Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

"U zastřeleného kozla"

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#61 Nový příspěvek od Baťa1 »

Ó jak jednoduché, děkuji mnohokráte... akorád teda co to je to "snížené napětí" prakticky jedna cívka je na 220voltů tak teda dvě só na 440, čili dyž do tech dvóch pustim 220 tak by se to dalo považovat za snížené napětí, dófám že to zase nepráskne až v elektrárni jak minule, pul okresu bez pródu, baby nadávali že jim nejde televiza :vysmech:

předpokládám že motor musi byt složené, já sem totiž našel ve staré literatůře jinó metódu hledáni konca a začátku a to je potřeba motor rozebrané a zkusmo zapojeny se dovnitř vloží na tyčce ložisko ktery se buď točí nebo netočí atd
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

AlexTc
Příspěvky: 1422
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#62 Nový příspěvek od AlexTc »

Stačí ti třeba 12V střídavých přes trafo. Nevím jestli to jde na rozebraném motoru. Dělal jsem jen motor v celku.

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#63 Nový příspěvek od Baťa1 »

tak už to funguje, dědina sviti tak je to dobré, nesmrtelny tadyk ty stary krámy, to muselo dostat hašte v tym kováku, bylo to ulomeny s té základové desky ke které to držely čtyry desitky šróbiska a byli roztrženy, ohlá hřídel (ta už je vyrovnaná- zadařilo se, pěkně tvrdy to bylo mlátil sem potym kladiviskem až sem měl strach že to rozlomim) matica servané závit tym nárazem a na hřideli nic, hold stará poctivá práca..
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Milangb
Příspěvky: 140
Registrován: úte říj 21, 2008 4:47 pm

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#64 Nový příspěvek od Milangb »

Čtu to trošku pozdě, ale jako projektant elektro to trošku rozvedu:

Pergola - venkovní prostředí, určeno normami jako zvlášť nebezpečné prostředí. Navíc materiál stavby předpokládám dřevo.
Venkovní prostředí -> použití proudového chrániče pro zásuvkové okruhy nutností

Je počítáno se zapojením ledničky, varné konvice, grilu (předpoklad že je na el.), osvětlení a taky napojení pískové filtrace.

když vezmu v úvahu spotřeby jednotlivých zařízení, tak bych do země uložil 1x kabel pro napojení ledničky (zásuvka, CYKY-J 3x2,5), 1x pro napojení pískové filtrace (předpokládám, že je taky na 230V 16A, takže CYKY-J 3x2,5), potom 1x CYKY-J 3x1,5 pro osvětlení.
Varná konvice, či gril, by bylo možné napojit z okruhu lednice, jen by bylo potřeba ohlídat, aby nikdy nešli společně, jinak 100% vybaví jištění.

V rozvaděči by bylo možné vložit 1x chránič + 3x jistič, nebo 3x kombinaci jistič s cháničem

lokcan
Příspěvky: 91
Registrován: sob zář 11, 2010 2:53 pm

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#65 Nový příspěvek od lokcan »

ahoj aj ja by som sa chcel spytat udrzi mi 16A istic zvaraci invektor .ma taketo parametre
napájecí napětí: 1x230V+20 (276V)-15 (195,5V)
proudový rozsah: 10-150A
alebo neaky silnejsi by mal ist?

Milangb
Příspěvky: 140
Registrován: úte říj 21, 2008 4:47 pm

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#66 Nový příspěvek od Milangb »

Chybí nejdůležitější údaj! Příkon inventoru

Ale počítej s tím, že při jištění 16A 1fáze můžeš z jedné zásuvky odebírat cca 3400W bez zatížení dalších zásuvek na stejném okruhu.

Doplňující údaje:
CYKY-J 3x2,5 max. proud 25A při uložení pod omítkou
Jistič 16A/1/B
Zásuvka je stavěná na max. proud 16A


Při zatěžování okruhu větším proudem dojde k vybavení jistícího prvku, výměna za cca 20A jistič v případě potřeby většího proudu povede k devastaci zásuvky, v krajním případě skončí návstěvou HZS (při dlouhodobém zatěžovaní nad max hodnotu)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#67 Nový příspěvek od kenybz »

zdar hošani tož tentok bazmeg chce jeden ogara zapojit a jaksi tam nevidím označení pro připojení
k motoru U1 V1 W1 atd
jde o přepínač hvězda trojůhelník tož esi negdo nemá k tomu neco díkes :friends:
Obrázek

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#68 Nový příspěvek od Baťa1 »

Ahoj kenybz, už jenom z fotky je to blbě připojeny, u tehoto přepinača só pojistky PŘED vypinačem totiž na ty tři šróbky na jedné straně, (horní strana), na druhé straně naproti (u tech pojistek-dolní strana) je šest šróbků pro vývod na motor, teď si nésu jisté estli je pořadí ..U1..U2..V1..V2..W1..W2.. no pokud je to originál tak je to tam na tech kontaktech vyraženy takovéma drobučkéma pismenkama, toť ten jednosměrné přepinač je jednoduché, jo takové přehazovák otáček to je monstrum tam só kontakty spřeházeny horní strana spodní strana že bez obrázku neni šance

estli si spomenu tož tě ofotim obrázek (teda estli tam eště nejaké bude) toť ty vypinače só nélepší, bezporuchovy nezmary a po opotřebení jednoduše opravitelny
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15218
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#69 Nový příspěvek od kenybz »

Zdar no přívod je jasný a pojistky bývají zapojené i za vypínačem to se dělávalo.... tam jakései značení je
ale neni to uvw...ale jakési iné jako gdybych na to měl času a měl to usebe tak si to doměřím tento vypínač je chlapa ze šrotu zatím je naněm původní šrotové zapojení a on chce pomě nakreslit schéma no asi bude lepší gdyž si to vemu dom a udělám to celé.
vačkové spínače jsou věčné to snad neni ani možné zničit...když tak to pilník opraví :)
tady jsou nové vačkové spínače katalog aj schémata
http://www.sezkrompachy.sk/File/sez%20v ... verzia.pdf
a tu je nějaké psaní asi o starém reverzačním spínači s rozběhem hvězda trojuhelník
aa je tam napsané aj to značení co je natom šrotovém asi..
tady je opis jedné starší diskuze kde se to řešilo a je tam popis těch svorek

Pánové, děkuji vám za odpovědi. Je to vačkový spínač SEZ Krompachy. Včera jsem ještě vluvil s kamarádem a ten mi poradil, abych přepínač z rozvodné skříně vyndal, řka, že musí být někde popsán. Takže jsem tak učinil a zjistil, že popsán je, ovšem ne hůře čitelně, ale tragicky. Přesto za pomoci hodinářské lupy jsem přečetl údaj: Typ V25R04 Krompachy. Svorky X, Y, Z, 0X, 0Y, 0Z, SX, SY, SZ, rok výroby 1971.

Dle katalogu SEZ Krompachy je to vačkový přepínač reverzační D-Y-0-Y-D (DY-0-YD) (DY0YD)

Předpokládám tedy následující:
X, Y, Z - přívod L1, L2, L3
OX, OY, OZ - přívod na začátek cívek motoru
SX, SY, SZ - přívod přes pojistky na konec cívek motoru.

Myslím, že ani pořadí cívek hlídat nemusím, nebo se pletu ?
tož tak snad se k tomu dobereme díky

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#70 Nový příspěvek od ZipBene »

Milangb píše:Chybí nejdůležitější údaj! Příkon inventoru

Ale počítej s tím, že při jištění 16A 1fáze můžeš z jedné zásuvky odebírat cca 3400W bez zatížení dalších zásuvek na stejném okruhu.

Doplňující údaje:
CYKY-J 3x2,5 max. proud 25A při uložení pod omítkou
Jistič 16A/1/B
Zásuvka je stavěná na max. proud 16A


Při zatěžování okruhu větším proudem dojde k vybavení jistícího prvku, výměna za cca 20A jistič v případě potřeby většího proudu povede k devastaci zásuvky, v krajním případě skončí návstěvou HZS (při dlouhodobém zatěžovaní nad max hodnotu)
Záleží na jističi. Není 16ctka jako 16tka. Ty novější můžou "padat", ale mělo by stačit vyměnit jej za 16/1C tedy univerzání. Pak je ještě "D" ale to už je na motory. Řešil jsem tohle s COčkem 16/1/B padal a ten 16/1/C drží bez problémů. Vypadává to kvůli proudové špičce a tu ten jistič "C" vydrží. Vedení je také chráněno. Pozor. Je dobré před tou výměnou nechat změřit impedanci vypínací smyčky. To umí dobře vybavený elektrikář nebo každý revizák.

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#71 Nový příspěvek od ZipBene »

kenybz píše:Zdar no přívod je jasný a pojistky bývají zapojené i za vypínačem to se dělávalo.... tam jakései značení je
ale neni to uvw...ale jakési iné jako gdybych na to měl času a měl to usebe tak si to doměřím tento vypínač je chlapa ze šrotu zatím je naněm původní šrotové zapojení a on chce pomě nakreslit schéma no asi bude lepší gdyž si to vemu dom a udělám to celé.
vačkové spínače jsou věčné to snad neni ani možné zničit...když tak to pilník opraví :)
tady jsou nové vačkové spínače katalog aj schémata
http://www.sezkrompachy.sk/File/sez%20v ... verzia.pdf
a tu je nějaké psaní asi o starém reverzačním spínači s rozběhem hvězda trojuhelník
aa je tam napsané aj to značení co je natom šrotovém asi..
tady je opis jedné starší diskuze kde se to řešilo a je tam popis těch svorek

Pánové, děkuji vám za odpovědi. Je to vačkový spínač SEZ Krompachy. Včera jsem ještě vluvil s kamarádem a ten mi poradil, abych přepínač z rozvodné skříně vyndal, řka, že musí být někde popsán. Takže jsem tak učinil a zjistil, že popsán je, ovšem ne hůře čitelně, ale tragicky. Přesto za pomoci hodinářské lupy jsem přečetl údaj: Typ V25R04 Krompachy. Svorky X, Y, Z, 0X, 0Y, 0Z, SX, SY, SZ, rok výroby 1971.

Dle katalogu SEZ Krompachy je to vačkový přepínač reverzační D-Y-0-Y-D (DY-0-YD) (DY0YD)

Předpokládám tedy následující:
X, Y, Z - přívod L1, L2, L3
OX, OY, OZ - přívod na začátek cívek motoru
SX, SY, SZ - přívod přes pojistky na konec cívek motoru.

Myslím, že ani pořadí cívek hlídat nemusím, nebo se pletu ?
tož tak snad se k tomu dobereme díky
Už si to moc nepamatuji, ale ty pojistky bych s určitostí dal na přívod. OX, OY, OZ bych připojil na jednu stranu cívek (pořadí myslím nehraje roli) a SX, SY, SZ, se zapojuje tak, že při zapnutém vypínači na trojúhelník se měří Wadaskou druhé vývody cívek a ty tři dráty z vypínače a ty co spolu nejsou pod napětím se spojí.

ferror
Příspěvky: 189
Registrován: pon úno 11, 2013 7:55 pm
Bydliště: Dolní Žandov
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#72 Nový příspěvek od ferror »

ZipBene píše: Záleží na jističi. Není 16ctka jako 16tka. Ty novější můžou "padat", ale mělo by stačit vyměnit jej za 16/1C tedy univerzání. Pak je ještě "D" ale to už je na motory. Řešil jsem tohle s COčkem 16/1/B padal a ten 16/1/C drží bez problémů. Vypadává to kvůli proudové špičce a tu ten jistič "C" vydrží. Vedení je také chráněno. Pozor. Je dobré před tou výměnou nechat změřit impedanci vypínací smyčky. To umí dobře vybavený elektrikář nebo každý revizák.
Prosimtě, C je univerzální a D je na motory? Odkdy?
B je základ, C je na motory a D je spíše už na trafo...
Se zbytkem souhlasím
VW Oldies Club
SRAZ POSTARŠÍCH (nejen)VOLKSWAGENŮ - STAŘEŠINKY: 1.-4.6.; ATC Jesenice; Jesenice u Rakovníka. Přidej se k nám....

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#73 Nový příspěvek od ZipBene »

ferror píše:
ZipBene píše: Záleží na jističi. Není 16ctka jako 16tka. Ty novější můžou "padat", ale mělo by stačit vyměnit jej za 16/1C tedy univerzání. Pak je ještě "D" ale to už je na motory. Řešil jsem tohle s COčkem 16/1/B padal a ten 16/1/C drží bez problémů. Vypadává to kvůli proudové špičce a tu ten jistič "C" vydrží. Vedení je také chráněno. Pozor. Je dobré před tou výměnou nechat změřit impedanci vypínací smyčky. To umí dobře vybavený elektrikář nebo každý revizák.
Prosimtě, C je univerzální a D je na motory? Odkdy?
B je základ, C je na motory a D je spíše už na trafo...
Se zbytkem souhlasím
B není základ ale jištění vedení
C je na jištění spotřebičů a malých motorů (slangově univerzální)
D pro motory s těžkým rozběhem a transformátory (tedy motorový) ten jsem musel dát na rozběh soustruhu i větší hodnota 25A padala, dal jsem 20A v C a mám svatý klid
Takhle to uvádí výrobci jističů a učili nás to na učňáku.
Kde je chyba?

ferror
Příspěvky: 189
Registrován: pon úno 11, 2013 7:55 pm
Bydliště: Dolní Žandov
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#74 Nový příspěvek od ferror »

Podívej se na vypínací charakteristiky jističů. Pokud dáš na svářečku s výkonem 2300VA jistič 10A/D, tak ten ti řádově po dobu několika minut udrží větší odběr, než běžný domovní 25A/B . Takže to je rada podobná tomu "nic tam nedávej" . A pokud ti pak impedance smyčky vlivem prodlužováků či neudržovaný instalace vyleze někam třeba ke 4ohmů, tak už ti případnej zkrat nic nepodchytí..
VW Oldies Club
SRAZ POSTARŠÍCH (nejen)VOLKSWAGENŮ - STAŘEŠINKY: 1.-4.6.; ATC Jesenice; Jesenice u Rakovníka. Přidej se k nám....

ZipBene
Příspěvky: 1494
Registrován: ned kvě 22, 2011 5:12 pm
Bydliště: benešov

Re: Potřebuji poradit od elektrikáře-dík

#75 Nový příspěvek od ZipBene »

ferror píše:Podívej se na vypínací charakteristiky jističů. Pokud dáš na svářečku s výkonem 2300VA jistič 10A/D, tak ten ti řádově po dobu několika minut udrží větší odběr, než běžný domovní 25A/B . Takže to je rada podobná tomu "nic tam nedávej" . A pokud ti pak impedance smyčky vlivem prodlužováků či neudržovaný instalace vyleze někam třeba ke 4ohmů, tak už ti případnej zkrat nic nepodchytí..
Já jsem nikomu neradil aby si kvůli svářečce dával jistič D. Jen jsem radil, že než dávat vyšší hodnotu jističe, bych použil C za předpokladu, že to někdo zodpovědně proměří. Jak píšeš je to k ničemu dávat někam nějaký jistič bez měření, to opravdu tam kolikrát nemusí být. Nevíme v jakém stavu jsou vodiče a spoje. Tyhle věci co se elektriky týče, stejně nejlíp posoudí elektrikář na místě. Od stolu můžem pouze doporučit, ne udělat.

Odpovědět

Zpět na „Putyka“