UNC 060 severočech a spol.

Moderátor: Franta.cz

Zpráva
Autor
milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

UNC 060 severočech a spol.

#1 Nový příspěvek od milosm »

Jelikož je UNC 060 docela zajímavý, univerzální a šikovný stroj a stává se čím dál dostupnější i pro zahrádkáře, domácí kutily a běžné domácnosti vůbec ;-) a nakonec vlastně jeden kousek i vlastním, tak jsem se rozhodl založit nové téma, kde by jsem se chtěl podělit o zkušenosti z běžného života s tímto strojkem. A i když to s UNC 060 začalo (vlastně začínal jsem s RS 09, ale to už je pryč), tak to u něj pouze nezůstalo a postupně se můj strojový a strojkový park rozrůstá o další pomocníky, které také rád představím. Pro začátek aktuální společné foto.
Obrázek
UNC 060 je rok výroby 1985, jak to tak vypadá je v původním stavu, s motorem Zetor 5201, přivezl jsem ho v červnu 2014 od Kutné Hory. Zároveň s ním jsem si dovezl hladkou lopatu, podkop, vidle a pluh. Postupně představím, pokud by chtěl někdo nějaké detaily, v rámci možností nafotím, popíšu.
Obrázek
Mašina je ve stavu asi přiměřeném stáří, v motoru nebyl olej, prolínala voda i hydraulika, moc to nedobijí, většina čepů je suchá a přidřená, motor se přehřívá, ale celkově vše tak nějak funguje a tyto drobnosti postupně odstraňuji. Ono je to vlastně tak i lepší, jednak si opráším základy ještě z učňáku, něco se přiučím a je to vlastně i dobrá protiváha k "mlácení do klávesnice".
Obrázek
Obrázek

Ještě jedna důležitá věc, živí mě počítače, počítačové sítě a telekomunikace, v oblasti strojařiny, stavebních strojů a traktorů jsem absolutní laik, mám tyto stroje pro ulehčení práce, vlastní potěšení a i proto, že se mi funkční a poctivě udělané mašiny prostě líbí. Tak se předem omlouvám, pokud použiji ne zrovna úplně přesné výrazy z této branže a za možná i trochu naivní pohled na věc. Klidně mě uveďte zpět na zem do reálu. :pohlavek:

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: UNC 060 severočech a spol.

#2 Nový příspěvek od Matúš »

Pekné UNC, to je môj sen 8) 8) Mohol by si mi nafotiť ten podkop? Hlavne upnutie :) :friends: A ešte ak by si mi mohol zmerať výšku UNCčka po vrch kabíny :) Vopred ďakujem :friends:

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#3 Nový příspěvek od milosm »

Ahoj Matúši, UNC ti klidně změřím, ale až u něj budu. Pokud ti jde o oficiální rozměry, tak jsem vyhrábnul z archivu rozměrový náčrtek přímo od výrobce:
Obrázek

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#4 Nový příspěvek od milosm »

Podkop na UNC060 - mám maďarský podkop KRA603 r.v.1986, přesuvný do stran. Ovládá se ze sedačky UNC. Otoč je realizovaná dvěma pístnicemi, mělo by to být přesnější než řešení hřebenem na originál podkopu k UNC, ale díky vůlím na čepech to také není žádná sláva. Rozvaděč je vyměněný šestisekční Jihlavan - možná by bylo zajímavé porovnat s původním křížovým čtyř-pákovým, teda alespoň si to myslím, že původně byl takovým to podkop osazen - kdyby měl někdo osobní zkušenost, zkuste mi sem něco k tomu napsat. Co zatím jsem s ním hrabal, tak si nemůžu stěžovat zatím stěžovat, chodí precizně a na takovéto domácí hrabání to je úplně dostačující. Mám na něm 35cm lopatu a sháním ještě 20cm a cca 1m svahovku.
Tady je v celé své kráse:
Obrázek
Teď nevím Matúši, jaké upnutí tě zajímalo. Jestli lopaty, tak to je stejné jako na podkopu UNC, tj. rozteč čepů na lopatě je 30cm a průměr to teď nevím. Tady máš detail:
Obrázek
Obrázek

Jestli to je uchycení na UNC, tak to je jediné co není zrovna nejlépe vyřešeno, jelikož ho připojuju většinou sám. Podkop se zavěsí na výložník UNC a dole zajistí čepy. Jelikož má 750kg a k čepům se z kabiny nedostaneš, je to opravdu mravenčí práce podkop připojit, ale i odpojit. Už se mi podařilo i utrhnout čepy na rychloupínáku. Kdyby měl na to někdo nějakou fintu, budu vděčný za jakoukoliv radu, jak to zjednodušit. :'(
Tady je detail:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A nakonec jedna fotka - Zátiší s UNC 060 a podkopem KRA-603 ;-)
Obrázek

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: UNC 060 severočech a spol.

#5 Nový příspěvek od Matúš »

Ďakujem ti priateľu :friends: Výška mi takto stačí, potreboval som to len tak, že keb sa niekedy niečo našlo, tak či sa mi to vojde do garáže, na ktorej sú dosť nízke dvere... Malo by sa, aj keď s majákom neviem :-/

A upnutie som myslel o UNC, asi som sa zle vyjadril... Minule som jeden podkop videl v šrote, ale vraj už bol rezervovaný :'( Keby nebol, tak by som ho asi vzal domov a prerobil by som ho za traktor 8)

A čo ma napadá, tak to je EURO rám 8) Niekde na bazoši som to videl, že predával ten rám, to len zapneš na UNCčko, musíš upraviť aj príslušenstvo a už nemusíš z kabíny vystupovať 8)

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4195
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 060 severočech a spol.

#6 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Ahoj hezký fotky a mašina taky parádní 8) Než sme koupili Hona domů tak jsme si ho taky pujčovali furt od kamaráda na práce kolem baráku ;-) Maj taky 060-ku.
Je trošku v horším stavu ale funguje. Oni ho maj už spousty let a podnikali s ním takže se nadělal haba děj :)
Obrázek

A prosím tě když koukám na tvé UNC že tam máš ještě origo nápis ZTS mohl by jsi mi ho prosím nafotit a napsat k němu rozměry? Já bych si ho nechal vyrobit jako samolepku 8) Děkuji

filipv
Příspěvky: 127
Registrován: pát bře 30, 2012 10:39 am
Bydliště: jičín

Re: UNC 060 severočech a spol.

#7 Nový příspěvek od filipv »

Pěkný, přesně něco takovýho taky scháním. Nemá to mít k tomu podkopu ještě i podpírací nohy vzadu???

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#8 Nový příspěvek od milosm »

Michal(zetor) píše:Ahoj hezký fotky a mašina taky parádní 8) Než sme koupili Hona domů tak jsme si ho taky pujčovali furt od kamaráda na práce kolem baráku ;-) Maj taky 060-ku.
Je trošku v horším stavu ale funguje. Oni ho maj už spousty let a podnikali s ním takže se nadělal haba děj :)
Obrázek

A prosím tě když koukám na tvé UNC že tam máš ještě origo nápis ZTS mohl by jsi mi ho prosím nafotit a napsat k němu rozměry? Já bych si ho nechal vyrobit jako samolepku 8) Děkuji
Nafotím i změřím, jinak ještě jednou je logo na střeše kabiny, včetně typového označení i to ti klidně změřím, ale vše až se k UNC dostanu, respektive až tam pojedu, zimuje jinde než u mě doma ;-) A když bude trocha času, hodím jsem i logo v bitmapě a v měřítku.
Obrázek

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#9 Nový příspěvek od milosm »

filipv píše:Pěkný, přesně něco takovýho taky scháním. Nemá to mít k tomu podkopu ještě i podpírací nohy vzadu???
No má to i nohy vzadu, ale já je nemám i když na fotkách je vidět příprava jak pro hydrauliku, tak pro nasazení nohou. Ale je to použitelné pro hrabání i bez nich, i když uznávám, že UNC má tendenci ujíždět do výkopu. Řekl bych, že i to se dá docela dobře potlačit způsobem hrabání, snažím se maximálně využívat pohyb lopaty než celého ramene. Teď naposledy jsem hrabal jámu u baráku 2,5m x 1,5m s hloubkou 2,1m a během půl hodiny (+/- neměřil jsem to) jsem měl hotovo a bez nějakých problémů s lopatou 35cm. Ale určitě by to s nohama bylo stabilnější - jen jsem to vlastně ještě na nikom s UNC neviděl...

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4195
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: UNC 060 severočech a spol.

#10 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Dobře v klidu až se tam dostaneš tak to bude nijak to zas nepěchá 8) Mě opravdu jenom stačí ten větší nápis vzadu na boku to ZTS ono ten samej má origo HON víš a já už je na svém nemám. Takže by mě bodli ty rozměry abych si ho moch nechat vyrobit v agentuře ;-)
děkuji ti :friends:

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#11 Nový příspěvek od milosm »

Matúš píše:Ďakujem ti priateľu :friends: Výška mi takto stačí, potreboval som to len tak, že keb sa niekedy niečo našlo, tak či sa mi to vojde do garáže, na ktorej sú dosť nízke dvere... Malo by sa, aj keď s majákom neviem :-/

A upnutie som myslel o UNC, asi som sa zle vyjadril... Minule som jeden podkop videl v šrote, ale vraj už bol rezervovaný :'( Keby nebol, tak by som ho asi vzal domov a prerobil by som ho za traktor 8)

A čo ma napadá, tak to je EURO rám 8) Niekde na bazoši som to videl, že predával ten rám, to len zapneš na UNCčko, musíš upraviť aj príslušenstvo a už nemusíš z kabíny vystupovať 8)
Provedení upnutí podkopu na UNC máš níže na fotkách, jak jsem už psal, na horním úchytu se podkop zavěsí a dole se pojistí čepem, na kterém je i rychloupínák pro pracovní nástroj.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

EURO rám by asi pro podkop nebyl úplně to nejlepší, ten by byl dobrý na nástroje jako je lopata apod., jelikož jsem ho viděl používat především do uchycení pro nástroj - tj. na malé pístnice, podkop přece jen potřebuje větší stabilitu. Spíš jsem přemýšlel o vymezení-dorazu spodního úchytu, tak aby se daly jednoduše zarazit spodní čepy, ale nevím jak by to v praxi vydrželo ... Další možnost by byla použít stejný princip zasunutí čepu, jako je na rychloupínáku nástroje, ale provedení :-/
Obrázek

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#12 Nový příspěvek od mudr.lant »

http://postimg.cc/image/agh3sv4qb/full/ Ahoj, jsem rad, ze tohle tema vzniklo... :)
Zrovna mam drobka v garazi a delam takovou mensi udrzbu na sezónu. A s tim souvisí
dotaz, jestli jste nekdo měnili olej v prevodovkach? Nevim kolik litru ma byt napln.
V te brožuře pisou 8l do kazde. Ale vypustil jsem 20 z kazde...
Nema nekdo zkusenost?

Snazim se pridat fotku, snad se mi to povede... ;)
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#13 Nový příspěvek od mudr.lant »

Aha, tak nepovedlo.... Tak se uchylim ke srabarne a jdu ten navod precist znovu... A pomalu... :D
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

milosm
Příspěvky: 301
Registrován: pon říj 24, 2011 8:55 pm
Bydliště: Louny

Re: UNC 060 severočech a spol.

#14 Nový příspěvek od milosm »

Ahoj mudrlante, fotku jsi přidal, ale formou přímého odkazu. Když chceš vidět náhled, tak přidej "Náhled na fórum (1)", který zkopíruješ přes tlačítko "Kopírovat do schránky" co je hned vedle a pak tady při psaní příspěvku na novém řádku přes "CTRL V" vložíš správný formát odkazu na obrázek - prohlédni si to přes Náhled dole pod oknem.
Jinak drobek je pěkněj, hezky naleštěnej, akorát není v garáži, ale spíš v zákopu :)
Díval jsem se i do příručky pro opravy, ale i tam se odkazují na 8l PP90H v jedné převodovce, ale zároveň uvádí aby při plnění horní hladina dosáhla úrovně olejoznaku a jestli dobře vidím na schématu, tak olejoznak je tak ve třetině výšky převodovky - třeba tam toho máš o trochu víc. Jinak já osobně jsem ještě do převodovek (raději) nekoukal :zapomel:
Příručka pro opravy je na ulozto.cz má 7MB v PDF, můžu ti případně poslat e-mailem.

mudr.lant
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 26, 2011 8:36 pm
Bydliště: krnovsko

Re: UNC 060 severočech a spol.

#15 Nový příspěvek od mudr.lant »

Ahoj, diky za popis. Ja to musim vyzkouset na pc, v telefonu se mi to moc nedari... :)
K te prevodovce, podle olejoznaku tam veslo tech 8l a je to jak rikas cca v 1/3.
Ale ta hladina nedosahuje na ulozeni hřídelí a loziska. Pri rychlosti jakou
se ty kola toci nevim jestli tam nejaky rozstřik bude, spis jestli bude dostatecny.
Nerad bych neco zadrel...
Jj, fotka z garaze neni, to je spis ze dne,, kdyz se dari...,, :D
Ted jeste predelavam operne nohy na podkopu a cepy, tak nejake fotky udelam a pridam...
UNC 060
Z 5611
KLE 500
:)

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - lesní stroje a bagry“