CO JSTE DNESKA DĚLALI III

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20445
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20446 Nový příspěvek od vitex »

Já mám neodymové magnety v měděné,oboustranně zavíčkované trubce.V jednom víčku otvor pro kovovou 5 kulatinu,na ní našroubované neodymy,které pomocí toho táhla posouvám nahoru a dolů.Na vnějším průměru trubky navlečená tvrdá manžeta slouží jako stěrač třísek.Rozměry si zvolíte sami,dle magnetů a měděné topenářské trubky.Bezva věc.
Jinak jsme s vnoučaty opět pracovali:
Obrázek
No a v práci jsem z tohodle:
Obrázek
Udělal tohle:
Obrázek
A za dva měsíce z toho musím vytvořit toto:
Obrázek
Je to stroj pro obrábění čelistí do univerzálek.Asi to v termínu nedám.

chobotek
Příspěvky: 10707
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20447 Nový příspěvek od chobotek »

Jakási práce na tom je :-)
Dneska odjel poslední ze 40m3 navážky okolo baráku. Pokračovat se bude na druhé straně, tam toho bude víc. Pak obhrabat a nějaké betonování. Netěším se, bude to pakec.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20971
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20448 Nový příspěvek od ota »

Měli jsme kdysi FBčko frézku na dílně. Byla k ní ta kysna na děrné šťítky. Nikdy to nefungovalo. Mašina byla tuhá držela míry. Párkrát jsem na ní dělal. Jinak na ní dělal u nás kluk Sandokan jsme mu říkali. Dobrý byly ty el magnetický aretace os. Ale občas zlobila elektrika. Kdysi jsem tu psal, v tom ramenu od ovladače vedlo snad 100 kablíků. Tenkrát to elektrikáři ne a ne najít. A nakonec zjistili, že v tom ramenu se požvejkal jeden kablík a když se kvedlalo ramenem do stran, stalo se, že se dotklo vnitřku trubky a zkratovalo tam cosi. Občas zlobily ty spijky vpředu v té konzole za těma noniusama. Jo to je už haldu let, co jsem u ní točil kličkou posuvy. :(

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20445
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20449 Nový příspěvek od vitex »

Tady u té spojky ani brzdy nebudou,překopávám na kuličkové šrouby a lineární vedení s řízenými pohony.

fikejz
Příspěvky: 6318
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20450 Nový příspěvek od fikejz »

Rozštípal jsem všechny "nadrozměrné" větve z toho pokáceného ořešáku. Kdybych to měl štípat klíny a sekerou nechtěl bych takový dříví, ani kdyby mi za něj platili. Nevím jestli to je tím, že letos už byl v míze, nebo to má ořešák takhle normálně, ale když jsem potřeboval něco doseknout sekerou, bylo to jak když tluču do gumy! A jedna závěrečná čumkarta naštípané hromady s traktorem a štípačkou:
Obrázek
A ještě jsem po očistě a údržbě vyzkoušel pilky a nařezal z krátkých ale pěkných větví pár prkýnek:
Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Míšánek
Příspěvky: 897
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20451 Nový příspěvek od Míšánek »

Oto, proč ne tlakový vzduch u obráběcích strojů? Z duvodu větší prašnosti a větší možnosti vzniku vůlí nebo co?
Já jsem právě tohle nikdy neslyšel tak proto se možná tak blbě ptám.

Díky

Fizz
Příspěvky: 8084
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20452 Nový příspěvek od Fizz »

Podobně jako u rozvaděčů. Prostě můžeš nafoukat bordel kam nepatří, proto se vysávají.

Tady se aplikuje: než blbě, tak vůbec. U spousty věcí není jiná možnost. Zvlášť pokud je riziko větší než benefit. Já na dílně neofukuju nic, vše venku.

Tohke byla věc kde se točily nějaký magnetický věci a jinak to nešlo.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20971
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20453 Nový příspěvek od ota »

Ono to vychází z dřívější doby. Obráběcí stroje moderní výroby mají na posuvných plochách stírátky. Už moderního provedení. Poté se pod ty posuvné plochy nedostávají špony, drobky materiálu. Starší stroje nemají víceméně ochranu těchto ploch. Občas je tam třeba filc. Nebo jen krycí plíšek. Pamatuju si na provoze vedle na velké dílně když dovezli stroj po generálce po chvíli měl pošlrábané poničené tyhle plochy. Tam se používal jenom tlakový buduch ma ůklid. A převážně se dělalo s šedou litinou a ocelolitinou. Některé stroje měly uplně vyjetý drážky. Jasně vyráběli série. Pořát stejný rozsah posuvů. Špony vzduchem zafoukaný uplně všude i v rozvaděčích. Nebo když udržbáři rozdělávali kvůli opravě stroj, bylo tam kýbl špon všude nafoukanejch.
Právě nástrojaři na to byli hákliví nejvíc. O udržbářích ani nepíšu. Ti byli ještě přísnější. Teď jak jsem točil ty kotouče na toho Baworáka, vše vysaju vysavačem a hadrem vytřu dočista. U mého SV 18 sundám ty filcový stírátka, vyperu v benzinu. Pak vysuším a třeba 3x napajcuju olejem a dobu promnu v ruce. Leze z toho takové černidlo. Jak brusná pasta. Znovu vyperu a vymačkám co to jde. Poté znovu napustím olejem a vrátím zpátky. Sice pod koňíkem to mám už trochu hrubé. To se prostě neuhlídá. I když každý den čistím pravidelně mažu. Dělám to pro sebe, je to moje mašina. Ona mě živí. Musím se o ní starat. Dělám často práce teď s přesností. Proto se snažím to mít v cajku. Prostě jsem nastoupil po vyučení do nástrojárny a pobral většinu zvyklostí odtud. Tam ani u mašin rozvod vzduchu nebyl. Jen třeba na ručním, kde max vyfukovali závity.

Sadra17
Příspěvky: 6145
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20454 Nový příspěvek od Sadra17 »

Míšánek píše: úte dub 23, 2024 10:21 pm Oto, proč ne tlakový vzduch u obráběcích strojů? Z duvodu větší prašnosti a větší možnosti vzniku vůlí nebo co?
nafoukáš bordel/špony tam kde by se normálně nedostali....
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20445
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20455 Nový příspěvek od vitex »

I na nových moderních strojích není krytování vodících ploch a posuvových šroubů dokonalé.Divili byste se,kolik po měsíčním provozu je tam od obsluhy stroje nafoukaných špon.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1884
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20456 Nový příspěvek od stanik84 »

Ota: ty šlice jsi do toho magnetu dělal ty?

Na takovéhle vyfikundace jsem si sehnal otočný stoly Nikken (z CNC) na jednom je asynchron motor (origo je servo Fanuc) a mám to jako otočák na magnetku. Druhej je teda i s koníkem. Sehnal jsem takový větší alu desky a to je v plánu taky na magnetku. Abych nemusel moc používat sinusový magnet - na tu brusku jsem sehnal komplet system Sinumerik 840D sl. Mám to skoro komplet. Jen teď šlo vše stranou kvůli stavbě. Něco takového :

https://www.lehmann-rotary-tables.com/e ... /schleifen

vlevo v nabídce - Blohm Profimat MT - EA-520 RFX - [52136] - grind.masch

hobr
Příspěvky: 3910
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20457 Nový příspěvek od hobr »

Včera jsem vyrovnal rameno mulčovače, dnes přišly "kudly", smontováno :ano: . Zítra asi pojedu "mulčit". :prace:
Přišel pokrývač, předělávat střechu. Byl tam "ondulajn" značně strávený, mění za plech. :co?:
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20971
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20458 Nový příspěvek od ota »

Staníku ten magnet je ze šrotu. Ty zápichy tam takhle už byly. Soused chvíli kvičel, když jsem ten magnet z něj mámil. Vyšel na necelejch 200 Kč. Chvíli zkoušel s Bulharem. Ale nakonec ho nechal za nákup. Dneska jsem měřil rovnoběžnost ploch pasametrem a vcelku mě to překvapilo. Ten magnet i když čelo fousilínek hází tak některé kusy byly hodně ale hodně dobrý. Je tam tolerance a všechny kusy jsou cajk. 8)

hobr
Příspěvky: 3910
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20459 Nový příspěvek od hobr »

Včera pokrývač dodělal střechu. :ano: Pak si řekl o peníze a udělalo se mi špatně :obchod: :shock: :evil: . Co se dá dělat, příště si budu střechu dělat sám... :chytry:
Mulčoval jsem kamarádovi, čekám na klempíře - chybí oplechování komína...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14814
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: CO JSTE DNESKA DĚLALI III

#20460 Nový příspěvek od DanculSK »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Odpovědět

Zpět na „Putyka“