Vari Tera - začátečnické dotazy

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
BenediktCZ
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 02, 2015 9:30 am
Bydliště: Brno

Vari Tera - začátečnické dotazy

#1 Nový příspěvek od BenediktCZ »

Ahoj všem, prosím místní zkušené o rady do začátku.

Chci si pořídit kvůli chatě s malou loukou něco obslužného - a dospěl jsem při hledání k nejrozumnější volbě - bazarovou Vari.
Potřebuji sekat cca 1500m2 vysoké trávy, sem tam něco odvézt do 2km (část lesní hliněná cesta se slušným stoupáním), další příslušenství případně později.

Vidím to na sestavu: motor, lištová prstová sekačka, malý vozík.

A teď ty dotazy:
- je nějaká univerzální převodovka, která by byla třeba 2+Z a přitom měla výstup na lištovou sekačku? (abych mohl mít jen jednu převodovku na ježdění i sečení?) Nebo to ani nemá cenu uvažovat a počítat rovnou s "pojezdovou" a "sekací" převodovkou samostatně?
- po kterém konkrétním starším motoru dvoutaktu se dívat? (žádný extra každodenní zápřah nebude, víc mi jde o bezproblémový provoz s přestávkami - třeba 1x za 14dní)

Díky za případné odpovědi i jakékoliv další rady :pc:

zetornd
Příspěvky: 695
Registrován: úte lis 25, 2008 10:14 pm

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#2 Nový příspěvek od zetornd »

Na sečení je jiná převodovka a na pojezd je rovněž jiná převodovka, přesazuje se pouze motor. Sekání s lištovou sekačkou je celkem složitá a náročná operace, která vyžaduje dobrou fyzickou kondici a duševní rovnováhu osoby obsluhující tento stroj.
Pokud jde o motor, volil bych HONDU.

Ahoj

BenediktCZ
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 02, 2015 9:30 am
Bydliště: Brno

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#3 Nový příspěvek od BenediktCZ »

Motor Honda by se mi sice líbil, ale nestojí mi asi za to cenově, protože budu mít tu Teru na místě chatky a tak budu riskovat ukradení raději jen něčeho levnějšího (i když by to byla taky škoda).
Ta lištová sekačka věřím, že je víc na fyzičku, ale mám pocit, že to valí (ten metr záběr že je znát). Čeká mě nejčastěji po příjezdu 30-50cm vysoká tráva(louka) - to je předpokládám zbytečné brát jakoukoliv rotační sekačkou, takže možná ještě bubnová (ale zase poloviční záběr). Nebo o tom mám zkreslené představy :zapomel:

Ty převodovky - jaký je vlastně rozdíl mezi T19.1 a DSK316?

A úplně laické - pochopil jsem správně, že je něco Vari, něco Tera, něco možná Terra, něco Honda, ale všechno je nějak kompatibilní mezi sebou přes tu 80mm odstředivou spojku a stejnou aretaci mezi motorem a převodovkou? Případně i nástroje díky redukci šestihranu a tisícihranu? :chytry:

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#4 Nový příspěvek od exot »

Na lištovku k sobě musíš mít druhého co odhrnuje!Bubnovka má sice menší záběr ale nemáš žádné prostoje a starosti o lištu.Řekl bych že bubnovka má i menší vibrace.Honda má menší spotřebu a dražší náhradní díly a ve větším svahu je riziko zadření.Jikov má sice nižší životnost ale je jednoduše opravitelný s levnějšími díly.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#5 Nový příspěvek od DYK »

Tak je třeba si ujasnit, co se chce. Jestli Vari nebo Terra. Nic jiného (Tera) neexistuje. Já se přikláním už jen k Vari, jednu převodovku DSK 317 a druhou DSK 316. Je třeba se už teď rozmyslet, jestli se DSK 316 pořizuje i pro jiné aktivní příslušenství do budoucna, protože jinak by bylo asi lepší koupit bubnovou sekačku s vlastním pojezdem. Může být i dvourychlostní. Když se chce dvoutaktní motor Jikov, pak bych doporučil kompletní co nejlevnější a třeba i zadřený a hned provést GO, protože je skoro jisté, že v nabídce bude funkční motor a skoro nejetý po zjištění stavu stejně na GO. Motor by měl mít plastovou nádrž s víčkem na závit. Od toho se totiž taky odvíjí další souvislosti. T19 si napiš na lať a vyžeň si jí z hlavy. Dnes víc snad jen pro fandy a sběratele. S lištovkou nevím nevím, AZS 345 a její převodovku je dílů dost málo, hůře se shání a výstředníková hřídel a bronzový kámen co v ní lítá taky není za 3.50. Lze celkem přesně a zodpovědně říci, že obzvlášť v první husté trávě bude rychleji posečeno s bubnovkou, záběr nezáběr. Vlastnoručně vyzkoušeno na jedné pouce se dvěma stroji. Jezdili jsme za sebou, ale celkem brzo bubnovka dojela lištu o kolo, pak o další. A to obsluha jen pochodovala za bubnovku. Žádné couvání "vytřásání" nebo jiné zdržování. Lišta má svoje výhody, ale chce se tomu podřídit. No a trochu upřesnění. Firma Vari nikdy žádný motor nevyráběla, jen převodovky, příslušenství a třeba řídítka k motorům. Používala a používá různé motory, které nakupuje. Jak jsem poznal motor XP 200 už bych Hondu nechtěl. Nevidím sebemenší důvod.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#6 Nový příspěvek od mraveneček »

DYK píše:Tak je třeba si ujasnit, co se chce. Jestli Vari nebo Terra. Nic jiného (Tera) neexistuje. Já se přikláním už jen k Vari, jednu převodovku DSK 317 a druhou DSK 316. Je třeba se už teď rozmyslet, jestli se DSK 316 pořizuje i pro jiné aktivní příslušenství do budoucna, protože jinak by bylo asi lepší koupit bubnovou sekačku s vlastním pojezdem. Může být i dvourychlostní. Když se chce dvoutaktní motor Jikov, pak bych doporučil kompletní co nejlevnější a třeba i zadřený a hned provést GO, protože je skoro jisté, že v nabídce bude funkční motor a skoro nejetý po zjištění stavu stejně na GO. Motor by měl mít plastovou nádrž s víčkem na závit. Od toho se totiž taky odvíjí další souvislosti. T19 si napiš na lať a vyžeň si jí z hlavy. Dnes víc snad jen pro fandy a sběratele. S lištovkou nevím nevím, AZS 345 a její převodovku je dílů dost málo, hůře se shání a výstředníková hřídel a bronzový kámen co v ní lítá taky není za 3.50. Lze celkem přesně a zodpovědně říci, že obzvlášť v první husté trávě bude rychleji posečeno s bubnovkou, záběr nezáběr. Vlastnoručně vyzkoušeno na jedné pouce se dvěma stroji. Jezdili jsme za sebou, ale celkem brzo bubnovka dojela lištu o kolo, pak o další. A to obsluha jen pochodovala za bubnovku. Žádné couvání "vytřásání" nebo jiné zdržování. Lišta má svoje výhody, ale chce se tomu podřídit. No a trochu upřesnění. Firma Vari nikdy žádný motor nevyráběla, jen převodovky, příslušenství a třeba řídítka k motorům. Používala a používá různé motory, které nakupuje. Jak jsem poznal motor XP 200 už bych Hondu nechtěl. Nevidím sebemenší důvod.

Krásná česká mluva. Do roku 1990 Terra, později Vari. Terra (Vari) je spíš hobby nářadí. Farmářský stroj je Mf 70. Dá se k němu pořídit obraceč na seno i vozík. Na sbazaru se dá sehnat levněji.
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#7 Nový příspěvek od DYK »

Ale tady to není o MF?! Ten zakladatel nepoptával. Jinak jsem z nevalného a nepřesného textu nepochopil nic.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#8 Nový příspěvek od 123 »

DYK píše:... Lze celkem přesně a zodpovědně říci, že obzvlášť v první husté trávě bude rychleji posečeno s bubnovkou, záběr nezáběr. Vlastnoručně vyzkoušeno na jedné pouce se dvěma stroji. ...
Opravdu se nechci hádat, ale tohle samé jsem taky zkoušel s prstovou lištou proti bubnovce BDR 550, jenže výsledek byl opačný. Asi dost záleží na tom, v jakém je ta lišta stavu a jak je seřízená a nebo že prstová lišta není na sekání mokré trávy třeba po dešti ...

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#9 Nový příspěvek od mraveneček »

Když je tráva mokrá je to lepší posečené, než na sucho (já lištu když je sucho, dost často olejuju). Když je mokrá tráva, voda pomahá mazat a seká se líp. Mám Vari i Mf lištu. V minulých letech jsem měl několikrát půjčenou rotačku na otavu a nebyl jsem s ní spokojen. S lištou je potřeba někoho na odhrnování posečené trávy na řádku. S rotačkou si vystačíš sám.
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Pavel
Příspěvky: 8276
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#10 Nový příspěvek od Pavel »

seceni de u vari vyresit tak ze se udela mezi trubka mezi listu a převodovku jak se dostane lista do predu zhruba 50 az 60 cm uz sy to nepamatuju kolik presne tak staci trava spadnout před pojezdovy kola hodne jeto znat

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#11 Nový příspěvek od mraveneček »

Pavel píše:seceni de u vari vyresit tak ze se udela mezi trubka mezi listu a převodovku jak se dostane lista do predu zhruba 50 az 60 cm uz sy to nepamatuju kolik presne tak staci trava spadnout před pojezdovy kola hodne jeto znat
Já to viděl na Mf-ce. Nic moc.
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
druzstevnik
Příspěvky: 98
Registrován: stř kvě 29, 2013 9:53 am
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#12 Nový příspěvek od druzstevnik »

Ono je taky otázka co s tou trávou potom. Budeš jí sušit, nebo se pohrabe a hodí do kompostu? Pokud kompost, pak bych zvážil, zda není lepší nějaký "mulčovač". Dávám do uvozovek protože k mulčovači to má daleko, ale i tak na zhození trávy a nechání jí na place to stačí. Něco jako je žtr-61 u MF70. Vari má co jsem našel mulčovač Tajfun? Třeba doplní fundovanější členové. Jde o to že s lištovkou musí být terén v hodně dobrém stavu, kolikrát stačí i krtinec a šutr mezi žabky a to co naženeš šířkou záběru ztratíš opravou lišty. Bubnovka lepší určitě, ale pak co s trávou dál. Uf to je slohovka, už toho nechám :)
MF70+ŽTR-61+FS-75+pluh+prstová lišta 140+bezprstá lišta 120+vozík
Do ženské, do melounu a do enefy nevidíš...

Uživatelský avatar
Libor Z25
Příspěvky: 3486
Registrován: úte bře 19, 2013 3:05 pm
Bydliště: Kůšček od Vsetína

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#13 Nový příspěvek od Libor Z25 »

Ahoj všichni, možu to tu zrochu oživit dotazem? Po páru rokoch sme vytáhli terru, očistili a... Motor chytá krásně, jiskra jak blázen, sytič funguje ale nereaguje na plyn.... Vím že to blblo už kdysi, když sa to dávalo do stodoly a nikomu sa to nechtělo spravovat.... Neví negfo co s tím? Kdyby byla ucpaná hlavní tryska, nejspíš by to nejelo vůbec.... Skudit škrtící klapku nebo magneto?
Libor :-)

mraveneček
Příspěvky: 1314
Registrován: ned bře 30, 2014 6:20 pm
Bydliště: od Třebíča

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#14 Nový příspěvek od mraveneček »

není přetržené lanko?
Družstva. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69747
Kováři. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =9&t=69882

První PC- Pc 80 286 Ram úchvatných 1 mega Cpu 6 Mhz, disk 20 mega mechanika 5.25 -1.2 mg
OS Norton Commander

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Vari Tera - začátečnické dotazy

#15 Nový příspěvek od DYK »

Libore, sundej to gumový koleno a podívej se do karbecu co se děje, když hýbeš s páčkou plynu a vůbec se věnuj ovládání karburátoru, když to nereaguje na plyn.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“