Robot Tip Prostějov

Vari, Terra, PF aj.

Moderátor: DYK

Zpráva
Autor
xxldzxx
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 11, 2016 10:06 pm
Bydliště: Prešov

Problem s kuzelovou spojkou

#16 Nový příspěvek od xxldzxx »

Dobry den, viete mi niekto prosim poradit ohladom spinania kuzelovej spojky na Robotovi?

Mam najsilnejsi motor, 12 palcove kolesa a na to napojenu dvojbubnovku. Traktor som kupil od ruky a doteraz fungovala povodna pritlacna paka, aj ked uz do nej boli vybrusene ryhy od kolies spojky.
Minuly tyzden paka prestala spinat, asi sa na nej nieco uz vysuchalo, mal som v rezerve fungel novu paku od Prostejov Tip, ale po zalozeni tejto novej paky spojka nespinala a ihned boli na pake vybrusene ryhy. (prikladam linky na foto na konci prispevku)
Neviete kde je problem? Ako ta spojka vlastne funguje?

Z prostejova mi neodpisovali uz vyse tyzdna, tak som dal na povodnu staru paku navysit zvar, ale stalo sa to, ze spojka chvilu pekne spinala a potom prestala, Navyse doslo k tomu, ze paka sa trenim asi privarila na nejaku cast kuzelovej spojky, neviem ju vybrat. Mohlo byt problemom ze povrch navarku nebol dokonale rovny ale skor taky kopccek ?

Neviete preco mi fungel nova paka nespinala kuzelovu spojku ?
Ako ta spojak vlastne funguje, z toho co som pozoroval, sa vsetky casti otacaju, ako sa zabrani tomu, aby v mieste kontaktu paky a spojky nedoslo k prehrievaniu a obrusovaniu ?

Vdaka za pomoc.
Traktorik aj dvojbubnovka sa mi celkom pacia, ale kvoli tej haprujucej spojke som sa s nim este toho vela nenakosil, uz vyse 10 krat som s nim ostal na pozemku stat, kvoli poruche.
Foto:
povodna paka ihned potom ako prestala spinat a fungel nova paka po 2 minutoovm behu:
https://photos.app.goo.gl/vFwSdNRkUG4rTA6Q6

Foto a video novej paky po zalozeni a 2-minutovom behu-akoby ta vyvysenina bola na zlom mieste:
https://photos.app.goo.gl/hXsscWVBAj5dVCCJ7


Obrázek

Obrázek

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#17 Nový příspěvek od Lubos_kr »

V kuzelove spojce nad ovladaci pakou je lozisko a v nem vevnitr je "hribek", ktery se opira oovladaci paku. A ten pokud vidim dobre tam nemas a proto se ovladaci paka obrusuje i na okraji.Do SZ Ti poslu fotku vykresu predni spojky, ten hribek je dil c. 14, kdyz jsem nemeloriginal tak jsem si ho nouzove vyrobil za pomoci flexky z obycejneho sroubu.

xxldzxx
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 11, 2016 10:06 pm
Bydliště: Prešov

Re: Robot Tip Prostějov

#18 Nový příspěvek od xxldzxx »

OK vdaka za info, to som nevedel. a nahodou nepamatas si ake to ma mat rozmery? resp. z akeho srubu si to ako vyrobil?
Len este ma napada otazka, v strede kde by mal ist ten hribik, tak tam je nejaka hriadel...neviem kam si som ho teda vopchal....

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#19 Nový příspěvek od Lubos_kr »

Je divne, ze mas obrousenou paku i u te ohlle casti. Paka by mela byt skoro vodorovne, pokud tam ten hribek mas (jak rikas ty hridel), cili nemas "diru" do loziska, tak je otazkou v jakem stavu je to lozisko nebo jestli nemas nejak pohnute uchyceni sojkove paky. To z tech fotek poznat neni. Rozhodne je ale "nezdrave" to naklopeni spojkove paky, coz je dane tim ze lozisko je desne vysoko. Je to lozisko vubec funkcni?

xxldzxx
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 11, 2016 10:06 pm
Bydliště: Prešov

Re: Robot Tip Prostějov

#20 Nový příspěvek od xxldzxx »

Lubos_kr píše: pon čer 12, 2023 1:11 pm Je divne...
Nafotil som to ,ako to vyzera po odmontovani bubnovej kosacky.
Vybral som uz aj spodny poistny kurzok.
Ulozenie paky je asi dobre, vysie uz nemoze byt, ci ?
Paka sa na nieco trenim navarila ,neviem ci je to lozisko , alebo ten hrib ? je tam naznak nejakeho hribika.
Prosim ta aky postup, by si mi odporucil ? Aktualne neviem vybrat paku, lebo drzi na tej navarenej vnutornej casti.
Posielam foto:


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#21 Nový příspěvek od Lubos_kr »

Rek bych sundat motor, teda i s tou konzolou na ktere je pripevneny ctyrmi srouby k telu traktoru, pak snad paka pujde oddelit a rozdelat celou spojku a zkontrolovat, jestli je jak na tom obrazku. Me se kdysi podarilo zlomit i tu tycku s cislem 17 a pak mi v Tipu namontovali modernejsi typ spojky, ktery uz tu tycku nepouziva.
Kdyz se "privarila" paka spojky k tomu hribku v lozisku tak asi urcite bude zapotrebi vymenit jak to lozisko tak ten hribek. Zitra zkusim pohledat v krabici s naradim jestli tam mame jeste nejaky nahradni a aspon priblizne ho pomerit. Jeste je otazkou v jakem stavu je po takovem vyhrati brzdove oblozeni na spojce, ale to zjistis az to cele zkontrolujes a uvedes do provozuschopneho stavu.

xxldzxx
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 11, 2016 10:06 pm
Bydliště: Prešov

Re: Robot Tip Prostějov

#22 Nový příspěvek od xxldzxx »

OK vdaka za radu. Akurat sa mi ozvali z Robota, ze ked som na tu paku dal navarit material, ze to treba zakalit, lebo inak sa to hned prehreje, lebo to o seba trie :(((( Len ja nechapem, preco na ten hribik nenavrhli aj nejake axialne lozisko, aby nedochadzalo k opotrebeniu ://// To mohla byt jedna dierka v hribiku a do toho napichnut nejaky trn s axialnym loziskom

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#23 Nový příspěvek od Lubos_kr »

No nevim, my kdyz se nam obrousi ten kus dratu na pace, tak tam mladej vytvori cosi COckem, oflexuju to do roviny a jede se dal i bez kaleni. Moc by to o sebe trit nemelo - od toho je to lozisko, ktere sice neni axialni, ale neco vydrzi. Menime ho tak jednou za dva tri roky, paku navarujem jednou za sezonu. Rotavatorujem a kosime jednobubnem, protoze kosime bordel. Zakalenim se samozrejme nic nepokazi, ale je divnej ten naklon paky. My ji mame fakt skoro vodorovne a rozhodne nedre svym ohybem o telo spojky jak je videt z tvych fotek.

xxldzxx
Příspěvky: 7
Registrován: čtv srp 11, 2016 10:06 pm
Bydliště: Prešov

Re: Robot Tip Prostějov

#24 Nový příspěvek od xxldzxx »

Aha zaujimave. Snazim sa este presne pochopit ako ta spojka funguje, ak by si mal cas na reakciu. Je moj nakres spravny? Je to pohlad odspodu od paky.

Obrázek

Diel 13 sa otaca spolu s dielom 8 a hriadelom od motora, rovnako sa s nimi otaca vonkajsi kruh loziska 4.
Na vnutorny kruh loziska 4 dosada klobucik hribika 14 a paka spojky tlaci na hribik, hribik tlaci na vnutorny kruh loziska a teda cez lozisko sa to cele zatlaca hore ? Tak to funugje ?

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#25 Nový příspěvek od Lubos_kr »

Presne tak. A aby to lozisko vydrzelo mela by paka tlacit na hribek nekde co nejvic v prostredku.

KarelM
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 06, 2023 8:33 pm
Bydliště: Třinec

Re: Robot Tip Prostějov

#26 Nový příspěvek od KarelM »

Nevíte někdo, kdo děla nějaký smluvní záruční servis pro Roboty (TIP Prostějov), teda kromě výrobce? Mám záměr koupit nový stroj, ale vzhledem k tomu, že do Prostějova mám 150 km, tak bych ocenil něco blíže k Ostravě.

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#27 Nový příspěvek od Lubos_kr »

Zkousel jsem pred lety sehnat nejaky blizky servis a skoncil jsem stejne v Prostejove. Ono vetsinu si clovek opravi sam, treba tu spojkovou paku navari, loziska jsou tam standartni, sehnatelna kdekoli, totez klinak. A kdyz uz se stane neco doma neopraviteneho tak je zapotrebi nejaky nahradni dil jako hridel, ... a to sezenes zas jen v Prostejove. Motor odservisujou prakticky kdekoli, v jaekoli opravne sekacek.`

KarelM
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 06, 2023 8:33 pm
Bydliště: Třinec

Re: Robot Tip Prostějov

#28 Nový příspěvek od KarelM »

V dvouleté záruční době bych neměl do stroje zasahovat a pokud dojde k nějakému problému, tak vozit to 150 km daleko není zrovna příjemné. Prozatím mi TIP na můj dotaz ohledně řešení servisu neodpověděl. Chvíli ještě počkám...

Lubos_kr
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 11, 2013 11:37 pm
Bydliště: Brno

Re: Robot Tip Prostějov

#29 Nový příspěvek od Lubos_kr »

V yjma dvou bodu - kuzelove prevodovky- dnes i s diferencialem- na osy kol a propojeni od remenice k prevodovce je to desne jednoduchy strojek. Co se neposere tu opravis sam a nikdo to ani nepozna ;-).

KarelM
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 06, 2023 8:33 pm
Bydliště: Třinec

Re: Robot Tip Prostějov

#30 Nový příspěvek od KarelM »

No a s BS motorem (kdyby náhodou) mohu v záruční době kdekoliv do BS servisu? Pokud je to součást stroje, je třeba jít podle mně k prodejci.

Odpovědět

Zpět na „Traktory sériové výroby - jednoosé frézy“