcov

#49 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Jožko, s chuťou do toho!
Ja keď som štartoval ten motor, čo mám po g.o. tak som vymontoval nastavovaciu skrutku tlaku olejového čerpadla, pomocou oceľovej tyčky a magnetu som vybral guličku (doporučujem ju nestratiť). Do pet flaše som nalial motorový olej, vrchnák fľaše som prevŕtal a cez dieru som prevliekol asi 15 cm dlhú hadičku. Hadička bola tak hrubá, že išla "natlačiť" do diery čerpadla (po nastavovacej skrutke). Fľašu s olejom som obrátil hore dnom a do čerpadla som natlačil asi 0,5l oleja. Guličku, pružinu a nastavovaciu skrutku potom vrátiš späť, utiahneš zľahka, ak by ju bolo treba nastaviť.
Veko ventilov dole, dobrý štartér a nabitú baterku. Čistú naftu (novú) stačí do fľaše alebo plastovej bandasky. Potom stačí pretočiť motorom cez dekompresor.
Ešte by som do rozprašovača dal naftu (poprípade s trochou oleja) a pri pretáčaní motora štartérom cez dekompresor by som to rozprášil priamo do sacieho potrubia. Hadicu máš asi dole, to nie je problém. Inak by som zatiaľ do valcov nič nelial, teda ak ide motor pretočiť kľukou.
Tak nech sa darí :prace: , potom daj vedieť, ako to dopadlo. :friends:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

nonius
Příspěvky: 137
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#50 Nový příspěvek od nonius »

Prajem pekny vecer.

Vcera mi nedalo a skusil som rozobrat poskodeny tlakomer do 5. Zistil som, ze je zohnuta hriadelka na rucicku a zablokovana v budiku. Mam to cele rozobrate, ale nestastne som ohol rucicku aby som to vybral a potom som az zistil ze je zablokovana a ohnuta hriadelka mechanizmu.
Rucicku dat dole neviem, tak som to len skusil narovnat ako to islo. Na jednej fotke je vidiet hriadelku na 2 krat ohnutu.
Rukou sa mechanizmus hybe, ale ked som napojil tlak vzduchu tak sa nepohla rucicka. Az pri vyssom tlaku. Ale nechcem to utrhnut, tak som to nechal tak.
Neviete mi poradit, ze cim by to bolo vhodne premazat? A ci to je mozne vobec mazat.
Z vnutra tiez vychadza nejaka ihla, ktora tlaci na mechanizmus co prenasa pohyb. Tam to mozno zadrhava, ale je to cele spojene a to nechcem poskodit.
Dakujem za akukolvek radu, tip alebo komentar. Ked to poskladam, tak potom to budem skusat tlakovat hore dole ci sa to nerozchodi. Inak bolo to plne hrdze a teraz uz cez sklicko pekne vidno :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#52 Nový příspěvek od Jaro25 »

Obávam sa, že tento typ prístroja aj keby si nejako rozchodil, nebude sa dať veľmi spoľahnúť na jeho presnosť.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

nonius
Příspěvky: 137
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#53 Nový příspěvek od nonius »

No WD som chcel, ale napadlo ma opytat sa ci niekto nema nejaky lepsi napad.
Co sa tyka rozchodenia, tak som to rozchodil. Ukazuje ako ukazuje. Skusal som podla manometra, ktory pouzivame na plnenie plynu do autoklimatizacie a chladiarenskych zariadeni --- je presny, ma vysoky rozsah dielikov a mame na vysokotlake aj nizkotlake strany.
Ale zial sa hybe trhavo. Rucicku som riskol a pokusil sa este raz zrovnat lebo sa hybala trhavo. Po 2 dnoch statia po vyfukani stlacenym vzduchom a skuskach pohybu hore dole sa hybe celkom dobre a uz s rucickou netrha. Ak to este niecim premazem, tak by som tomu uskodit azda nemal.
Z vnutra tej casti kam tlaci olej vypadala pri cisteni vzduchom cierna spina. Napadlo ma, ze zaschnuty olej, teda ciastocky z vyparov ako keby.
ALE!
Nastavit presnost podla druheho budika neslo. Musel som pootocit stupnicu mimo zarez a uz ukazovala z mansimi odchylkami.
Zatial to necham tak, skusim premazat WDckom a uvidime co to s nim urobi.
Ak niekoho napada nieco lepsie, tak si rad necham poradit.

CO sa tyka presnosti, tak mi na tom az tak nezalezi. Vzhladom k tomu, ze je to do 5 bude len viacmenej ako dekorativny predmet na traktor Zetor 25.
Presnost tlaku oleja v motore preventivne budem merat s novsim budikom pre istotu. A kedze motor bude behat len obcas, tak bude len pre radost.

Budikov do 16, do 10 starsich verzii som uz zohnal viac a aj ulozenky. Mam aj novsie z avie a podobne. Ale tieto do 5 je tazko zohnat a aj ked som kupil jednu ulozenku, tak po doruceni som bol ako :cert: Nefunguje vobec. Uz mi napadla aj verzia, ze vymenim creva a do noveho budika dam tieto stare rozbehane. Nebudem musiet striekat :)

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 443
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: 25-ky od Jožkovcov

#54 Nový příspěvek od PepaD »

Na WDčko pozor. Je dobré jen na uvolnění, jinak je k ničemu. Časem se vypaří a mechanizmus bude na suchu jako před tím.

pavel sk
Příspěvky: 12882
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: 25-ky od Jožkovcov

#55 Nový příspěvek od pavel sk »

Jemne by som to mázol konkorom v spreji. WD-čko je hlavne uvolnovač. Mazavost je mizivá.

nonius
Příspěvky: 137
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#56 Nový příspěvek od nonius »

Zdravim vas a prosim o radu.
Dostal som sa k naprave, ktora nie je tak dozvarana ako moje. Ale? Ako ju rozobrat?
Stoji mi dlhsie a potrebujem ju presunut na ine miesto. Tak som si to chcel odlahcit pre manipulaciu a aj skladovanie na neskorsiu opravu.
Skusal som vybijat hlavny cap napravy a aj cap stabilizatora no marne. Mazal som to kdecim, ale nic.

Tak som to skusil odrezat flexkou. Myslel som ze pri tych zvaroch flexky zhoria kym som ich odrezal.

Obrázek

Obrázek

To bol masaker nazvarane a prevarene.

Kedze je stabilizator vybity a riadne, tak som sa rozhodol rozrezat aj cap kedze som to uvolnil v predu.
Cap bol kupodivu celkom makky oproti zvarom a slo to jedna 2 za pomoci striedania 2 flexiek. Cakal som totiz, ze ked to vkuse budem rezat, teplom sa to mozno trosku uvolni. Ale marne a po vychladnuti som do toho trepal z jedom ci praskne drziak alebo nie. Bol som nazlosteni, ze to ide tak tazko. Ale ani to necuklo.

Obrázek

Zvysky capu su sakra na tesno a zahrdzavene. Tk uvazujem o navrtavani capu pre uvolnenie, ale to bude riadna pakaren.
Chcem sa ale uistit ci som to skusal rozoberat spravnym smerom.

Obrázek

Ta predna cast by mala ist smer dopredu aj dozadu predpokladam, ta od motora mozno len smerom k motoru. Nie som si isty z nacrtov.

No desim sa toho ako vybit velky cap v napravnici. Viete mi nieco poradit?
Jedine ma na tom tesi to, ze ak nejdu von, nemaju volu, tak mozno je vybiti len stred capu a ulozenie nie. Teda dufam :D

Uživatelský avatar
PepaD
Příspěvky: 443
Registrován: pon pro 05, 2022 11:18 pm
Bydliště: Blansko

Re: 25-ky od Jožkovcov

#57 Nový příspěvek od PepaD »

Čep který je blíž k motoru nemá žádné osazení, tudíž jde vyrazit jak dopředu, tak dozadu. Přední čep osazení má a jde ven jen směrem dopředu.

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3769
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: 25-ky od Jožkovcov

#58 Nový příspěvek od Jaro25 »

Toto sú tie prípady, že keď to nejde silou, musíš použiť ešte väčšiu silu. Ja toto riešim ohrevom, niekedy aj na dosť vysokú teplotu. Alebo aj máš čas a trpezlivosť, môžeš to mesiac, dva polievať WD-čkom, petrolejom alebo niečim iným na uvoľnenie hrdze.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Pepa6911
Příspěvky: 147
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: 25-ky od Jožkovcov

#59 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Píšu to znovu páč se to nenahralo.:( Já jich vloni udělal několik. Přesně takových- nepohyblivé, zarezlé. Zadni čep odřezat, provrtat na 20mm, co zbyde ve vaně ohřát autogenem a to už lze vyrazit snadno. Velký čep pak pod lis, spousta tepla a vždy to zatím povolilo- tlačím ho skrz otvor po malém čepu ( ten nelisuju ale vrtam pro to, že mám strach aby vana nepraskla). Velký čep je osazený- musí dopředu. Koukni u mě ve vlákně- mám tam pár fotek i z obrábění na prvních několika stranách..

nonius
Příspěvky: 137
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: 25-ky od Jožkovcov

#60 Nový příspěvek od nonius »

Zdravim
Jaro25:
Tak polievat som to polieval 2 tyzdne - ako kedy som si spomenul. Ale neslo to. 2 mesiace to uz len s pocutia ide na nervy ale asi sa budem snazit ked to chcem rozobrat. To si nechcem ani predstavit hokejky.

Pepa6911:
Tak moznost takeho lisu nemam a nebudem to vediet takto upnut nikde. Aspon zatial nie. Ale inspiracia je to perfektna. Keby to nebolo tak daleko, tak sa objednam a pridem ;)

Normalne zacinam uvazovat, ci nekupit supravu acetylenu. Vidim to tak, ze toho nahrievania bude riadne vela. A propan butan tak silno neprehreje. Potrebujem zistit kolko to stoji a cez niekoho si to zaplatit a poziciat. S kyslikom ma otec problem aj teraz a ta posledna velka bomba pomalicky konci.

Nemate predstavu nahodou ako prehreje acetylen v porovnani s propanom ked to nahrievam horakom propanbutan+kyslik? Ci je to ovela efektivnejsie s acetylenom. Jedna vec je totiz teplota plamena a druha vec je prehriatie okolia. Co v podstate aj potrebujem ak to chcem uvolnit.

Mansi cap som uz vyriesil. Navrtal som a vybil. Z jedom sa to pohlo :D Co som bol prekvapeny, ze zapecena - zahrdzaveta bola uz len asi tak 1/3 capu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Horsie je to s tym velkym. Chcem to skusit nahriat ked bude cas a vybijat cez konzolu maleho capu.
Nasiel som v zbere vyhodene stare komunisticke sekace a naradie tak som nabral. A toto sa zda najpouzitelnejsie z toho co mam. Idealne by bolo 25 mm gulatina. Ale ked pouzijem nejaku novu tazenku, tak to bude ako blato sa obavam.
8 hran je 22mm najmansi rozmer a gulatina je nejak do kuzela od 25 mm do 20,5 mm pri spicke.
Co myslite co bude pevnejsie 8 hran ci gulatina ked po tom budem trieskat?

Obrázek
Prepacte, ale nechce sa mi hladat a porovnavat podla tabuliek kedze ani netusim ake je to material.
To len tak laicky uvazujem ze ten 8 hran pouzijem, lebo navyse je aj dlhsi a presiahne mi celu konzolu. Ak sa to nahodou pohne.

A este jedna sprosta otazka naviac.
S ohladom na buduce uvolnovanie a rozoberanie nabojov hviezdic z Acka.
Uvaha nahrievat skrutku a nie naboj lebo je to vacsia masa zeleza. Je sanca ze sa pnutim vo vnutry skrutky uvolni zavit? Lebo nahriat naboj je asi nerealne. Uvazujem o tom len skrze indukcny ohrev co som cital prispevok na Facebooku ze nahrieva skrutky.
Uvaha nahrievat cap a nie konzolu a potom nechat vychladnut a skusit vybijat? Realne chcem nahrievat 2 "USI" na konzole. Len to by sa mi zisli 2 horaky naraz kvoli chladnutiu.
Pravdupovediac som este take velke a tak zapecene a hrdzave spoje nikdy nerozoberal a mimo 25-ky ani nebudem.
Tak si rad necham poradit od niekoho kto to uz realne robil co je efektivnejsie. To hlavne kvoli spotrebe kyslika pri ohreve, neviem ho aktualne kupit.

Odpovědět

Zpět na „Zetor 15/25“